Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
BAŞKAN AKIN KURDELEYİ KESTİ MÜJDEYİ VERDİ

...

Okunma: 2459

09.08.2018 18:29

bartın belediyesi, cemal akın, bartın belediye başkanı, sosyal hizmet merkezi, yaşam merkezi, evde bakım, nurhayat sütlü, kadın dayanışma merkezi, açılış, kavaklı, eski itfaiye binası, itfaiye binası, açılış, aba medya, bartın tv, btv
Facebook'ta Paylaş

Bartın Belediyesi tarafından Kavaklı’da uzun yıllar boyunca İtfaiye Binası olarak kullanılan bina Sosyal Hizmet Merkezine dönüştürüldü. Paylaşım Merkezi, Yaşam Merkezi, evde bakım hizmetleri birimi  ve Nurhayat Sütlü Kadın Dayanışma Merkezi olmak üzere 4 ayrı birimi bünyesinde barındıran merkezde önemli hizmetlere imza atılacak.

 

Bartın Belediyesi tarafından Kavaklı mevkiinde ihtiyaç sahibi vatandaşlara çeşitli hizmetlerin verileceği Sosyal Hizmet Merkezi açılışı yapılarak hizmete girdi. Bartın Belediyesi bir projeyi daha hayata geçirirken Belediye Başkanı Cemal Akın açılış töreni konuşmasında yeni projelerinde müjdesini verdi.

 

Paylaşım Merkezi, Yaşam Merkezi, Evde Bakım Hizmetleri Birimi ve Nurhayat Sütlü Kadın Dayanışma Merkezi olmak üzere 4 ayrı birimi bünyesinde barındıran merkezin açılış törenine Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Mahmut Şahin, Bartın Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Halil Balık, MHP Bartın Teşkilatı, Bartın Belediyesi çalışanları ve vatandaşlar katıldı.

 

430 metrekarelik alanda hizmet verecek

 

Merkezin açılışında konuşan Belediye Başkanı Cemal Akın, “Bartın Belediyesi olarak birçok hizmeti gerçekleştirmeye çalışıyoruz. Açılışı yapacağımız Bartın Belediyesi Sosyal Hizmet Merkezi de bu hizmetlerimizden biri. Bu bina 1851 yılında yapılmış. 2015 yılına kadar da itfaiye binası olarak kullanılmış. Bir arada halk kütüphanesi olarak kullanılmış. İtfaiyemizi 2015 yılında bu binadan taşıdıktan sonra 2016 yılında buraya deprem güçlendirme çalışması yaptık. Biz bu tarz eski binaları ya yıkıp yeniden yapıyoruz ya da binada güçlendirme çalışması yapıyoruz. Bu binanın güçlendirme maliyeti ise 250 bin TL. Binamız 215 metrekare ama 430 metrekarelik bir alanda hizmet verecek.” dedi.

 

En az 5 bin gıda dağıtıyoruz

 

Sosyal Hizmet Binasının; Paylaşım Merkezi, Kavaklı Yaşam Merkezi, Evde Bakım Hizmetleri Birimi ve Nurhayat Sütlü Kadın Dayanışma Merkezi olmak üzere 4 ayrı birimi bünyesinde barındırdığına dikkat çeken Belediye Başkanı Akın, “Paylaşım Merkezimizde ihtiyaç sahibi olan vatandaşlarımız ihtiyaçlarını buradan karşılayabilecekler. Özellikle kılık kıyafet yani konfeksiyon üzerine vatandaşlarımızın ihtiyaçlarını karşılayabileceğimiz gibi engelli ve hasta vatandaşlarımızın da ihtiyaçlarını buradan karşılayacağız. 65 yaş üstü vatandaşlarımıza ya da engelli bireylerimize temizliğinden kişisel bakıma ya da evin tamirinden onarımına ve sağlık hizmetlerine kadar evde bakım hizmetleri verilecek. Rahmetli Nurhayat Sütlü’nün adını taşıyan Kadın Dayanışma Merkezimiz çalışmalarına burada devam edecek. Tabi bu hizmetleri yaparken Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğümüzle de ortaklaşa çalışacağız ve onlardan destek alacağız. İhtiyaç sahibi  vatandaşlarımız için bir başka hizmet daha vermek istiyoruz. Bartın Belediyesi olarak biz yılda en az 5 bin gıda dağıtıyoruz. Bundan sonra biz bu gıda dağıtımını paketler halinde yapmak yerine bir market açarak yapmak istiyoruz. Vatandaşlarımıza belediyemize ait bir kart vereceğiz, o kartta da puan yükleyeceğiz ve vatandaşlarımız kartındaki puana göre o markette gelerek evde gıda olarak ne eksiği varsa kendisi alacak. Biz vatandaşlarımıza gıda desteğini paket halinde veriyoruz ama belki vatandaşımızın bulgura değil de pirince ya da yağa değil de başka bir gıda malzemesine ihtiyacı olabilir. Buradan ben hayırsever vatandaşlarımıza da çok teşekkür ediyorum. Gerçekten bu konuda bize çok destek oluyorlar ama en azından biz bu market sayesinde kimin ne zaman ne kadar gıda malzemesi aldığını da hem kayıt altına almış olabileceğiz hem de bunun takibini ve tespitini rahat yapabileceğiz.” şeklinde konuştu.

