Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
BAŞKAN AKIN'DAN O SORULARA YANITLAR...

VİDEO HABER - VİDEO HABER - VİDEO HABER

Okunma: 4793

12.05.2017 12:42

bartın belediye başkanı cemal akın, bartın belediyesi, bartın doğal sit, bartın toki köprüsü, toki köprüsü, bartın yol çalışmaları, yol çalışmaları, bartın gazhane, bartın şehitlik
Facebook'ta Paylaş

Bartın Belediye Başkanı gazetecilerle bir araya geldiği programda hizmetler ve projeler hakkında açıklamalarda bulunurken gazetecilerin sorusu üzerine AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç’un eleştirilerine de yanıt verdi. Başkan Akın, “Biz hizmet adamıyız. Kimseyle meselemiz yok. Biz hizmete devam edeceğiz. Kararı millet verecek.” dedi.

Başkan Akın’ın doğal sit ve TOKİ Köprüsü başta olmak üzere yol çalışmaları ve Milletvekili Tunç’un eleştirilerine yönelik cevapları videoda.

Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın yerel basın ve ulusal basın kuruluşu temsilcileri ile bir araya gelerek belediye hizmetleri, tamamlanan ve devam eden projeler hakkında açıklamalarda bulundu. Başkan Akın gazetecilerin sorularını da yanıtladı.

 

Kitap 124 bin TL’ye mal oldu

 

Başkan Akın açıklamalarına Bartın Belediyesi tarafından son üç yılda gerçekleştirilen hizmetlerin görselleriyle birlikte yer aldığı tanıtım kitabından bahsederek başladı. Akın açıklamasında, “Bugüne kadar neler yapabilmişiz. Bugünden sonra neler yapıyoruz? Projelerimiz nelerdir? Projelerimize kaç proje daha ilave etmişiz. ? Bunu kaçını yapmışız? Yapamadıklarımızda kendimizi eleştirmek anlamında bu kitabı bastırdık. Bu kitapta ilk 3 yılda yaptıklarımızın olduğu bir kitap. Sonrasında 5 yılda yaptıklarımızın yer aldığı bir kitap çıkaracağız. Bundan sonra yapacaklarımızın ilavesini de bu kitapta yaptık. Bu dönem geçtiğimizin dönemin çok çok üstünde bir çalışma yaptığımızı görüyorum. Kitabın bastırılması konusunda Türkiye genelinde ihale yapıldı. İhaleye 12 firma girdi. 30 bin adet basıldı. Ankaralı bir firma işi yarı fiyatından daha düşüğe aldı ve 124 bin TL’ye mal oldu. Normalde yaklaşık maliyeti 300 bin TL. Bu kitaplarımızı vatandaşlarımıza dağıtıyoruz.” dedi.

 

Alt yapı dediğimiz ana meseleleri çözdük

 

Bartın’ın ana meselelerini çözmeye odaklanan bir belediyeciliği benimsediklerini kaydederek konuşmasını sürdüren Başkan Akın,Bartın’ın alt yapı dediğimiz ana meselelerini çözdük. Bunlardan birincisi bizim için çok önemli olan kanalizasyon arıtmaydı. Bartın’daki kanalizasyon arıtma ve ayrıca İnkumu’ndaki kanalizasyon arıtma hizmete girdi Bartın’da 51 dönümlük yeri 2009 da satın aldık. Çevre Bakanlığına teslim ettik. AB projesi olan Atıksu Arıtma Projesi için 7 yıl çok uğraş verdik. Atıksu Arıtma Tesisi’ni yüzde 9’luk kısmını belediyenin kendi kasasından nakit olarak verdik. Yüzde 6’sı Çevre Bakanlığından yüzde 85’i AB Fonlarından yapıldı. Artık Bartın ırmağına 30 yıldan beri akan kanalizasyon akmıyor. İnkumu’nda 11.5 kilometrelik kanalizasyon  hattı ve paket arıtma yaptık. 1430 metre derinliğinde derin deniz deşarjını denizin içerisinde bitirdik. İnkumu’dan kuma akan kanalizasyon artık akmıyor. Doğalgaz çalışmaları da bu sene bitiyor. Doğalgazın geçtiği yerlere bugüne kadar harcadığımız para 35 Milyon TL nakittir. Doğalgaz firması bunun 2 milyon TL’sini geri verdi. Çünkü kanundan kaynaklı olarak doğalgazın geçtiği yer kadar ödeme yapıyor. Bir üçüncü meselede su meselesi. Ağustos ayında özellikle Güleyanı Bölgesi,  Demirciler Mahallesi, Aladağ, Kırtepe ve Çayırlar mevkiine belli noktadan sonra artık su çıkmıyordu. Kış gününde sular bulanık geliyordu. Çayır Köy mevkiinden 14 bin ton ilave su geldi. Yine arıtmada gerekli işlemleri yaptık. Şuan itibariyle gerek kavsak suyunda gerekse musluklardan akan sular içilebilir vaziyette Bartın’ı 25-30 yıllık bir su meselesi de bitmiş olur diye düşünüyorum.” Dedi.

