Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
BAŞKAN AKIN: “SU, HAVA, KANALİZASYON TAMAM”

Yaptıklarını da yapamadıklarını da tek tek anlattı....

Okunma: 5863

19.01.2017 18:56

bartın belediyesi, cemal akın,
Facebook'ta Paylaş

Bartın’da görev yapan yerel ve ulusal basın temsilcileriyle bir araya gelen Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın tamamlanan ve devam eden projelere ilişkin açıklamalarda bulunurken göreve geldiklerinden bu yana Bartın’ın en önemli sorunlarından olan su, hava kirliliği ve kanalizasyon meselesini tamamen çözdüklerini söyleyip tamamlanan ve devam eden projelere ilişkin bilgiler verdi.

 

 

Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın Bartın’da görev yapan yerel ve ulusal basın temsilcileriyle bir araya geldi. Bartın Belediyesi tarafından halkın hizmetine sunulan 140. Yıl Parkı’nda düzenlenen programa Belediye Başkan Yardımcılar Hasan Arınan ve Erol Demirkoparanoğlu ile MHP İl Başkanı Ercüment Özçelik, gazete sahipleri, gazete ve ajans muhabirleri katıldı.

 

Başkan Cemal Akın seçimlerde 52 proje sözü verdiğini ve seçim sonrası ekledikleri yeni projelerle bu sayının 75’e çıktığını ifade etti. 75 projeden 35 tanesinin hayata geçirildiğini ifade eden Başkan Akın, Bartın’ın en önemli sorunları arasında yer alan su, hava kirliliği ve kanalizasyon meselesini tamamen çözdüklerini söylerken Bartın Belediyesi’nce tamamlanan ve devam eden çalışmalara ilişkinde bilgiler verip gazetecilerin de sorularını yanıtladı.

 

Bölgede bir bütünlük sağlayacağız

 

Bartın’da başladıkları projelerden bir tanesinin Bartın Kent Müzesi olduğunu ifade eden Başkan Akın, “Bartın’ın Rüştiye Mektebi olan daha sonra Cumhuriyet Mektebi olarak kullanılan ve 1947 yılından 2008 yılına kadar Bartın Belediyesi’nin binası olarak kullanılan binayı Kent Müzesi yapıyoruz. Proje başladı. Bir aksilik olmazsa 30 Ağustos’ta binayı restorasyonu tamamlanmış bir şekilde teslim alacağız. Bu projeyle 4 yıldır uğraşıyoruz. 2 milyon 975 bin TL’ye ihale edildi. Biz kültürümüze sahip çıkmamız gerektiğine inanıyoruz ve bunu yapmaya çalışıyoruz.  Kent Müzesinin önündeki yolu da yeniden düzenleyeceğiz. Çünkü Hükümet Caddesi’nde doğalgaz çalışmalarına başlayacağız ve doğal olarak yolu söküp yeniden yapacağız. Müzenin önüne bir bakırcı, bir simit satıcısı ve bir de ağdacı heykeli koyacağız. Kemerköprü’den Karakaş Caddesi ve Hamam Sokağı’na kadar kısmı yeniden düzenleyerek bu bölgede bir bütünlük sağlayacağız.” Dedi.

 

4 işlevli bir bina olacak

 

