Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
BAŞKAN AKIN PROJELERİ ANLATTI

Video Haber... Video Haber... Video Haber...

Okunma: 2466

03.01.2018 20:07

cemal akın, bartın belediyesi, bartın belediye başkanı, belediye başkanı, başkan akın
Facebook'ta Paylaş

Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın belediye hizmetleri ve projelerini değerlendirdiği toplantıda 2018’de tamamlanması planlanan proje ve çalışmalar hakkında da bilgiler verdi. Başkan Akın 2017 bütçesinin 9 milyon TL ek bütçeyle toplam 89 milyon TL olarak gerçekleştiğini ve 33 milyon TL’nin yatırımlara harcandığını söyledi.

Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın Bartın’da görev yapan ulusal ve yerel basın temsilcilerini makamında ağırladı. Başkan Akın Belediye hizmetleri ve projelerini değerlendirdiği toplantıda 2018’de tamamlanması planlanan proje ve çalışmalar hakkında da bilgiler verdi. 2017 bütçesinin 9 milyon TL ek bütçeyle toplam 89 milyon TL olarak gerçekleştiğini söyleyen Başkan Akın 33 milyon TL’nin yatırımlara harcandığını söyledi.

 

Doğalgaz tamamen bitmiş olacak

 

Devam eden ve yıl içinde tamamlanması planlanan çalışmalar hakkında konuşan Başkan Akın, “Kent Müzesini ocak sonunda açmayı planlıyoruz. Kaynarca Spor ve Yaşam Merkezinin nisanda açılışını yapacağız.  Eski İtfaiye Binamızda açmayı planladığımız 65 yaş üstü engelli ihtiyaç sahiplerine evde bakım hizmeti ve paylaşım merkezi bu yıl hizmete başlayacak. Park ve Bahçeler Müdürlüğüz hizmet binası ve serasını sanayiye taşıyoruz. Taşıma işlemini yine bu yıl içerisinde gerçekleştireceğiz. Park ve Bahçelerin mevcut yerine de park ve çay bahçesi düzenlemesi yapacağız. Cumhuriyet Mahallesi Kavallar mevkiine bir yaşam merkezi yapıyoruz. Devam eden bu projemizi de tamamlayacağız. Yine devam eden Kanlıırmak Caddesi Yürüyüş Yolu ve Düzenlemesi projesini bu yıl bitireceğiz. İnkumu İskele Mahallesi yürüyüş yolu, büfeler, bisiklet yolu, aydınlatma, yeraltı çöp konteynırları çalışmalarını da yine sezon başlamadan önce tamamlamayı hedefliyoruz. Doğalgazla ilgili çalışmalara gelecek olursak Bartın’da doğalgaz çalışması bu yıl itibariyle tamamen bitmiş olacak” dedi.

 

Projelerin 56’sı tamamlandı

 

2014 yılındaki yerel seçimlerde 52 proje sözü verdiklerini ve seçimlerin ardından 52 projeye 35 proje daha ilave ettiklerini söyleyen Başkan Akın, “Toplamda 87 projeyle çıktığımız bu yolda projelerin 56’sı tamamlandı. 14 projemiz devam ediyor. Yapılamayan da 17 projemiz bulunuyor. Yapılamayan projelerimize örnek verecek olursak imarda 1 /1000 ve 1/5000’lik imarları henüz gelmediği için yapamıyoruz. E-İmar’da yine aynı şekilde. Pazaryeri projemiz içerisinde pazaryerinin altını dükkan üstünü pazaryeri yapmak istedik. Ama Anıtlar Kuruluyla bu konuda bir türlü anlaşamıyoruz. 2 katlı projeye ahşap çatı yapmak istiyorum. Ama Anıtlar Kurulu Pazaryerinin üstünün kapatılamayacağını söylüyor. Bu konuda bir proje daha yaptık. Anıtlar Kuruluna tekrar bu projeyi sunacağız. Çok katlı otopark projemizde yapamadığımız projeler arasında. Uzun vade de yer alan projelerimiz arasında Bartın Üniversitesiyle çevre yolunu birleştiren hafif raylı sistem projemiz yer alıyor. Bu projeyi 1/25.000’lik imar planına koydurduk. İleride bu proje kime nasip olur bilinmez ama biz bu projeyi imar planlarına koyduruyoruz. Gazi Alt Geçidi projesini Karayolları gerçekleştirecek. Kadın Sığınma Evini de Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının kendisi yapacak” diye konuştu.

