Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
Bartın Protokolü Avukatlar Gününü kutladı

Bartın Protokolünden Avukatlar Günü mesajları

Okunma: 167

06.04.2022 12:23

Facebook'ta Paylaş

5 Nisan Avukatlar Günü dolayısıyla Bartın protokolü kutlama mesajı yayımladı. 

TBMM Adalet Komisyonu Başkanı, AK Parti Bartın Milletvekili Av.Yılmaz Tunç 5 Nisan Avukatlar Günü mesajın;  “Avukatlık mesleği adaletin tecellisinde önemli rolü olan, iddia, savunma ve karardan oluşan yargının üç sacayağından biridir.

 

Avukatlarımız, görevlerini yaparken hakkın ortaya çıkarılması adına çok önemli bir kamu hizmetini yerine getirmektedirler. O nedenle savunmanın olmadığı bir yargı düşünülemez.

Ülkemiz adalet sisteminde son yıllarda çağımıza uygun çok önemli yasal düzenlemeler gerçekleştirilerek, vatandaşlarımızın adalet hizmetlerine erişiminin kolaylaştırılması, fiziki mekanların daha uygun hale getirilmesi, hukukun üstünlüğü ilkesinin tam anlamıyla hayata geçirilmesine çalışılmıştır. 

Tunç; “Adalet mülkün temelidir”

Ülkemizin gelişme ve kalkınması daha fazla demokrasi ve daha fazla adaletle olacaktır. Adalet mülkün temelidir. Bu nedenle Adaletin ortaya çıkarılmasında önemli katkı sağlayan Avukatlarımızın en iyi şekilde yetişmeleri ve mesleklerini yaparken de gerek Barolarımızın gerekse ilgili kuruluşlarımızın en uygun ortamı sağlamaları gerekmektedir. 

İnsan haklarına saygılı, demokratik bir hukuk devletinin en önemli göstergelerinden biri savunmaya verilen değerdir. Dava ve savunma hakkı, sağlıklı işleyen bir hukuk sisteminin vazgeçilmez unsurlarından biridir. Savunma hakkını gerek kurumlar gerek bireyler adına büyük bir özen ve sorumluluk bilinciyle hareket ederek yerine getiren avukatlar kamu hizmeti yönü ağır basan bir mesleği ifa etmektedirler
Bu duygu ve düşüncelerle, yargı sistemimizin en önemli unsurlarından olan ve Adaletin tecellisi için kutsal bir mesleği yerine getiren Avukatlarımızın 5 Nisan Avukatlar gününü kutluyor, tüm meslektaşlarımıza meslek hayatlarında başarılar, sağlık ve esenlikler diliyorum.” İfadesini kullandı. 

 

Bankoğlu; "Savunmanın temsilci avukattır."

CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu’da yayımladığı mesajında; “Savunmanın temsilcisi olan avukatlar, ülkemizdeki hukuka ve adalete dair sorunlardan en çok etkilenen meslek gruplarından biri. Toplumumuzda yargıya ve adalete olan güven günden güne zedeleniyor. Bunun sebepleri arasında, en başta da yanlış kanun yapım tekniği yer alıyor. Her gün bir torba kanunla, bir temel kanunun değiştirildiği ülkemizde malesef, kişiye göre kanun yapma tekniği benimsenmiş durumda. Böylece, elbise değiştirir gibi kanun değiştirilen sistemde yasanın ağırlığı ve caydırıcılığı da kalmıyor. Savunmanın kalesi olan avukatlar, dava sırasında bir çok kez uygulanan kanunun değiştiğini, hukuki öngörülebilirliğin artık neredeyse bir hükmünün olmadığını belirtiyorlar. Halbuki bir hukuk devletinde kişiye göre kanun yapılmaz. Kanun kişiye değil, kişi kanuna uyar. Temel kanunlarda yapılacak değişiklerinse, torba kanun teknikleriyle bir gecede değil; üzerinde düşünülerek, dikkatlice yapılması gerekir. Ancak böyle bir kanun yapım tekniğiyle, hukuka ve adalete olan güveni yeniden tesis edebiliriz,” dedi. 

“Ülkenin hukuk sistemi zarar görüyor”

Türkiye’de hukuk fakültesi enflasyonuna da değinen Bankoğlu, “Hukuk eğitiminde nicelik değil, nitelik önemlidir. Nitelikli bir eğitim verilmedikten sonra, ihtiyaç fazlası hukuk fakültesi açmanın bir anlamı yoktur. Nitekim bugün, avukatlar, Türkiye’deki üniversiteli işsizler ordusunun en kalabalık gruplarından biridir.  Hükümetin yıllardır bel bağladığı bu hesapsız programsız politikaları sonucunda, hem gençler ve aileleri hayal kırıklığı yaşıyor, hem de ülkenin hukuk sistemi zarar görüyor. Onların adalet ve yargı masalları şöyle dursun; her yıl yaklaşık 15-16 bin genç hukuk fakültesine başlarken büyük bir bölümüyse deneyimli ve bilgili hocalara kavuşamadan mezun oluyor. Mezuniyet sonrasındaysa, birçok mezun ya işsiz kalıyor ya da çok kötü çalışma koşullarında çalışıyor. Hak ve adaletin savunucusu olması beklenen bu mezunlar, hükümetin yanlış politikaları neticesinde oluşan ekonomik sıkıntılardan dolayı, resmi stajları süresince ücretsiz çalıştırılma durumunda bile ses çıkaramaz hale getirildiler,” dedi. 

