Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
BARTIN’DA ADALET YÜRÜYÜŞÜ

...

Okunma: 4721

16.06.2017 15:57

chp, adalet, yürüyüş, bartın, video
Facebook'ta Paylaş

 

 

CHP Milletvekili Enis Berberoğlu’nun tutuklanmasının ardından CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından Ankara’dan İstanbul’a başlatılan ‘Adalet Yürüyüşü’nün ilk gününde Bartın’da da CHP’li isimler yürüyüş gerçekleştirdi.

 

Bartın CHP İl Başkanı Mehmet Aslan ve çok sayıda partilinin katıldığı yürüyüş parti binasından başlarken Cumhuriyet Meydanı’nda son buldu. Ellerinde “Adalet” yazılı dövizlerle yürüyüş gerçekleştiren CHP Bartın Örgüt Üyelerine parti mensupları da eşlik etti.

 

İl Başkan Arslan Cumhuriyet Meydanı’nda yaptığı açıklamada CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun başlattığı ‘Adalet Yürüyüşü’ne katkı sağlamak istediklerini belirtirken Türkiye’de hukuk güvenliği kalmadığını belirtti.

 

Hukuk güvenliği kalmamıştır

 

Arslan konuşmasında, “Bugün burada, İstanbul Milletvekilimiz Sayın Enis Berberoğlu hakkında MİT'e ait TIR'ların durdurulmasıyla ilgili görüntülere ilişkin davada tutuklama ve mahkumiyet kararı çıkması ile ilgili Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nun Ankara Güven Park'tan İstanbul'a doğru başlattığı adalet yürüyüşüne katkı sağlamak amacıyla toplanmış bulunuyoruz. Biliyorsunuz ki, İstanbul Milletvekilimiz Sayın Enis Berberoğlu'na, 25 yıl hapis cezası verildi. Bu kararın, hukuki bir tarafı yoktur. Ülkede giderek uzaklaşılan adalet zemini, bu tutuklama kararı ile birlikte bir defa daha gördük ki, önemli bir irtifa kaybetmiştir. Ülke OHAL rejimi ile idare edilmektedir. Hukuk güvenliği kalmamıştır. Yargı bağımsızlığından söz etmek mümkün değildir. Adalete dayanmayan kuvvet, zalimdir Yargı bağımsızlığının olmadığı yerde, adalet de kalmamış demektir. Oysa ki, devletin temeli adalettir. Bir devlet, adil olmaktan vazgeçtiği anda, çok şeyden vazgeçmiş demektir. Bir kere, insanlar arası eşitlik, hukuk önünde eşitlik de rafa kalkmış demektir.” dedi.

 

Yargı siyasallaşmıştır

 

Adalet kavramının tüm yurttaşlar için hayatı bir kurum olduğunu söyleyen Aslan, “Adliye koridorlarında hüküm süren, AKP yargısıdır. Yargı, siyasallaşmıştır. Yargının, siyaset mekanizmasının emrine girmesi, adil bir yargılanma hakkının, hukuk güvenliğinin ve bağımsız yargının, tamamıyla ortadan kalkması anlamına gelir. Adalete dayanmayan kuvvet, zalimdir. Ünlü bir düşünürün söylediği gibi, "Mühendislik hesaplarına uyulmadan yapılan bir bina nasıl yıkılırsa, edebi bir kanun olan adaletten mahrum bulunan siyasi iktidarlar da aynı şekilde çökmeye mahkumdurlar.” Adalet, tüm yurttaşlar için hayatı bir kurumdur. Türkiye'nin, her zamankinden çok, hukukun hiçe sayıldığı, adaletin yerle yeksan edildiği, insanların yargı sistemine güvenin kalmadığı bir dönemden geçtiğini, aklı başında herkes görmektedir. Hele ki 15 Temmuz süreci bahane edilerek yargıya yönelik tercih edilen liyakati hiçe sayan görevlendirmeler, adalet sisteminin çanına ot tıkamıştır. Yargı siyasallaşmıştır. Yargının siyasallaşması demek, hukuk devletinin ortadan kalkması anlamını taşır. Gazetecilerin haber niteliği olan haberleri yapamadığı, hukukçuların ciddi ve büyük baskılar gördüğü bir dönemden geçiyoruz.” diye konuştu.

 

Bu tablo, acı bir tablodur

 

Adaletin bir gün herkese lazım olacağına da vurgu yapan Aslan, “Hukukun işlerliğine ve adalet mekanizmasının sağlıklı işlemesine, sadece bizim ihtiyacımız yok. Adalet, tüm yurttaşlar için hayatı bir kurumdur. Bu tablo, acı bir tablodur Devletin güvenilirliği, adalete olan saygısıyla ölçülür. Devlet, adalete müdahale etmez. Yargı, yeri geldiği zaman siyası iktidarı da denetleyen bir kurumdur. Ancak bugün geldiğimiz noktada, devletin ve siyasi iktidarın hukuki olarak denetlenebilirliği ortadan kalkmıştır. Baskıyla, ceberut yöntemlerle muhalefeti sindirme çabaları, faşizm provalarıdır. Faşist uygulamaları, insanlık tarihi, çok acı deneyimlerle yaşamış, görmüştür. Faşist düşünce, işte tam da bugün, kendisinden başka gücün varlığını tanımayan bir anlayış olarak karşımıza bir defa daha çıkmıştır. Enis Berberoğlu, bir gazetecidir. Enis Berberoğlu, CHP İstanbul Milletvekilidir. Evlerinde televizyonlarını açan yurttaşlar, bir kısım siyasetçilere damat olanların serbest kaldığını görmekte, Milletvekillerinin ise tutuklandığına şahit olmaktadır. İşte bu fotoğraf, adalet mekanizmasına güveni yerle bir etmektedir. Bu tablo, acı bir tablodur ve samimi, dürüst yurttaşların adalet mekanizmasına güvenini sarsmaktadır.” dedi.

