Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
BARTIN'IN VEKİLLERİNDEN "BÜTÇE" YORUMLARI...

BARTIN'IN VEKİLLERİNDEN "BÜTÇE" YORUMLARI.

Okunma: 737

19.12.2018 09:51

Facebook'ta Paylaş

AK Parti Bartın Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Başkanvekili Yılmaz Tunç, TBMM’de görüşmeleri devam eden 2019 yılı Merkezi yönetim bütçe kanunu teklifi hakkında yaptığı açıklamada, milletimiz AK Parti hütümetlerine 17 kez bütçe yapma yetkisini verdiğini, 2019 yılı bütçesi ile Türkiye’nin gelişme ve kalkınmasının devam edeceğini, bütçede en fazla payı kalkınmanın temeli olan Eğitime ayırdıklarını ifade etti.

 

Milletvekili Tunç, 2019 yılı bütçesi ile ilgili yaptığı açıklamada şunları belirtti:

 

“TBMM'de bütçe görüşmelerine sabah başlayıp gece yarılarına kadar süren çalışmalarla devam ediyoruz, 2019 yılı bütçesi AKParti hükümetlerinin 17.Bütçesi, muhalefet milletvekilleri önceki yıllarda ne demişse aynısını diyor,bütçedeki rakamları dikkate almadan sadece karalama yapıyor.

 

AK Parti’den önce 2002 yılında Türkiye’nin Gayrisafi yurtiçi hasılası 236 milyar dolar iken, bu gün Türkiye ekonomisi AK Parti hükümetlerinin icraatları sayesinde 3,5 kat büyümüş 763 milyar dolara yükselmiştir. Kişibaşı milli gelir 3.581 dolardan 9.385 dolara yükselmiştir.

 

Türkiye’nin 2002 yılında Bütçe geliri 79 milyar lira iken, bu gün 749 milyar liraya, bütçe gideri 2002 yılında 119 milyar lira iken 821 milyar liraya yükselmiştir.

 

AK Parti’den önceki yıllarda ihracat yok denecek kadar azken, sadece 36 milyar dolar, bu gün 170 milyar dolara yükselmiş, 2002 yılında Doğrudan yabancı sermaye 1 milyar dolar iken bu gün 10,8 milyar dolara yükselmiş, Merkez Bankası döviz rezervi 26 milyar dolardan 84 milyar dolara çıkmıştır.

 

2002 yılında toplanan Verginin %86’sı faize giderken, bu gün faize giden oran %12,1’e  düşmüş, Faiz giderlerinin Gayrisafi yurtiçi hasılaya oranı %14,4’ten, %2’ye düşmüş, milletin parası millete hizmet yolunda harcanmıştır.

 

Toplam kamu net borç stoku 2002 yılında 215 milyar lira iken, bu gün 262 milyar liraya yükselmiş, kamu net borç stokunun gayrisafi milli gelire oranı 2002’de %60 iken, %28,4’e düşerek, Avrupa ülkelerinin bir çoğunun yakalayamadığı Maastricht kriterleri’nin çok altındadır.

 

Bütçede en büyük pay yine Eğitime ayrılmıştır, Kalkınmanın ön şartı eğitimdir, geleceğimiz olan çocuklarımızın ve gençlerimizin eğitimi için bütçede 2002 yılında 7,5 milyar lira ayrılmışken, 2019 yılı bütçesinde 161 milyar lira eğitim yatırımlarına, öğrenci ve öğretmenlerimize ayrılmıştır.

 

AK Parti’den önce sağlığa ayrılan pay 9 milyar lira ile  %11,3 iken, 2019 bütçesinde 157 milyar lira ile %16,3’e yükselmiş, Sağlıkta büyük dönüşümle, doğumda beklenen yaş 70’den 79’a çıkarılmış, bebek ölüm hızı binde 31,5'ten binde 6,8'e; anne ölüm oranı yüz binde 64'ten 6,4'e düşürülmüştür.

 

Sosyal yardımlarla, fakirin, düşkünün, engellinin yanında olan AK Parti, Bütçede Sosyal yardım oranını %1,3’ten %6,5’e yükseltmiş, 2002 yılında sosyal yardımlara 1,6 milyar lira ayrılırken 2019 bütçesinde 62,1 milyar lira ayrılmıştır.

 

Her kürsüye çıkan muhalefet milletvekili “bir tane fabrika mı açtınız” diyerek, 16 yılda Türkiye’de 308 Organize Sanayi Bölgesinde  65 bin fabrika, 478 milyon kapalı alan ve milyonlarca ilave istihdamı görmezden gelmektedir. 2019 yılı bütçesinde de reel sektöre 32,8 milyar lira kaynak ayrılmıştır.

 

2019 yılı bütçesinde 65,1 milyar lira yatırımlar için, 93,6 milyar lira İl Özel idareleri ve belediyeler için kaynak ayrılmış, önümüzdeki yılda da ülkemizin her tarafında şehirlerimiz, köylerimiz ve beldelerimizi daha yaşanılır hale getirmek için her alanda yatırımlar devam edecektir.

 

Bu bütçede çiftçi yok diyorlar, oysa bütçede Tarıma ve çiftçimize ayrılan kaynak 26,5 milyar TL. 2002 yılında çiftçimize ayrılan destek 1 milyar 894 milyon lirayken, 2019 yılı bütçesinde 16 milyar 219 milyon lira, hayvancılığa verilen destek 2002 yılında 83 milyon lira iken bu gün 3,5 milyar lira.

 

16 yılda AK Parti, Halkımızı enflasyona ezdirmemiş, Asgari ücreti 184 lira (100 dolar) ‘dan 1604 lira (350 dolar)’a yükseltmiş, en düşük memur maaşını 392 TL’den, 3133 TL’ye, ortalama memur maaşını 578 TL’den 3806 TL.’ye En Düşük SSK Emekli Aylığı 257 TL.’dan 1.647’ya çıkarmıştır.”