 

 

Sular sürekli tahlil ettiriliyor

 

Su konusundaki çalışmalar hakkında da bilgiler aktaran Başkan Akın, “Aladağ, Cumhuriyet, Şiremirçavuş Mahalleleri’nin su hatları yenilendi. Orduyeri Mahallesi, Karaköy Mahallesi, Demirciler Mahallesi, Potbaşı mevkiilerinin bir bölümünde yeni ve ilave HDPE borularla 7 bin 300 metre su şebekesi 371 bin 700 TL’ye yapıldı. Kent merkezinde 81 kilometrelik  pik, asbest ve eski su borularının yenilenmesi amacıyla Avrupa Birliği İPA Fonu’ndan alınması planlanan hibe ve yardımlar ile ilgili Proje Belediyemizce 177 bin liraya yaptırıldı. Hazırlanan proje İPA-2 kapsamında değerlendirilecek. 2017 yılında Halk Sağlığı Müdürlüğü’nce Şebeke Suyu 34 kez, Kavşak Suyu 31 kez tahlil ettirildi. Ayrıca Belediyemizce yıl süresince hem şebeke, hem Kavşak Suyu 205 kez Halk Sağlığı Laboratuvarında tahlil ettirildi. Bunun yanı sıra şebeke ve Kavşak Suyu numuneleri ‘İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmelik” e uygun olarak Ankara Tüketici Güvenliği ve Halk Sağlığı Laboratuvarında tam analiz yaptırıldı. Belediyemizce 4 ayda bir olmak üzere yılda 3 kez İstanbul 3 Nolu Halk Sağlığı Laboratuvarı’na Belediyemizce ücret ödenerek tahlil yaptırılmaktadır. Şebeke suyumuz ve Kavşak Suyumuz 17 Şubat 2005 tarih ve 25730 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan insani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmeliğe uygundur.” dedi.

 

Limanın hacmi 2017’de arttı

 

İşletmesi Bartın Belediyesinde olan liman hakkında da konuşan Başkan Akın, “Bartın Limanına 2017 yılında 342 gemi giriş yaptı. 612 bin 238 ton ürün ithal, 473 bin 944 ton ürün ihraç, 215 bin 196 ton kabotaj malı olarak toplam 1 milyon 301 bin 378 ton limanımızdan yükleme-boşaltma işi gerçekleşti. 2016 yılına göre limanın hacmi yüzde 13,95 arttı.” şeklinde konuştu.

 

Nisan’da açılması planlanıyor

 

Gazhane Kültür Parkı’nın 26 Ağustos 2017 tarihinde açıldığını ve 4 milyon liraya mal olduğunu da sözlerine ekleyen Başkan Akın, “Gazhane Kültür Parkı’na mevcutların dışında 200 ağaç, 4 bin bitki dikildi. Gazhane Kültür Parkı'nda ayrıca Deniz Tarihi, açık müze konsepti ile sunuldu. Kemerköprü Mahallesi’nde Çocuk Oyun Grupları, Spor Sahası, Dinlenme Alanının bulunduğu park yapıldı. Sanayi Sitesi’nde Park ve Bahçeler Müdürlüğü Hizmet Binası ve Sera yapımına başlandı, devam ediyor. Kemerköprü Mahallesi Salamoğlu Sokak’ta bulunan tarihi su kuyusu restore edildi. 20 bin metrekare alan üzerinde Voleybol, Basketbol, Mini Futbol, Mini Golf, Sahaları, Buz Pateni Pisti, Tenis Kortu, Yürüyüş Yolu, Kafeterya, Yaşam Merkezi, 1000 metrekare Çocuk oyun parkı, dinlenme alanlarından oluşacak Kaynarca Spor ve Yaşam Parkının 11 Nisan 2017’de ihalesi yapıldı. 31 Mayıs 2017 günü temeli atılarak yapımına başlandı. 2018 Nisan’ında açılması planlanıyor.” dedi.

