Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
BARTIN'DA YETİŞEN KANSERLİ HÜCRELERİ ONARAN SÜPER MEYVE

...

Okunma: 1610

05.07.2019 11:05

Facebook'ta Paylaş

Birçok hastalığa iyi geldiği bilinen ve insan sağlığına oldukça katkısı olan bu nedenle de "süper meyve" olarak adlandırılan Aronya bitkisi meyve verdi.

 

Bitkisel Üretimi Geliştirme Projesi kapsamında 2018 yılında Yalova Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ve Bartın İl Tarım ve Orman Müdürlüğü işbirliğinde Amasra İlçesi Çakrazşeyhler köyünde 1,5 dekar alanda 180 fidan dikilerek oluşturulan Bartın'ın ilk ve tek "Aronya Demonstrasyon Bahçesi" meyve vermeye başladı.

 

Söz konusu bahçe 28 Haziran 2019 Cuma günü İl Müdürü Abdulsetter Bayram, Şube Müdürleri Amasra İlçe Tarım ve Orman Müdürü ve teknik personel tarafından ziyaret edildi.

 

Murat ÖNER'e ait bahçede incelemeler yapılarak bahçe sahibiyle bilgi alış-verişinde bulunuldu.

 

Üretici, meyve daha dalındayken sipariş almaya başladığını, aronya meyvesine olan talep böyle devam ederse ileriki zamanlarda bahçeyi büyütmek istediğini belirtti.

 

İl Müdürü Bayram demonstrasyon (deneme) bahçesini gezdikten sonra, İl Müdürlüğünce her türlü teknik destek sağlamaya devam edileceğini, demonstrasyon sonucunda başarı sağlanırsa üretimin yaygınlaştırılması için gerekli yayım çalışmaların hızlandırılarak uygun arazilere desteğin devam edeceğini belirtti.

 

Üzümsü bir meyveye sahip olan Aronya bitkisi, sağlık potansiyeli (antioksidan özelliği) nedeniyle yetiştiriciliği önem kazanmıştır. Aronya geniş bir iklim kuşağı ve toprak şartlarına adapte olabilmesi, zengin içeriği ile insan sağlığına ve beslenmesine katkısı nedeni ile 'süper meyve' olarak adlandırılmaktadır. Meyveler Ağustos sonu Eylül ayı ortalarında hasada gelmektedir. Yaklaşık 1,5-2,5m boylanabilmektedir.

 

Aronya taze ve kuru meyve tüketiminin dışında gıda sanayinde pasta, reçel, meyve suyu, dondurma yapımında farklı şekillerde kullanılabildiği gibi ilaç sanayinde de kullanılıyor.

 

Son günlerde süper meyve olarak adından söz ettiren Aronia meyvesi nedir? Aronya meyvesi olarak telaffuz edilen bu ürünün faydaları saymakla bitmiyor…

 

Aronia meyvesi nedir?

 

Süper meyve olarak nitelendirilen Aronia hakkında araştırmalar yapan Anadolu Üniversitesi Eczacılık Fakültesi Farmakognozi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ayhan Altıntaş, antioksidan içeriği sayesinde kanserli hücreleri bile yenileyen meyvenin zayıflama ve kilo kontrolüne de yardımcı olduğunu söyledi.

 

İçerdiği zengin vitamin ve antioksidan sayesinde kanserli hücreleri bile yenileyebilen Aronia meyvesi, tam bir şifa kaynağı olarak nitelendiriliyor. Süper meyve olarak da anılan aronia, kalp damar hastalıkları, eklem ve kas problemlerinin yanı sıra zayıflama ve kilo kontrolüne de yardımcı oluyor. Bu meyvenin antioksidan bakımından zengin olduğu bilinen yaklaşık 100 meyve ile karşılaştırıldığında antioksidan bakımından en güçlü meyvelerin başında yer aldığı belirtiliyor.

 

Aronya meyvesi zengin vitamin ve mineral içeriğine sahip

 

Aronia nedir sorularını cevaplamanın yanında araştırmalarına hız kazandıran Anadolu Üniversitesi Farmakognozi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ayhan Altıntaş, bu meyvenin son yıllarda oldukça popüler hale geldiğini açıkladı.

 

Altıntaş, “Tepeden tırnağa birçok rahatsızlığın tedavisinde ya da hastalıklara karşı savunmak amacıyla başarıyla kullanılan bir meyve, Türkiye Cumhuriyeti Tarım ve Ormancılık Bakanlığı da Yalova’da bulunan Merkez Enstitüsünde Atatürk Bahçe Kültürleri Enstitüsünde bu meyvenin fidanlarının dikimini, çoğaltılmasını gerçekleştiriyor ve isteyen üreticilere teşvik amacıyla bunu veriyor.

 

Tüm Anadolu’da bunu yetiştirmek için yaygınlaştırmak için çaba sarf ediyor. Çünkü çok değerli meyvelerden bir tanesi. Biz de burada bu meyveler üzerinden çalışmalar gerçekleştiriyoruz. Çünkü az önce bahsettiğim gibi tepeden tırnağa birçok rahatsızlığın önlenmesinde oldukça aktif maddeler, bunun yanı sıra oldukça zengin vitamin ve mineral içeriğine sahip.

 

Özellikle kilo kontrolü programlarında, obez kişilerde, kilo vermek amacıyla yürütülen programlarda başarılı bir şekilde aronia ekstreleri ile vitamin ve mineral desteği sağlanabiliyor. Kişilerin kalorileri kısıtlanmış gıdalarla ara öğün ya da ana öğün olarak programladıkları beslenme programlarında eksik kalan bu ara, ana öğünlerle alamadıkları vitamin ve mineral desteğini Aronya meyvesi ekstresi ile sağlamaya çalışıyoruz” dedi.

 

Aronia meyvesi faydaları nedir?

 

Türkiye’de Yalova Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Enstitüsünde yaygınlaşmış durumda olduğunu ve üreticilerin fidanları temin edebildiğini de aktaran Doç. Dr. Altıntaş, “Bu meyveyi tüm Anadolu’da yaygın şekilde artık yetiştirmemiz gerekiyor. Tabi bu meyveyi kullanırken dikkat etmemiz gereken bir şey var. Gün içerisinde aslında sağlıklı bir şekilde Aronya meyvesinden faydalanmak için bizim düzenli halde her gün bir kilo meyve tüketmemiz gerekecek. Tabi bu sağlıklı sayılamaz.

 

Çünkü Aronya meyvesi içerisinde bulunan meyve şekeri tam aksine kilo verme yerine kilo almamıza sebep olabilir. İşte biz bu yüzden aronia meyvelerinden ekstre elde ediyoruz. Öğün sırasında ya da öğün aralarında vatandaşlarımız bundan 1 ya da 1.5 kaşık kadar sıcak ya da soğuk bir bardak suyun içerisinde ekstrayı çözüp içtiklerinde günlük 1 kilogram kadar meyveyi yemiş kadar sağlıklı bir bünyeye sahip olacaklardır” ifadelerini kullandı.

 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.13312
0.133472020-06-04 10:07:34