 

Engelsiz Sanat Evi

 

Belediye olarak özel çocuklar için özel çalışmalar yaptıklarını da kaydeden Başkan Akın, “Bu çocuklarımız için mesela Umut Cafe’yi açtık ve onlarla birebir çalışmalar yapıyoruz. Tabi down sendromlu çocuklarımızın yanı sıra otizmli çocuklarımız da mevcut. Derneğimizle birlikte bu çocuklarımız için de bire bir çalışmalar yapıyoruz. Onlar içinse eski mezbahane binamızı Engelsiz Sanat Evine dönüştürüyoruz. 180 metrekarelik bir bina ve şuanda binanın yeniden düzenlemesini yapıyoruz. İç dizaynı hariç yaklaşık 350 bin TL’lik bir çalışma.” dedi.

 

7 katlı bir bina yapacağız

 

8 bin 500 metrekarelik bir alana sahip olan Elmalı Parkında çalışmaların devam ettiğini de dile getiren Başkan Akın, “Gazhane’nin arka tarafındaki Kültür ve Sanat Sokağında çalışmalarımız devam ediyor. TOKİ’nin alt tarafında yani Kent Ormanının hemen altında 113 bin metrekarelik bir alanda inşallah çalışma yapacağız. Şuanda bununla ilgili proje çalışmalarımız devam ediyor. İçinde kümes hayvanlarından yürüyüş ve park alanlarına köy konağından geleneksel çocuk oyunlarının oynanacağı alanlara kadar birçok etkinliğin yapılabileceği bir yaşam alanı çalışması daha yapacağız.  Şuanda yıkılan hava lokalinin yerine de bayanlarımızın faydalanabileceği 3 katı yerin altında 4 katı da yerin üstünde olmak üzere 7 katlı bir bina yapacağız. İçerisinde kafe ve konser salonlarının da olduğu bir konservatuvar binası haline o binayı dönüştüreceğiz. Bu projemizin de görselleri hazır. Eski Öğretmen Evinin orada da bu paylaşım merkezinin biraz daha gelişmişini gerçekleştireceğiz.” dedi.

 

Projeyi DSİ yapacak parasını biz ödeyeceğiz

 

Başkan Akın görevde bulunduğu ilk 5 yılın genel anlamıyla alt yapı sorunlarını çözmekle geçtiğini de sözlerine ekleyerek, “Bir projemiz daha var hatta bugün (Çarşamba) Devlet Su İşleriyle (DSİ)  protokolünü imzaladık. Ulupınar’dan şehir merkezine gelen su saniyede 218 litre akıyor. Bu suyu saniyede 600 litreye çıkaracak olan arıtması, göleti ve 3 deposuyla birlikte bu su getirme çalışmamız var. DSİ bu projeyi yapacak ve parasını biz ödeyeceğiz. Bu projenin bitmesiyle Bartın’a günlük gelen 15 bin ton su 43 bin tona çıkacak. Bartın’ın önümüzdeki 50 yıl su sıkıntısı olmayacak. Biz 3-5 yıllık çalışmalar yapmıyoruz. Yaptığımız her çalışma 50 yıllık. Halkımızın parası boşa gitmesin istiyoruz.” diye konuştu.

 

Çaylar ikram olacak

 

Açılışı yapılan Sosyal Hizmet Merkezinin içinde aynı zamanda bir kafeterya bulunduğunu da söyleyen Başkan Akın, “Burada vatandaşlarımızın içeceği çay ve kahve tamamen Bartın Belediyesinden karşılanacak. Buraya destek olmak demek halkımıza destek olmak demek. Bu hizmetlerin inşallah önümüzdeki zamanda daha gelişmişini yapacağız. Bunlar daha bir başlangıç. Burada çalışan kardeşlerimize teşekkürlerimi sunuyorum.” dedi.

 

Cemal Akın konuşmasının ardından Sosyal Hizmet Merkezinin açılışını gerçekleştirirken merkezdeki birimleri de teker teker vatandaşlara tanıttı.

 

Etiketler: bartın belediyesi, cemal akın, bartın belediye başkanı, sosyal hizmet merkezi, yaşam merkezi, evde bakım, nurhayat sütlü, kadın dayanışma merkezi, açılış, kavaklı, eski itfaiye binası, itfaiye binası, açılış, aba medya, bartın tv, btv
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.04499
0.045432020-02-25 15:36:15