 

6 bin 729 sefer ve 1 milyon kilometre

 

Bartın Belediyesi’nin cenaze ve mezarlık alanında verdiği hizmetlere de değinen Başkan Akın, “Alo 188 Cenaze Hizmetleri Hattı açılarak, vatandaşların 188 numarasını arayarak hizmete erişimi tek numara ile sağlandı. Bartın Belediyesi Web Sayfası’nda Mezarlık Bilgi Sistemi(MEBİS) kuruldu. 2017 yılında 215 defin yapıldı. Cenaze evlerine tabure gönderimi devam etti. Bu iş için 2 bin tabure kullanılıyor. Cenaze evlerine cenaze günü ve 7 mevlidi için ikramlar (lokum, gülsuyu, pide, ayran vb.) gönderiliyor. Cenaze nakilleri il içi ve il dışı ücretsiz verilmeye devam ediyor. 2017 yılında 293’ü merkez, 195’i mücavir alanlar, 139’u il dışı toplam 627 sefer, 76 bin 730 km. cenaze nakli yapıldı. Ücretsiz cenaze nakil 2009 yılından bu yana 6 bin 729 sefer ve yaklaşık 1 milyon kilometredir. İhtiyaç sahiplerine kefen ve saburaj tahtaları ücretsiz veriliyor.” dedi.

 

Araç makine parkı güçlendi

 

Vatandaşlara kesintisiz ve en hızlı şekilde hizmet verebilmek için araç ve makine parkını da güçlendirmeye devam ettiklerini söyleyen Başkan Akın, “Araç ve makine parkına 2009’dan bugüne; 8 milyon 500 bin lira değerinde; 8 otomobil, 9 kamyonet, 1 tuzlama ve kar küreme aparatlı kamyon, 1 kanal görüntüleme aracı, 1 kanal temizleme kamyonu, 1 vidanjör kamyonu, 1 asfalt distribütör kamyonu, 1 itfaiye aracı, 1 arama-kurtarma ekipmanlı itfaiye aracı, 3 motosiklet, 3 kepçe, 1 ekskavatör paletli kazıcı, 1 silindir, 2 cenaze nakil aracı, 1 morglu cenaze yıkama aracı, 3 cankurtaran bot, 1 jetski, 727,5 KWA gücünde 6 adet jeneratör, su kayıp-kaçak tespit ekipmanları, 3 kar bıçağı kazandırmış olduk.” diye konuştu.

 

Altyapı ve üst düzenleme tamamlandı

 

Hükümet Caddesi altyapı ve üst düzenleme çalışmalarının tamamlandığını ve düzenlemeler kapsamında doğalgaz hattı, yağmur suyu hattı, kanalizasyon şebekesi, su şebekesi, elektrik hattı, telefon hatlarının yenilendiğini ifade eden Başkan Akın, “Yol granüllü taşlarla yapıldı, Aydınlatması yenilendi. Modern askı tipi çöp kovası ve çiçek saksıları yerleştirildi. Ağda Satan Adam, Simit Satan Adam ve Bakırcı heykelleri konuldu. Aynı şekilde Kemerköprü, Şadırvan, Su Terazisi, Aşağı Cami, Karakaş, iskele, Yukarı Çarşı, Hamam, Mahmut Akcan Caddelerinin Altyapı ve üst düzenleme çalışmaları tamamlandı. Doğalgaz hattı ve yağmur suyu hattı döşendi, kanalizasyon şebekesi, su şebekesi, elektrik hattı, telefon hatları yenilendi. Modern aydınlatma yapıldı. Kent merkezindeki 30-40 yıldır el değmeyen merdivenler yenilenerek aydınlatıldı. Eski itfaiye Binası ile Orduyeri Köprüsü arasında bulunan Kavaklı Caddesi’nde tarihi dokuya uygun düzenleme çalışması yapıldı. Alt yapı çalışmaları tamamlanan caddede bahçe duvarları ve aydınlatma yapıldı.” dedi.

