Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
BARTIN LİMANINI DA ETKİLEYECEK...

...

Okunma: 6643

28.07.2017 20:03

bartın, liman, filyos, liman, vali, nusret dirim
Facebook'ta Paylaş

 

Bartın Valisi Nusret Dirim Filyos Liman Projesinin tamamlanmasının ardından Filyos’ta gelişmelerin Bartın bölgesinde olumlu yansımalara yol açacağını söyledi. Vali Dirim Ulaştırma Bakanlığı’nın yatırım ağırlığını Filyos limanına verdiğini ve zaman içerisinde ihtiyaçların Bartın limanını da güçlendirmeyi zorunlu kılacağını belirtti.

 

Bartın Valisi Nusret Dirim, gazetecilerle birlikte katıldığı tekne turunda Zonguldak’ın Çaycuma ilçesine bağlı Sazköy’de yapılan Filyos Liman projesi hakkında açıklamalarda bulundu.

 

Filyos, Bartın’la entegre olabilecek yakınlıkta

 

Tekne ile İnkumu, Güzelcehisar, Mugada ve Kızılkum kıyılarının ardından Filyos Liman inşaatının devam ettiği bölgeyi de inceleyen Vali Dirim, “Filyos limanı aslında Bartın ile çok entegre bir bölgede. Bartın ile Filyos arasında  2 kilometrelik bir mesafe var. Bu 2 kilometre bağlandığında Filyos Bartın’la hemen entegre olabilecek bir yakınlıkta. Bununla ilgili zemin etütlerini arkadaşlarımız yaptılar, entegreyiz aslında. Filyos’ta ki gelişmeler Zonguldak’tan daha çok Bartın’ı etkileyecek diye düşünüyoruz. Çünkü Saltukova ve Çaycuma bölgesi Bartın ile iç içe bölge. Ekonomik olarakta kültürel olarakta her anlamada ortak birçok özellikleri var. Ekonomik olarak birbiriyle sürekli temas halinde olan bir bölge. Filyos’ta ki bu gelişmeler, büyüme ve zenginleşme Bartın bölgesinde çok olumlu yansımalara yol açacak diye düşünüyorum. Özellikle yerleşim anlamında Filyos’a yapılacak yatırımlar sonucu oluşacak istihdamın ikamet edeceği bölge Bartın istikametine bir büyümeye yol açacaktır.” diye konuştu.

 

Bartın ekonomisine ciddi katkı sağlayacak

 

Filyos bölgesinde ki gelişmelerin Bartın’ı da ekonomik anlamda olumlu etkileyeceğinden bahseden Vali Dirim, “Filyos’un oluşturacağı çok ciddi bir ticari büyüklük olacak. Türkiye’nin en önemli 3. büyük kapasiteli limanı buraya inşa edilecek. Karadeniz’deki ticaretin çok önemli bir limanı olacağı için Bartın Limanını da bu gelişme etkileyecek Bartın limanı da Filyos Limanını destekleyici bir liman haline gelecek. Burada bir sorun bir sıkıntı olduğunda ilk kullanılacak liman Bartın limanı olacaktır. Bu sebeple Bartın limanının da bu limana entegre olarak büyütülmesi gerektiğini düşünüyoruz. Şu an tabi Ulaştırma Bakanlığı yatırım ağırlığını Filyos limanına veriyor. Zaman içerisinde ihtiyaçlar Bartın limanını da güçlendirmeyi zorunlu kılacaktır. Bartın limanı zaten Karadeniz çevre yoluna bağlı olacağı için bu limanla entegreli olarak çalışacak ve Bartın’da bu gelişmeleri bölgesinde olumlu bir şekilde hissedecektir. Bartın ekonomisine de ciddi bir katkı sağlayacaktır.” dedi.

 

En yakın liman Bartın limanı

 

İlgili bakanlığın Bartın limanının genişletilmesine yönelik teklife olumsuz yanıt vermesi konusunda da görüşleri sorulan Vali Dirim, “Bu nihai bir karar değil bakanlığın şu an ki değerlendirmesidir. Zaman içerisinde ki ekonomik gelişmeler bence Bartın limanını da büyütmeyi zorunlu kılacaktır. Burada bir sıkıntı olduğunda akla ilk gelecek, en yakın liman olarak Bartın limanıdır. Tarihsel olarakta bu bölgede limanlar ve kaleler var, tarihi şehirler var. Bunlar birbirleri ile bağlantılı olarak tarihselde yaşamışlardır. Amasra, Güzelcehisar, Tekkeönü, Filyos tarihsel olarak önemli merkezler yine önemli olacaklardır. Bartın’ı ne kadar köreltmeye çalışsakta körelmeyecektir. Bartın limanı belki şu anda içindeki NATO tesisi sebebiyle gelişemiyor. Denizaltı trafiği sebebiyle özel bir yeri var bu limanın. Bartın limanının işletmesinin belediye olması da yatırım yapılmasına bir engel olmaz. Bartın limanının kapasitesi 4-5 kat arttırılmak istenirse oturulur belediye ile konuşulur. Bakanlar Kurulu Kararı alınabilir. Belediyenin engel olacağını asla düşünmüyorum.” dedi.

Etiketler: bartın, liman, filyos, liman, vali, nusret dirim
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.003
0.003372020-09-25 09:59:37