 

Bartın’da 1700 yılından kalma çeşme var

 

İtfaiyeyi binası, ulaştırma binasının sanayiye taşındığını kaydeden Başkan Akın, “Gerek itfaiye gerekse ulaştırma binası Bartın’a 50 yıl hizmet eder. Bu yaptıklarımız ileriye dönük yatırımlar. Eski itfaiye binasının da güçlendirmesini yaptık. Restorasyonunu da yaptık. Burada Yaşam Merkezi, paylaşım merkezi ve evde bakım merkezi oluşturacağız. Gazhane bölgesinde 6 bin metrekarelik Kültür Parkı yapıyoruz. 3 Milyon TL’lik bir yatırım var. Buralarda nostaljiyi yaşatacağız. İnşallah güzel bir alan meydana çıkacak. Kaynarca’da atıl duran içine çöp atılan hemen jandarmanın altında Orduyeri bölgesinde 20 bin metrekarelik bir alanımız vardı. Orayı temizlettik. İhalesi bitti. Firmaya teslim edildi. 8 dönümlük alanda peyzaj işlerimiz var. Bunu kendimiz yapacağız. İnönü Okulu’nun orada çok kaza oluyordu. Çocuklar karşıdan karşıya geçerken kazalar oldu. O alanda da bir üst geçit projesi yaptık. Eylül ayında ihalesi yapıldı. Nasip olursa Eylül ayında da faaliyete geçecek. Kavaklı bölgesinde de güzel bir çalışma yaptık. Bahçe duvarı uygulaması yaptık. Yalı bölgesinde de asfalt çalışması başladı. Hükümet caddesinde çalışma devam ediyor. Kent Müzesi çalışmamız devam ediyor. Eski belediye binasının dışını komple soyduk ve kumlama yaptık. Bartın’daki çeşmeleri de ayağa kaldırdık. Bartın’da 1700 yılından kalma çeşme var. Tarihi çeşmeleri teker teker canlandırıyoruz. Bartın’da ne kadar tarih varsa meydana çıkarmaya çalışıyoruz.” Şeklinde konuştu.

 

Bartın Belediyesi yapması gerekeni yaptı

 

İmar planıyla ilgili her yerden görüş alındığını ve Tarım Bakanlığı’nın da Bartın’da çalışmaları yaptığını kaydeden Başkan Akın, Vali bey başkanlığında toprak kurulu toplandı. İmar planı meclisten geçti. Tarım bakanlığına gönderildi. Nasıl kabul olursa biz de çalışmaya başlayıp bitireceğiz. Doğal sitle alakalıda Bartın Irmağı kenarındaki yerlerde 12 kilometrelik alanda çalışma yaptık. Çevre Bakanlığına teslim ettik. Gelecek sonucu bekliyoruz. Irmak Islah Projesi çok önemli. Barajında 2017 de biteceği söyleniyor. Üstüne bu imar çalışması da yapıldığında Bartın genişleyecektir. TOKİ Köprüsü için doğal sitle ilgili Bartın Belediyesi yapması gerekeni yaptı. TOKİ Köprüsü konusunda Bakanlıkların ve Valiliğimizin söylediği Devlet Su İşleri tarafından yapılacak. Projesi yapıldı diye biliyorum. Yani sıkıntı yok. Kanuni anlamda işler yolunda gidiyor.” Dedi.

