Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
BARTIN POLİSİ BU BİLGİYİ VERİYOR

...

Okunma: 11859

06.01.2017 18:24

toplum destekli polis, polis, soba zehirlenmesi, bilgilendirme,
Facebook'ta Paylaş

 

Sobadan zehirlenmelerin kader olmadığını belirten Bartın Polisi, özel olarak hazırlattığı el broşürleriyle vatandaşları  bilgilendirmeye devam ediyor.

 

Bartın Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü görevlilerinin Bartın İl Merkezinde vatandaşı bilgilendirici faaliyetleri kararlılık içerisinde aralıksız olarak devam ediyor.  

 

Son olarak Bartın İl Merkezinde ve İlçelerinde  ikamet eden vatandaşlar sobadan zehirlenmeler konusunda özel olarak hazırlatılan el broşürleriyle bilgilendirilmeye başlandı.

 

Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü görevlileri tarafından sobadan zehirlenme olaylarının önüne geçilebilmesi  amacıyla 8.000 adet el broşürü hazırlatılmıştı. Özel olarak hazırlatılan el broşürleriyle sobadan zehirlenmeler hakkında vatandaşı bilgilendiren Bartın Emniyet Müdürlüğü görevlileri geçtiğimiz yıllarda yaşanan sobadan zehirlenme olaylarının bu yıl yaşanmamasını istiyorlar.

 

Halk arasında sobadan zehirlenme ölümü olarak bilinen olay aslında karbon monoksit zehirlenmesidir. Karbon monoksit zehirlenmesi, kömür ve odun sobaları, şofben, kombi, borusuz soba, ocak, fırın, mangal gibi ısınma sistemlerinde sıvı veya katı yakıtların tam olarak yanmaması sonucu ortaya çıkar. Sobadan zehirlenmelerin önlenmesi için yapılması gerekenlerin başında soba, boru ve bacaların temiz tutulması gerekiyor. Bartın Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Şube Müdürlüğü görevlileri tarafından özel olarak hazırlatılan el broşürlerinde sobaların nasıl kullanılması gerektiği hakkında da bilgiler veriliyor.

 

Soba kullanılırken dikkat edilecek hususlar şunlar:

 

-Yakıt sertifikalı yerlerden alınmalı,

 

-Torba yakıt alınmalı,

 

-Yakıtlar yarım doldurulmalı ve üstten tutuşturulmalı,

 

-Yakıt tam yandıktan sonra az az ilave edilmeli,

 

-Yatarken ilave yakıt konulmamalı,

 

-Sobanın söndüğünden emin olmadan uyunmamalı, emin olmak için gaz çıkışı kontrol edilip külün içinde dahi olsa gaz çıkışı görülebileceğinden kendi kendine sönmesi beklenmelidir.

 

Sobadan zehirlenmelerin belirtileri ise şöyle:

 

Uyanık bir insanda; baş ağrısı, baş dönmesi, bulantı,  kusma,  taşikardi ve kan basıncı yükselmesi,  kulak çınlaması, dalgınlık,  genel bitkinlik,  kas krampları, ciltte kırmızı renk,  bilinç kaybı ile komaya kadar giden belirtiler vardır. Uyuyan bir insan bunların hiç birinin farkına varamaz ve ölüme kadar giden derin bir komaya girer.

Etiketler: toplum destekli polis, polis, soba zehirlenmesi, bilgilendirme,
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.09317
0.093742020-02-19 12:51:11