 

800 araçlık otopark

 

İnkumu’nda “Atıksu Arıtma ve Derin Deniz Deşarjı” tesisinin tamamlandığını ve su şebekesinin de yenilendiğini kaydederek konuşmasını sürdüren Başkan Akın, “36 sokakta kanalizasyon, elektrik, telefon, yağmur suyu hatları yenilendi. Beton parke yollar yapıldı. 3 sokakta DSİ, 5 sokakta Belediye kanal yaptı, İnkumu Yeni Mahalle tarafında düzenleme çalışmaları yapıldı. Yürüyüş yolu yenilendi, bisiklet yolu yapıldı, modern aydınlatma ve kent mobilyaları yapıldı, çöp konteynerleri yer altına alındı, inkumu’na 3 Umumi Tuvalet yapıldı. 800 araçlık Araç Merkezi yapıldı. İskele Mahallesi’nde bisiklet yolu, yürüyüş yolu, büfeler, refüj düzenleme ve modern aydınlatma, kent mobilyaları, yeraltı çöp konteynerleri çalışmalarına başlandı.Ayrıca yüzde 85’i Avrupa Birliği, yüzde 6’sı Çevre ve Şehircilik Bakanlığı hibe destekli Bartın Kanalizasyon Atıksu Arıtma Tesisi ile inkumu Atıksu Arıtma ve Derin Deniz Deşarjı projesi tamamlandı.” diye konştu.

 

299 kişi boğulmaktan kurtarıldı

Bartın Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü tarafından verilen hizmetlerden de bahseden Başkan Akın,129 yangına müdahale edildi. 34 sıkışmalı araç kazası, 5 intihar girişimi, 5 kedi kurtarma, 1 evde mahsur kalan kişi, 3 kilitli kalan konuta, 1 yılan yakalama, 1 ırmağa düşen kişi, 2 asansörde mahsur kalma olayına müdahale edildi. 264 işyerinin yangın yönünden tetkik ve kontrolleri yapıldı. Çok sayıda kamu kurumu ve özel işletmelere, anaokulu, ilk ve orta dereceli okullara yangın önleme ve söndürme teknikleri temel eğitimi verildi. Tatbikatlar yapıldı. İtfaiye Personelimiz ulusal ve yerel düzeyde, kimyasal, biyolojik, radyolojik ve nükleer tehlikeli maddeler hizmet grubu planı, afet müdahale planı, kurtarma ekipleri eğitimine gönderildi. İtfaiye bünyesinde 7 kişilik cankurtaran ekibi kuruldu. İnkumu’nda 301 boğulma olayına müdahale edildi ve 299 vatandaşımız boğulmaktan kurtarıldı.” dedi.

 

Doğalgaz kullanan abone sayısı 20 bin 400

 

Bartın’da 63 bin 981 metrekare beton parke yol, 32 kilometre sıcak asfalt yol, 21 kilometre sathi kaplama yol, 41 bin 350 metrekare kaldırım, 458 metre betonarme istinat duvarı, 85 metre taş duvar, 41 bin metre kanalizasyon ve yağmur suyu hattı temizliği, 6 bin 400 metre kanalizasyon hat döşemesi, 2 bin 100 metre yağmur suyu hat döşemesi yapıldığını belirterek açıklamalarına devam eden Başkan Akın doğal gaz çalışmaları kapsamında da, “2012’den bu yana 72,6 kilometre servis hattı, 188 kilometre ana hat döşemesi yapıldı. Abone sayısı 22 bin 387, gaz kullanan abone sayısı 20 bin 400’dür.” dedi.

 

437 bin 500 kişi ücretsiz taşındı

 

Bartın Belediyesi Özel Halk Otobüslerini de 19 hatta 50 otobüs ile hizmete devam ettiğini kaydeden Başkan Akın, “2017 yılında; 430 bin sivil yolcu, 2 milyon 700 bin öğrenci, 322 bin emekli, 437 bin 500 ücretsiz yolcu taşındı. 390 bin yolcu aktarma ile ücretsiz ulaşım yaptı. 2017 yılında kent içi ulaşımla taşınan yolcu sayısı 4 milyon 279 bin 500’dür.” dedi.

Etiketler: cemal akın, bartın belediyesi, bartın belediye başkanı, belediye başkanı, başkan akın
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.09511
0.095442020-02-22 08:57:33