 

Adalet istemeye devam edeceğiz

 

Demokrasi ve özgürlük mücadelesine devam edeceklerinin de altını çizen Aslan, “Endişemiz büyüktür. Endişemiz, Türkiye'nin geleceği ile İlgilidir. Adaletin hiçe sayıldığı bir ülkede yaşamak istemiyoruz. Biz, demokrasiye inanmış insanlarız. Demokrasiye inanmaya ve demokrasiyi yüceltmeye devam edeceğiz. Çünkü demokrasi, bizi biz eden önemli unsurlardan biridir. Bugün, Sayın Genel Başkanımız, tarihi bir yürüyüş için yola çıktı. Bu yol, adalet için ve özgürlük için önemli bir yoldur. Enis Berberoğlu'nun adaletsiz bir yargılama sonucu mahkum olması bu yol için bir milat olmuştur. Bu bir başlangıçtır. Bartın ve Türkiye Kamuoyu bilsin ki. Hukuk dışılığa teslim olmayacağız. Adaletsizliğe sessiz kalmayacağız. Bu zor günleri el birliğiyle atlatacağız Adalet istemeye ve her türlü adaletsizliğin üzerine yürümeye devam edeceğiz. Bugünden sonra, Sayın Genel Başkanımızın izlediği yürüyüş rotasında, Cumhuriyet Halk Partisi Bartın İl Örgütü olarak, kendilerine destek olmaya devam edeceğiz. Hukuk adına, adalet adına sesimizi duyurmaya devam edeceğiz. Faşizme karşı mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz. Demokrasi ve özgürlük mücadelemizi sürdüreceğiz. Ve inanıyoruz ki.. Biz inandıkça ve mücadele ettikçe, güzel ülkemizde demokrasi tohumları yeşerecektir. Milletimiz rahat olsun. Bu zor günler mutlaka geçecektir. Bu zor günleri el birliğiyle atlatacağız. O halde, her türlü hukuksuzluğa karşı mücadele etme günüdür. Gün, baskıcı ve demokrasi tanımaz siyasal iktidara karşı birlik olma günüdür.” dedi.

 

Adalet Yürüyüşü neden ve nasıl başladı?

 

CHP İstanbul Milletvekili ve eski Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Enis Berberoğlu’nun, MİT tırlarının durdurulması olayına ilişkin “devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgileri siyasal veya askeri casusluk maksadıyla açıklamak” suçundan 25 yıl hapis cezasına çarptırılarak, tutuklanmasına karar verildi.

 

Mahkeme heyeti, durdurulan MİT tırları görüntülerini eski Cumhuriyet gazetesi genel yayın yönetmeni Can Dündar’a verdiği belirtilen Berberoğlu’nun “devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgileri siyasal veya askeri casusluk maksadıyla açıklamak” suçundan müebbet hapse çarptırılmasına karar verdi. Cezanın failin geleceği üzerindeki olası etkileri gibi hususları, sanık lehine takdiri hafifletici sebep olarak kabul eden mahkeme, Berberoğlu’nun cezasını 25 yıla indirdi. Duruşmaya katılan Berberoğlu, adliyeden Maltepe Cezaevi'ne nakledildi

 

MYK olağanüstü toplandı

 

Karar sonrası CHP Merkez Yürütme Kurulu, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında olağanüstü toplandı.

 

CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu'nun MİT TIR'ları davasında askeri casusluk yaptığı gerekçesiyle 25 yıl hapse mahkum edilmesinin ardından Kemal Kılıçdaroğlu Ankara'dan İstanbul'a yürüyüş çağrısı yaptı. "Adalet Yürüyüşü" adı verilen yürüyüş, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Güvenpark'ta yaptığı basın açıklamasının ardından başladı.

 

Güvenpark'ta gazetecilere açıklama yapan Kılıçdaroğlu, "Bir dikta yönetimi ile karşı karşıyayız. Adaletin olmadığı bir ülkede yaşamak istemiyoruz. Her özgür ülke gibi kendi ülkemizde barış içinde yaşamak istiyoruz. Bıçak kemiğe dayandı. Artık yeter diyoruz. Bu ülkeye adalet ya gelecek ya gelecek. Bir bedel ödemek gerekiyorsa o bedeli önce biz ödeyeceğiz" dedi. Daha sonra Kılıçdaroğlu ve beraberindekiler, ellerinde Türk bayrakları ve "adalet" yazılı dövizlerle yürüyüşe başladı.

 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından başlatılan ‘Adalet Yürüyüşü’nün ilk günkü kısmına Bartın’dan da çok sayıda partili katıldı. CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya, CHP Bartın Merkez İlçe Başkanı Hacı Gölbucaklı ve çok sayıda partili isim katıldı.

Etiketler: chp, adalet, yürüyüş, bartın, video
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.04062
0.040922020-05-26 07:25:03