"Adil ve güvenilir bir yargı herkese lazım"

Cumhurbaşkanlığı sisteminin hukukun üstünlüğü ilkesini zedelediğini belirten Bankoğlu, “Bulunduğumuz sistemde, tek bir kişi ülkeyi istediği gibi yönetmek için her türlü yolu deniyor. Canı istiyor, kimseye sormadan, İstanbul Sözleşmesi’nden çıkıyor, canı istiyor kanun çıkartıyor, canı istiyor yargıya müdahale ediyor. Bu milli iradeyi, anayasayı ve hukuku hiçe sayan bir anlayıştır. Bir taraf olmayan, bertaraf olur,’ zihniyetleri buydu. Şimdiyse, bizden olmayan bertaraf olur, anlayışıyla hareket ediyorlar. Bu anlayışı mecliste de, sokakta da, adalette de görüyoruz. Bunun bir örneğini çoklu baro sisteminde gördük. Yargının içerisinde, savunmanın dahi belli kutuplar halinde gruplaşmasını istiyorlar. Bu politikalar toplumun birlik ve beraberliğine, huzuruna, adaletin güvenilirliğine gölge düşüren uygulamalardır,” diyerek kapsayıcı bir sivil anayasanın hazırlanması gerektiğini de belirtti. Bu konuda hukukçulara ve avukatlara çok görev düştüğünü belirten Bankoğlu, “Yasamanın ve yönetimin toplumun her kesimini kapsayacak demokratik ve sivil yeni bir anayasayla, hukukun üstünlüğüne olan inançla yeniden düzenlenmesi gerekmektedir. Bunu tüm meslektaşlarımla birlikte, hep beraber başaracağız,” Şeklinde konuştu.

Akın, “Avukatlık kutsaldır”

Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın’da Avukatlar Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Başkan Akın, mesajında şu ifadelere yer verdi; “Adaletin uygulanmasında, hakların korunmasında, birey hak ve özgürlüklerin savunulmasında önemli görevler üstlenen avukatlarımız, çağdaş hukuk sisteminin ayrılmaz bir parçasıdır. Hukukun üstünlüğü adına yaptıkları çalışmalar, demokrasinin korunmasında ve gelişmesinde önemli bir işleve sahiptir. Savunma hakkının temsilcisi, hukuk devletinin güvencesi olan avukatlarımız,  adaletin tecellisine katkıda bulunarak toplumsal barışın korunmasına ve devamında kutsal bir görev icra etmektedirler. Avukatlık Kanunu’nda yargının kurucu unsuru olarak tespit edilen avukatlar, adaletin tesisi ve tecellisi hususunda önemini göz ardı edilemeyecek kadar büyük katkılar sunmaktadırlar. Temel hak ve özgürlükler, insan hakları ve hukukun üstünlüğü esası içerisinde görevlerini sorumluluk anlayışı ile yerine getiren avukatlarımızın 5 Nisan Avukatlar Günü'nü kutlar, başarı dileklerimle sevgi ve saygılarımı sunarım." Dedi. 

“Hukuka karşı güven azalıyor”

Amasra Belediye Başkanı Rıza Çakır’da Avukatlar Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Başkan Çakır mesajında; “Toplumların huzurlu ve güvenli bir ortamda hayatlarını sürdürmelerinin temel şartlarından birisi de, adaletin sağlanmasıdır. Ülkemizde maalesef yargıya,hukuka olan güven her geçen gün azalmaktadır.Halkın hak arama özgürlüğünün aracı ve güvencesi olan savunmanın temsilci avukatlara uygulanan her türlü baskı,engelleme halkın savunma hakkına,adalete olan bir saldırıdır.İnanıyorum ki; avukatlar ve barolar her türlü hukuksuzluğa, baskıya,engelleme çabalarına  teslim olmayacaklar,hukukun üstünlüğünü, adil yargılanma hakkını ve demokrasiyi kararlılıkla savunacaklardır.
 Bu duygu ve düşüncelerle;tüm adaletsizliklere,baskı ve sindirme politikalarına karşı onurlu bir duruş sergileyen,mesleğinin onurunu,saygınlığını koruyan,üstünlerin hukukunu değil,hukukun üstünlüğünü benimsemiş tüm avukatlarımızın, 5 Nisan Avukatlar Günü kutlu olsun." İfadelerini kullandı.  

Balık; Avukatlar Gününü kutladı

Ticaret Sanayi Odası Başkanı Halil Balık 5 Nisan Avukatlar Gününü şu sözlerle kutladı; “Vatandaşların hak arama özgürlüğünün kullanılmasında ve korunmasında hukuki yardımda bulunan, bilgisini ve zamanını hak arayan kişi veya kişiler için kullanan, demokratik, laik, sosyal ve hukuk devletinin devamının güvencesi için çabalayan avukatlarımız, çağdaş hukuk sistemimizin ayrılmaz bir parçasıdır.

Halkın yargı erki içindeki temsilcileri olan Avukatlarımız, aynı zaman da devlet ve vatandaş ilişkilerinin adaletli bir şekilde yürümesinde de önemli bir rol oynar.

Bu duygularla, başta ilimizde görev yapan kamu vicdanının ve adaletin yerine getirilmesinde önemli bir görev üstlenen Avukatlarımız olmak üzere, tüm Avukatlarımızın bu anlamlı gününü kutlar, çalışmalarında başarılar dilerim.”

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.01085
0.0122022-08-09 02:28:04