Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
BARTIN'DA TARİHİ GÜN

Kurucaşile yolu çile olmaktan çıktı...

Okunma: 89

16.07.2021 16:41

Facebook'ta Paylaş

Karadeniz Sahil Yolu Projesinin Bartın-Amasra-Kurucaşile-Cide kısmında yer alan ve yapımları tamamlanan 1100 metre uzunluğundaki T-1 Tüneli (Çakraz-Avara), 1600 Metre uzunluğundaki T-2 Tüneli (Cumayanı) ile birlikte 2350 metre uzunluğundaki T-3 Tünelinin (Dizlermezeci-Meydan) açılışı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın videokonferansla katılım sağladığı törenle gerçekleştirildi. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ise tören için Bartın’a gelerek kurdele kesim törenine katıldı.

Uzunlukları 5 kilometreyi bulan 3 adet çift tüp tünelle beraber yapımları tamamlanan 267 metre uzunlukta çift viyadük, 320 metre uzunluğunda 6 adet çift köprü ile birlikte 4 adet kavşak hizmete açıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan videokonferans ile bağlantı kurduğu törende önemli açıklamalarda bulundu.

Batı Karadeniz turist çekmeye başladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan açılışı yapılan yol güzergahının Fatih Sultan Mehmet'in 'Çeşm-i Cihan' olarak tarif ettiği bir coğrafyadan geçtiğini ifade ederek, “Bu açılış programı vesilesi ile canlı bağlantı ile de olsa sizlerle beraber olmaktan büyük bir memnuniyet duyuyorum. Açılışını yaptığımız Bartın, Amasra, Kurucaşile, Cide yolu Çakraz Karaman köyü kesiminin şehirlerimize hayırlı olmasını diliyorum. Bu yolun güzergahı Fatih Sultan Mehmet'in 'Çeşm-i Cihan', yani Dünyanın gözbebeği olarak tarif ettiği bir coğrafyadan geçiyor. Amasra’nın merkezinde yer aldığı bu bölgenin tarihi dokusu ve tabii güzellikleriyle Batı Karadeniz'in en nadide yerleri arasında bulunuyor. Son yıllarda Türkiye'nin turizm alanında yakaladığı ivmeye bağlı olarak bölge yurt içi ve yurt dışından turist çekmeye başladı. Ancak bölgenin zorlu coğrafi şartlarının turizm ve diğer alandaki potansiyelinin tam manasıyla hayata geçmesine engel teşkil ediyor. Özellikle ulaşım konusunda hem buralarda yaşayan vatandaşlarımız hem de bu güzergahı kullanan yolcularımız sıkıntılarla karılaşıyordu. Bu sorunu çözmek amacıyla doğu-batı yönünde ulaşımı sağlayan Bartın ile Amasra'yı Kurucaşile ve Cide'ye bağlayan 90 kilometre uzunluğundaki yolu 75 kilometreye düşürecek şekilde yeniden projelendirdik.” Dedi.

Geniş, rahat ve emniyetli hale getirdik

Tünellerle birlikte açılışı yapılan diğer yatırımlardan da söz eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Peyderpey hizmete açtığımız bu yolun Çakraz-Karaman köyü arasında kalan 11.8 km kesiminin bugün hizmete sunuyoruz. Böylece güzergahın 37.6 km kesimi bölünmüş yol, 4 buçuk km'lik Amasra bağlantısını ise tek yol standardında tamamlamış oluyoruz. Bugün açılışını yaptığımız kesimler 968 metrelik Çakraz Tüneli'nin yanı sıra bin 529 metrelik Cumayanı Tüneli ve 2 bin 316 metrelik Dizlermezeci meydan tünelleri de bulunuyor. Ayrıca bu güzergahta 267 metrelik Cumayanı viyadüğü ile 320 metrelik altı adet çift köprü de inşa ettik. Yine proje kapsamında Akkonak, Kalaycı, Cumayanı ve Meydan olmak üzere toplam 4 adet kavşağın yapımını tamamladık. Dağlık ve gerçekten sıkıntılı bir bölgede yer alan yollarımızı tünel ve viyadüklerde çok daha geniş, rahat ve emniyetli hale getirdik. Bu yol projemizle 14.9 km olan güzergahı 11.8 km’ye indirerek 3.1 km kısalttık. Bu şekilde seyahat süresini de 15 dakika düşürdük. Hizmete alınan kesimin burada yaşayan kardeşlerimiz başta olmak üzere milletimize zamandan 9,1 milyon lira ve akaryakıttan 1.7 milyon lira olmak üzere toplamda 10,8 milyon lira tasarruf sağlayacağına inanıyoruz. Bartın-Amasra-Kurucaşile-Cide yolunun tamamının hizmete girmesiyle yol mesafesini 15 km kısaltmış olacağız.” Dedi.

Büyük bir milletiz

Açılışı yapılan yatırımlarla birlikte bölgenin ticaretten tarıma kadar çok daha farklı bir seviyeye yükseleceğinin altını çizerek konuşmasını sürdüren Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Turizmden ticarete yatırımdan tarıma uzanan geniş bir yelpazede Batı Karadeniz bölgemizi çok farklı bir seviyeye taşıyacağız. Toplam yatırım bedeli yaklaşık 1 buçuk milyar olan Çakraz Karaman köyü yolunun hayırlı olmasını diliyorum. Bu önemli eserin inşasında emeği geçen Ulaştırma Bakanlığımız başta olmak üzere tüm kurumlarımızı, yüklenici firmalarımızı, işçisinden mühendisine herkesi tebrik ediyorum. Ülkemizin ve milletimizin hak ettiği yere ulaşması için çaba harcayan, yatırım yapan, emek veren herkese teşekkürlerimi sunuyorum. Biz, şanlı tarihi ile medeniyeti ile değerleriyle büyük bir milletiz. Biz, aynı zamanda geleceğe dair büyük hayalleri ve hedefleri olan bir devletiz. Cumhuriyetimizin 100. yılı olan 2023 senesine her bakımdan daha güçlü, daha üretken, daha müreffeh bir şekilde girmek istiyoruz. Bununla da yetinmiyor, 2023 hedeflerimizin rehberliğinde 2053 ve 2071 vizyonlarımızın altyapısını kuruyoruz. Ülkemizin son 19 yılda yazdığı başarı hikayesinde ulaşım yatırımlarımızın çok büyük rolü olduğunu ifade etmek isterim.” İfadelerini kullandı.