 

Siz sormasınız bile Allah sorar

 

Yol bozuklukları konusunda ki eleştirilere de açıklık getiren Başkan Akın, “Yol denilince hemen Yalı’dan bahsediliyor. 400 kilometre yol yapan Bartın Belediyesi 300 metre yeri mi yapamayacak? Sadece Yalı bölgesine yapacağımız asfalt 700-800 bin TL. Aslaft öncesi orada bir sürü çalışma yaptık. Biz asfaltı döktükten sonra orayı kazsam bana ne dersiniz? Daha 4 gün öncesine kadar Yalı bölgesinde çalışmalar vardı. Plansız iş yaparsanız hizmet edemezsiniz. Yani plansız bir şekilde yol yapıp, tekrar söktüğümüzde siz bana sormasınız bile Allah sorar. Bu nedenle planlı çalışmak şart. Bozuk olan veya sıkıntı yaşanan yollar için ekip görevlendirdik. Sorunlu bölgeleri bize bildiriyorlar. Sadece tamirle ilgili de ihale yapıyoruz. Daha önce de yapmıştım. O ihale bitti. Şimdi tekrar yapıyoruz. Yol yapmakla ilgili değil sadece tamir yapmakla ilgili. Ben tüm işlerde zaman veririm. Bu sene yollarla ilgili yüzde 95 iş biter diye düşünüyorum.” Şeklinde konuştu.

 

Hafif raylı sistemi de planlamaya koyduk

 

Yeni yapılan imar planında TOKİ Köprüsü de dahil olmak üzere trafiği rahatlatma adına Kız Meslek Lisesi’nin oradan fidanlığa geçen ve Gecen Köyü’nden Ağdacı’ya geçen köprü projesi planladıklarını da sözlerine ekleyen Başkan Akın, “Üniversiteden başlayan çevre yolundan Bartın’a gelen hafif raylı sistemi de planlamaya koyduk. Yeni çevre yoluyla ilgili de çalışmalar yapılıyor.” Dedi.

 

Şehitlik yok ediliyordu buna fırsat veremezdim

 

Gazetecilerin sorusu üzerine AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç’un doğalgaz ve çevre yolu konularında ki eleştirilerine de yanıt veren Başkan Akın; “Tarihleri karıştırmış. Kafası karışık herhalde. Yapılması gereken ne ise onu yapıyoruz. Herkes her şeyi söyler. Bizim işimiz Bartın’a hizmet etmek. Çayırlara 10 yıl sonra doğalgaz gelmiş falan demiş. Yılları karıştırmış. Kaç yılında başladığını sizler biliyorsunuz. Çevre yolunun kamulaştırılmasıyla ilgili toplantı geçtiğimiz günlerde Bartın Belediyesi meclis salonunda yapıldı. İkinci toplantı da ayın 24’ünde. Biz işin içindeyiz. Ancak ilk yapılan planda su deposu yok ediliyordu. Mezarlığa 6 metre giriliyordu. Şehitlik yok ediliyordu. Buna fırsat veremezdim. Planı değiştirmelerini istedik. Hiçbir belediye başkanı hizmeti engellemez. Battı çıktının yapılmasını 7 yıl önce öneren benim. Biz hizmet adamıyız. Kimseyle meselemiz yok. Biz hizmete devam edeceğiz. Kararı millet verecek.” Diye konuştu.

Etiketler: bartın belediye başkanı cemal akın, bartın belediyesi, bartın doğal sit, bartın toki köprüsü, toki köprüsü, bartın yol çalışmaları, yol çalışmaları, bartın gazhane, bartın şehitlik
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.17436
0.174932019-09-23 12:06:31