 

2019 yılı bütçesinin ülkemiz ve milletimize hayırlı olmasını dileyen Milletvekili Tunç, Bartın’ın da bütçeden üzerine düşen payı fazlası ile almaya devam edeceğini, bu güne kadar Bartın’a 6 milyar lira tutarında kamu yatırımı kazandırdıklarını, 6  milyar liralık devam eden yatırımı da gerçekleştirmek için gece gündüz çalışacaklarını söyledi.

------------------------------------------------------------------------------

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçişteki bu ilk bütçe görüşmelerinin 4. Turu'nda, Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın 2019 yılı bütçesi hakkında CHP adına konuşan Anayasa Komisyonu üyesi ve Bartın Milletvekili Av. Aysu Bankoğlu da gençlerin yaşadığı problemlere dikkat çekti.

 

Oldu bittiye getiren bir sistemin içindeyiz

 

Kamu kurum ve kuruluşlarının gelir-gider cetvellerinin ayrıntılı bir şekilde ele alındığı görüşmelerde, tüm partilerden milletvekilleri söz aldılar. Türkiye’nin içinde bulunduğu siyasi ve ekonomik krizin 12 günde yapılacak bu görüşmelerle halledilemeyeceğini belirten Bankoğlu, “Eğitimden adalete, gençlerimizin geleceğinden Suriyeliler ile ilgili sorunlara kadar pek çok hayatî konu başlığını "oldu bittiye getiren" bir sistemin içindeyiz. Bütçeyi sadece sayısal verilerden ibaret bir "el kaldır-indir" anlayışına indirgemek, sorunları görmezden gelmek ve yurttaşlarının feryatlarına gözünü kulağını kapatmak AKP’nin geleneksel yönetim şekli olmuştur. Atanamayan öğretmenlerden emeklilikte yaşa takılanlara, çiftçi desteğinden yurtların durumuna kadar, içinde en ufak "adalet ve kalkınmanın" olmadığı ve tereddütsüz el kaldırıp onayladıkları her şeyi AKP milletvekilleri iyi düşünmeliler” açıklamasında bulundu.

 

Sata sata bugünlere gelmemiş olurduk

 

Sözde tasarruf ile gelinen noktanın ortada olduğunu sözlerine ekleyen Bankoğlu, “Mevcut bütçenin nasıl pay edildiğini, tüm yurttaşlarımızın dikkatle incelemesini rica ediyorum. Bir evde yangın varken, gelirimizi nasıl pay etmemiz gerekir? Elbette barınma, beslenme, eğitim, sağlık gibi vazgeçilmezlerimize öncelik veririz. Sonra üretime, yani eve gelir getirecek olan işimize bakarız. Tarıma, sanayiye, turizme bakarız. Üretime yönelik uzun vadeli hesaplar yapılmış olsaydı bugün her şeyimizi sata sata bugünlere gelmemiş olurduk. Devletin en büyük geliri yurttaşlarının vergisidir. İstihdam yaratmak ve gerçek tasarruf yapmak, ne yazık ki AKP’nin bütçesinde yine yoktur! Geliri yüksek patronların vergilerini affederken sabit gelirli yurttaşın tepesine dikilmek, ekonomiyi iyi yönetmek değildir. Sağduyu sahibi tüm milletvekilleri, neye el kaldırdıklarını iyi düşünmeli” şeklinde eleştirilerde bulundu.

 

Bakanı istifaya çağırdık

 

Başarısızlıkları ile yüzleşmeyen, hatasını asla kabul etmeyen ve hatta hatalarında 16 yıldır ısrar eden AKP hükümeti ile bağlantılı olarak TBMM Bütçe Görüşmeleri sürerken Ankara Yenimahalle’de meydana gelen Yüksek Hızlı Tren kazasına da değinen CHP Bartın Milletvekili Bankoğlu, “Liyakat ortadan kalktığı için yurttaşlarımız canından oldu. Bu yüzden bir kez daha insanlarımızı annesiz, babasız, evlatsız, kardeşsiz bıraktılar. Bu görüşmeler sırasında pek çok milletvekilimiz konuyu gündeme getirdi. Meclis’te pankartlar ile Ulaştırma ve Altyapı Bakanı’nı istifaya çağırdık. Çağırdık ama çok iş yapmış gibi görünmeye çalışırken ülkemizin ve yurttaşlarımızın ne büyük bedeller ödendiğini görmeyen bir hükümet bakımından bu tür çağrılar da işlemiyor. İşi bilenlere kulak vermek yerine, "işini yürütmek" anlayışı değişmediği sürece maddi manevi kayıplar verilmeye devam edilecektir” dedi.

 

Eli kolu bağlı bir ülke hâline getirildik

 

Geçen yıl 64 Milyar TL olan faiz borcumuzun bu yıl 117 Milyar TL'ye çıktığını ancak çiftçiye desteğin yalnızca 16 Milyar TL'de kaldığını belirten Bankoğlu, “Hukuk kuralları işlemediği için yabancı yatırımcılar peşi sıra Türkiye’den kaçmaktadır. Ürettiğimizden çok tüketen, ihraç ettiğimizden fazlasını yurt dışından alan "eli kolu bağlı" bir ülke hâline getirildik. Tüm sıkıntıları en ağır şekliyle yaşamak zorunda bırakılan yurttaşlarımızın, yakın zamandaki yerel seçimlerde, bu işin gerçek sorumlularına gereken cevabı vereceklerine inanıyorum” açıklamasında bulundu.

 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.21278
0.213392020-02-29 12:23:26