Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
BARTIN TOKİ KÖPRÜSÜNDE ÇALIŞMALAR DURABİLİR!

...

Okunma: 485

27.06.2019 11:20

Facebook'ta Paylaş

Yüklenici firma “YA TAMAM YA DEVAM” diyecek…

 

İnşasına şubat 2019’da başlanan Bartın Irmağı (TOKİ) Köprüsünde çalışmalar yüzde 80 seviyesine ulaştı. Yüklenici firmanın planlamasına göre köprünün tamamen bitmesi için 90 günlük süre yeterli.  Köprünün bu süre içersinde tamamlanması ve kullanıma hazır hale getirilmesi hedefleniyor. Ancak firmanın bugüne dek yaptığı 11 milyon TL’lik işe karşılık sadece 3 milyon 200 bin TL ödenek alması ve yeni ödeneklerinde firmaya aktarılamaması köprü inşaatının durmasına neden olabilir.

 

 

Uzun yıllar boyunca Bartın gündemini meşgul eden ve her seçim döneminde siyasetin ilk gündem maddeleri arasında yer alan Bartın Irmağı (TOKİ) Köprüsünün temeli geçtiğimiz şubat ayında atıldı.

 

Açılış törenine Bartın Valisi Sinan Güner, Milletvekili Yılmaz Tunç, Belediye Başkanı Cemal Akın, Devlet Su İşleri(DSİ) 23. Bölge Müdürü Hayrettin Baysal ve çok sayıda davetli katıldı.

 

Yıllar süren tartışmaların ardından köprü yapımına başlanılması Bartın kamuoyunda sevinçle karşılandı.

 

Temel atma töreninin ardından çalışmalarını hızla sürdüren Solmaz Taahhüt İnşaat firması başarılı bir grafik ortaya koyarak yaklaşık 4 aylık sürede inşaat seviyesini yüzde 80’lere ulaştırdı.

 

Çalışmaların aynı hızla devam etmesi durumunda Bartın Irmağı (TOKİ) Köprüsünün 2 ay içerisinde tamamlanması ve hizmete hazır hale getirilmesi bekleniyor ancak yüklenici firmaya ödenek aktarımı yapılmaması nedeniyle köprü inşaatının tamamlanmadan durması gündemde.

 

Büyük bir hızla köprü inşasını % 80 seviyelerine taşıyan yüklenici firma yetkilisi İlyas Solmaz ABA Medya’ya yaptığı açıklamada ödeneklerin aktarılmaması durumunda çalışmalarına istemeyerek son vermek zorunda kalacaklarını ve köprü inşaatının hedeflenilen tarihte bitirilemeyeceğini söyledi.

 

İşi durdurmak zorunda kalacağız

 

Bartın’da Orduyeri başta olmak üzere bölge trafiğini rahatlatması planlanan köprü inşaat çalışmalarını yerinde inceleyen ABA Medya ekibine açıklamalarda bulunan yüklenici firma yetkilisi İlyas Solmaz, “15 Şubat 2019 tarihinde geniş bir katılımla temel atma töreni gerçekleştirdik. O tarihten bu yana köprü inşaatının en zor kısımlarını tamamladık ve genel olarak inşaat seviyesinde yüzde 80-85 seviyelerine ulaştık. Çalışmalarımız devam ediyor yalnız ödenek konusunda bir sıkıntımız var. Yaklaşık 11 milyon TL’lik iş yaptık şu ana kadar. Karşılığında aldığımız rakam ise 3 milyon 200 bin TL. Yani 8 milyon TL’lik bir alacağımız var içeride. Bu alacak yaptığımız işin karşılığı olan bir alacak. Ödeme almadan 8 milyon TL’lik kendi öz kaynaklarımızla iş yaptık. Ödeme sorununun devam etmesi durumunda muhtemelen işi istememize rağmen durdurmak zorunda kalacağız. Şayet ödenek çıkarsa buradaki işimiz iki aya kadar tamamı bitmiş olacak ve köprü kullanıma hazır hale gelecek.” dedi.

 

8 milyon TL içeride alacağımız var

 

Köprü ayaklarının artık tamamen bitmek üzere olduğunu ve köprü kirişlerinin de 2-2,5 milyon TL gibi bir maliyeti olduğuna vurgu yapan bu nedenle de mutlaka ödeme almaları gerektiğini söyleyen yüklenici firma yetkilisi Solmaz, “Şu andaki mali piyasa durumundan dolayı tüm firmalar nakitle çalışıyorlar. Vadeli mal alamıyorsunuz. Ödenek konusunda Devlet Su İşleri Kastamonu Bölge Müdürlüğü ve Bartın Şube Müdürü Sn. Sançar Biçer bu konuda sağ olsunlar ilgililer ve uğraşıyorlar. Ödenek çıkardılar ama nakit sıkıntısı var. Sançar Bey ve Bölge Müdürünün girişimleriyle 3 milyon TL’lik bir ödenek çıkarıldı ve hak edişte yaptık ancak nakit sıkıntısı nedeniyle ödeme yapılmadı. Tekrar bir girişimde bulunuldu ve 3 milyon TL’lik bir ödenek daha çıkacak ama nakit sıkıntısı olduğu için para alamıyoruz. Şu an bizim 8 milyon TL içeride alacağımız var. Ödeneklerin çıkarılması durumunda sıkıntısız bir şekilde çalışmaları sürdürüp köprü yapımını 2 - 2,5 ay gibi bir sürede tamamlamayı hedefliyoruz.” dedi.

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.059
0.059422019-12-12 06:33:42