Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
Bartın protokolünden 23 Nisan mesajları

Bartın protokolü 23 Nisanı kutladı.

Okunma: 149

25.04.2022 12:29

Facebook'ta Paylaş

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla Bartın protokolleri bir mesaj yayımladı.

Bartın Valisi Sinan Güner 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını bir mesaj ile kutladı. 

 

Vali Güner mesajında, “ Vatanımızın işgal edildiği, milletimizin özgürlüğüne ve geleceğine kastedildiği hayati bir dönemde önemli bir görev üstlenen Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 102. yıldönümü ile 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı milletçe kutlamanın büyük onur ve gururunu yaşıyoruz.
Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı 23 Nisan 1920, “Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir” diyerek bağımsızlığımızı ve milli iradenin hakimiyetini dünyaya ilan ettiğimiz tarihtir.

Bağımsızlığa giden yolun öncüsü olan ve en karanlık günlerde halkımıza güç, cesaret ve moral aşılayan Millet Meclisi’nin açıldığı gün, Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından çocuklarımıza bayram olarak armağan edilerek çocuklarımıza olan inancın bir sembolü olmuştur.

Sevgili Çocuklar: Ülkemizin en değerli varlığı olarak, geleceğimizin güvencesi, yaşama sevincimiz ve umudumuzsunuz. Sizlere düşen görev, bilime ve gelişen teknolojilere açık, okuyan, sorgulayan, araştıran ve bunlarla birlikte düşünen ve düşündüklerini düzgün bir şekilde ifade edebilen, dürüst, çalışkan ve başarılı fertler olmaktır. Başta, içine doğduğunuz aileniz olmak üzere, Türk Milletinin maddi ve manevi kültürel değerlerini öğrenen, yaşayıp yaşatan birer birey olabilmeniz de aynı değerde önemlidir. Bu görevi en güzel şekilde yapacağınıza ve bu mirasa en güzel şekilde sahip çıkacağınıza olan güvencimiz tamdır.

Bizlere düşen görev ise 23 Nisan 1920 ruhunu, bağımsızlık azmimizi ve kararlılığımızı, birlik ve beraberliğimize olan inancımızı gelecek nesillere aktarmak, başta çocuklarımız ve gençlerimiz olmak üzere tüm vatandaşlarımıza daha aydınlık bir gelecek hazırlamak için çalışmaktır.

Bu duygu ve düşüncelerle; Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, milli mücadelemizin aziz şehitlerini ve kahraman gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyor, çocuklarımızın ve bütün vatandaşlarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutluyorum.” İfadelerini kullandı. 

 

Milletvekili Tunç’tan 23 Nisan mesajı 

TBMM Adalet Komisyonu Başkanı, AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı münasebetiyle yayımladığı kutlama mesajında, “Topraklarımızın işgal altında olduğu, bağımsızlığımızın tehlikeye girdiği zor bir dönemde, milletin kendi kaderine el koyduğu 23 Nisan 1920, tarihimizde önemli bir dönüm noktasıdır. Türkiye Büyük Millet Meclisi dünyada bir benzeri daha olmayan milletimizin verdiği kurtuluş mücadelesinin içinden doğmuştur. Böylece, "Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir” anlayışıyla demokrasimizin ve cumhuriyetimizin de temelleri atılmıştır. Aziz milletimizin istiklal mücadelesinde o gün gösterdiği azim ve kararlılık, muasır medeniyetler seviyesinin ötesine geçme yolunda bugün verdiğimiz istikbal mücadelesinin de başlıca ilham kaynağıdır.

Milli iradenin tecelli ettiği Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin Kuruluşunun 102. yılındayız. Cumhuriyetimizi Demokrasi ile taçlandırmak, hukukun üstünlüğünü ve milletin egemenliğini tam anlamıyla tesis etmek, Devletimizin, Demokratik, Sosyal ve Hukuk Devleti ilkelerini güçlendirmek için çok önemli adımlar attık ve atmaya devam ediyoruz. Milletin egemenliğinden rahatsız olan çevreler olsa da ülkemizi 2023-2053-2071 hedeflerini yakalayacaktır. TBMM, Milletimizden aldığı yetkiyi yine milletimizin menfaati için kullanmaya devam edecektir.

23 Nisan, dünyada çocuklara armağan edilen ilk ve tek Bayram olması bakımından da ayrı bir öneme sahiptir. Bugün bu anlamlı günü tüm dünya çocuklarıyla birlikte kutlama mutluluğunu yaşıyoruz. İnanıyorum ki, yarınlarımızı temsil eden çocuklarımız geçmişten aldıkları güçle, geleceği şekillendirecek, müreffeh bir Türkiye’nin, barış içinde bir dünyanın kurulmasında önemli roller üstleneceklerdir.
Türkiye Büyük Millet Meclisi`nin ilk başkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk`ün yarınlarımızın teminatı çocuklarımıza armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı kutluyor, ülkemizin ve dünyanın bütün çocuklarına barış ve mutluluk getirmesini temenni ediyorum." Dedi.