Her projemizi sabote etmeye kalktılar

Erdoğan konuşmasında muhalefete de eleştirilerde bulunarak, “2023 hedefleri ile 2053 ve 2071 vizyonlarında da ulaşıma büyük önem veriyoruz. Ulaşım projelerimizi planlarken ve hayata geçirirken sadece bugünün problemlerine neşter atmakla kalmıyor aynı zamanda ülkemizin geleceğini garanti altına alacak bir bakış açısıyla hareket ediyoruz. Göreve geldiğimizde patates deposu yapılması tartışılan, tam 10 hükümet ve 17 Bakan eskiten Bolu Tüneli'ni adeta rekor sürede bir amaçla hizmete açtık. Asrın projesi Marmarayı ve Avrasya Tüneli'ni devreye alarak Asya ve Avrupa'yı denizin altından iki kez buluşturduk.  Bu yatırımlara Osmangazi Köprüsü’nü, Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nü ve daha birçok eseri ekledik. Yine İstanbul, Bursa-İzmir Otoyolu, Kuzey Marmara Otoyolunu, Menemen-Aliağa-Çandarlı otoyolunu, Ankara-Niğde otoyolunu inşa ederek 84 milyonun istifadesine sunduk. Ankara Lojistik Üssünü, Ankara Yüksek Hızlı Tren Garını, Kars-Tiflis-Bakü İpek Demir Yolu projesini, Ankara-Etimesgut Yüksek Hızlı Tren Garını, Konya-Selçuklu Yüksek Hızlı Tren Garını hizmete aldık. Havalimanı sayımızı 26’dan aldık 30 ilave ile 56’ya çıkardık. Tüm bunları da muhalefetin engellemelerine rağmen hayata geçirdik. Vatan Caddesi'ne 'buraya uçak mı indireceksiniz' diye karşı çıkanlar GAP Projesini 'milletin hakkını yiyecek' diye eleştirenler, Keban Barajı için 'kurbağalara göl yapıyorsunuz' diyenler, 15 Temmuz Şehitler Köprüsünü 'buradan mutlu azınlık geçecek' diye yaftalayanlar, rahmetli Özal'ın inşa ettiği ikinci köprüyü engellemek için her yola başvuranlar,  Sabiha Gökçen Havalimanına 'Uçağın inmediği yere havalimanı yapılır mı' diyerek güya dalga geçenler, bu zihniyetin günümüzdeki temsilcileri geride bıraktığımız 19 yıllık dönemde bizim de karşımızdaydı. Kimi zaman mahkemeler yoluyla, kimi zaman yalan furyasıyla kimi zaman sokak olaylarıyla ülkemize çağ atlatacak her projemizi sabote etmeye kalktılar.” Şeklinde konuştu.

Bildiğimiz yoldan ilerlemeyi sürdürüyoruz

Muhalefetin Kanal İstanbul projesine de karşı olduğunu kaydeden Erdoğan, “Hayırdan başka laf, kargadan başka kuş bilmeyen bu kifayetsizlerin bugün de Kanal İstanbul projesine aynı saiklerle karşı çıktığını görüyoruz. Müjdesini 11 yıl önce milletimizle paylaştığımız, ciddi hazırlık yaptığımız, emek verdiğimiz, bilim insanlarının katkısını alarak tekemmül ettirdiğimiz bu vizyon projesini boğmak için ellerinden geleni yapıyorlar. Ama biz bunlara aldırmıyor, çapsızların irademizi kırmasına müsaade etmeden doğru bildiğimiz yoldan ilerlemeyi sürdürüyoruz. Çünkü biz dertliyiz, bu ülkeye ve millete sevdalıyız. Biz, her akşam yastığa başımızı koyduğumuzda bugün halk için, hak için ne yaptık, ne yapıyoruz diye kendimizi hesaba çekiyoruz. Biz, merhum Neşet Ertaş'ın o güzel ifadesiyle aşkınan çalışanın yorulmayacağına inanıyoruz.” dedi.

Eser siyasetimizin en son nişanesi

Erdoğan konuşmasının son bölümünde açılışı yapılan yolun hayırlı olmasını dileyerek, “Biz sebat ettiği zaman Türkiye ve Türk milletinin neler başaracağını gayet iyi biliyoruz. Allah ömür milletimiz de destek verdikçe ülkemize aşkla şevkle hizmet etmeye devam edeceğiz. Tıpkı son 19 yıldır olduğu gibi eserlerimizle yollar, köprüler, hastaneler, tünellerle ülkemizin dört bir yanına mührümüzü vurmayı sürdüreceğiz. Bugün açılışını yaptığımız yolu hizmet ve eser siyasetimizin en son nişanesini olarak görüyoruz. Bartın-Amasra-Kurucaşile-Cide karayolunun Çakraz-Karaman köyü kısmının bir kez daha şehirlerimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. Emeği geçenleri tekrar tebrik ediyor hepinize sevgilerimi ve muhabbetlerimi sunuyorum." dedi.

 

 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.00894
0.010262021-09-25 15:37:09