Bankoğlu’ dan 23 Nisan mesajı

CHP Bartın Milletvekili ve Anayasa Komisyonu üyesi Av. Aysu Bankoğlu, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı nedeniyle yaptığı açıklamada “Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin kuruluşunun 102. yılında egemenliğin kayıtsız şartsız milletin olduğunu tekrar hatırlatmak istiyorum. Parlamenter sistemin yerine kendi kişisel çıkarlarını ilk sıraya koyan, 85 milyonun değil kendi planları kendi hedefleri için ucube bir sistemi getirenlerin ülkeyi sürüklediği felaket ortadadır. Eli kulağında olan seçim öncesinde milletin egemenliğini ortadan kaldırmaya yönelik planları ve kurnaz oyunları ile seçim kanunu değiştirenler, her şeye rağmen sandıkta cevaplarını alacaklar. Saygı gören bir ülkeyken, bugün ülkemizi kara para aklama merkezi, uyuşturucu istasyonu, fakirlik şampiyonu haline getirmiş olan AKP, hak ettiği sonu seçimde yaşayacak. Şunu hiç aklımızdan çıkartmayalım ki; bu felaketlerin en büyük acısını çocuklar ve gençler çekiyor. 
AKP hayal kuramayan, yatağa aç yatan, okuluna aç giden, tek umudu bu ülkeden kaçmak olan çocuklar ve gençleri miras bırakıyor . Bizim ilk görevimiz bu acıyı, bu utancı silmek olacak. Ülkemizin kurucusu ve Ulu Önderimiz Atatürk’ün  “Çocuklar her türlü ihmal ve istismardan korunmalı, onlar her koşulda yetişkinlerden daha özel ele alınmalıdır,” diye işaret ettiği, temellerini attığı gelecek bu değildi.

Bugün çocuklara kutlayacağı bir bayram bile bırakmamış sadece kendine ve yandaşlarına çalışan bir hükümet var. Aileler gittikçe derinleşen bir yoksullukla mücadele verirken hükümet hem kör hem sağır hem de dilsiz. Çocuklar ve gençler yetersiz ve dengesiz beslenmenin tüm tehlikeleriyle büyüyor. Ağır kansızlık ve kas sorunlarından zekâ gelişimine, beslenme hastalıklarından ruhsal rahatsızlıklara kadar pek çok hastalığa sahip olan çocuklarımız her türlü riskle karşı karşıya hatta bu korkunçluğu yaşıyorlar. Kronik açlığa bağlı bodurluk, dörtte üçünde ağır kansızlık ve zayıflık hâkim. 
Bir neslin büyük çoğunluğu bu felaketten kaçamıyor. Bebekler bile artık anne sütünden, bebek bezinden mahrum. Eti, sütü, peyniri bilmeden yaşayan çocuklara artık ekmekten bile mahrum bırakılanlar ekleniyor. Kendine yeten bir Türkiye’den buğday ihraç eden, savaştaki Ukrayna’dan ayçiçek yağı bekleyen bir Yeni Türkiye teslim ediyorlar çocuklarımıza. Bu utanç onlara yeter mi bilmem ama bildiğim şu ki, bunu vicdan sahibi hiçbir insan sindiremez,” dedi.

Başkan Akın’dan 23 Nisan mesajı

Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Başkan Akın, mesajında, “Egemenliğin kayıtsız şartsız milletin olduğu gerçeği İlk Meclis'in manevi varlığında tecelli ve tescil edilmiştir. Aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucu iradesi Meclis'imizin ruhunda yeşermiş ve yükselmiştir. Unutmayalım ki, TBMM hem Gazi hem de kahramandır. Hiç kuşku yoktur ki, TBMM Türk milletinin ta kendisi, demokrasinin, milli birliğimizin, istiklal haklarımızın, istikbal haysiyetimizin ebedi güvencesidir. TBMM'nin 102'inci açılış yıl dönümüyle birlikte 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'mızı yürekten kutluyorum. TBMM'nin ilk Başkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e, ilk Meclisin saygın mebuslarına, ebediyete irtihal etmiş bütün milletvekillerine, aziz şehitlerimize Cenabı Allah'tan rahmetler niyaz ediyorum" dedi. 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.00351
0.003962022-08-09 02:01:30