Gazhane Parkı’nın yeninden yapım çalışmaları, Yalı Cami’nin açılış tarihi ve eski itfaiye binasın  yeniden farklı bir proje ile değerlendirilmesi konularına değinerek açıklamasını sürdüren Başkan Akın, “Bilindiği gibi ulaştırma binamızı sanayiye taşıdık. Eski ulaştırma binasını yıktık. Yani 6 bin metrekarelik bir alan yıkıldı. 5 bin metrekarelik alanda da yani mevcut park alanında da peyzaj çalışması yapılıyor. 6 bin metrekarelik alan içerisinde Bartın’ı simgeleyen Şadırvan, Su Terazisi ve tarihi Bartın evlerinin maketleri olacak. Bartın’da değişik bir Gazhane konseptini ortaya çıkaracağız. Bu projede 6 bin metrekarelik alanın ihalesi 1 milyon 850 bin TL’ye gerçekleşti. 750 bin TL’de peyzaj çalışmalarına harcanacağını düşünüyorum. Toplamda 2 milyon 500 bin TL’lik bir proje olacak. Şunu da belirtmek istiyorum ki bu projelerin hepsinin parası hazır. Bu projeyi de 29 Ekim’de bitirip açmayı düşünüyoruz. Yalı’daki caminin açılışının inşallah Şubat ayında yapacağız. Tamamen beton yapı. Minareler Mescid-i Aksa’daki minareler örnek alınarak yapıldı. Yeni itfaiye binamız Türkiye’de belki de 15 ilde bulunan bir bina. Eski itfaiye binasında ise güçlendirme çalışmaları yaptık ve yeniden restore ediyoruz. Burada ihtiyaç sahiplerine elbise dağıtacağız. Binanın alt kısmını yaşam merkezi yapacağız. Binanın üst kısmında 4-5 personelin olduğu bir sosyal projeyi hayata geçireceğiz. 5-6 ay içerisinde proje hayata geçer. 60 veya 65 yaş üzeri evinde kendi bakımını sağlayamayan aileler var. Bu ailelerin temizlik işlerinden tutunda evlerin bakımına çamaşırların yıkanmasından cilt bakımına kadar ihtiyaçlarını karşılayacağız. Tabi arzu edildiği takdirde evlerinde yemek dahi yapacağız. Eski itfaiye binasının önünde de ise ayrıca küçük bir Pazaryeri yapacağız. Yani bina 4 işlevli bir bina olacak. Aynı zamanda Kavaklı’da aydınlatmasıyla birlikte bahçe duvarı uygulaması yapıyoruz. Yukarıçarşı’dan Orduyeri’ne kadar olan bölgede elektrik hatları yerin altına alınacak. Biz de kaldırımları ve yolu yeniden düzenleyeceğiz. Kavaklı’nın sağında ve solunda olan Okulak Mahallesi ve Köyortası Mahallesi tarihi bir bölge. Orayı tarihi hüviyetine yeniden kavuşturmuş olacağız. Bunu yapma amacımız Yalı dahil olmak üzere o bölgeyi vatandaşlarımız için bir yürüyüş alanı haline getirmek. Aynı zamanda o bölgedeki tarihi yerleri canlandırmak istiyoruz. Bartın’a turizmi getirmek istiyoruz.” Diye konuştu.

 

Hiçbir müteahhit firmaya borcumuz yok

 

Karaköy 140. Yıl Parkının bulunduğu alanın geçmişte perişan bir yer olduğunu ve yapılan çalışma ile düzenlenip kullanışlı bir alana dönüştürüldüğünü kaydeden Başkan Akın, yeni ulaştırma binasının da Bartın’a 50 yıl hizmet verecek bir bina olduğunu ifade edip, “3 bin metrekarelik kapalı alana sahip. Ulaştırma ve itfaiye müdürlüğünün yeniden yapılması ekipmanlarıyla birlikte Bartın Belediyesi’ne 12 milyona mal olmuştur. Ve şuanda Belediye olarak hiçbir müteahhit firmaya borcumuz yok.” Dedi.

 

Tam 6,5 yıl uğraştık

 

Bartın Atıksu Arıtma Tesisinde çalışmaların tamamlandığını ve tesisin çalışmaya başladığını da söyleyen Başkan Akın, “Irmağa artık kanalizasyon akmıyor. Bartın’ın gelmiş geçmiş en büyük hibeli projesi. Her gün 3 bin ton kanalizasyon Bartın Irmağına akıyordu. Tesiste şuanda 8 personel görevli. Biz bu proje için tam 6,5 yıl uğraştık.” Diye konuştu.

 

30 yıl yetecek su var

 

Görev başına geldiklerinde Bartın’ın en önemli sorunlarından birinin de su sorunu olduğunu belirten Başkan Akın, “3 bin tonluk Bartın’a yeni su deposu yaptık. Bartın’a 40 yılda 4 bin 400 tonluk su deposu yapılmış. 3 bin tonluk su deposu için Kültür Bakanlığına proje sunduk. 1 milyon 650 bin TL hibe aldık. Bu depo Bartın’a kesinti olduğunda en azından yarım günlük hiç kesilmeden su verebilecek kapasitede bir depo. Bartın’da 2 sene önce sular çamurlu akıyordu ve su kesildiğinde bazı mahallelerde su 4 gün olmuyordu. Bunun için biz Çayır Köyü’nden 13,5 kilometreden 14 bin tonluk su getirdik. Bu konuda yeni bir çalışma daha yapıyoruz. Bu 14 bin tonluk suyu 20 bin tona çıkarmaya çalışıyoruz.  Aşağı yukarı bu bize 10 milyon TL’ye mal oldu. Çatmaca ve Cumhuriyet Mahallesi’nde de su sorunu çözdük. Artık Bartın’ın suyla ilgili bir sorunu kalmadı. Bartın’a artık 30 yıl yetecek su var. Halk Sağlığı Laboratuvarı her 15 günde bir 21 yerden Kavşak Suyu da dahil olmak üzere su numunesi alıyor. Ve suyun en çok kullanıldığı yerlerden numune alıyor. Biz de aynı şekilde ayrı noktalardan numune alıp kendilerine ulaştırıyoruz. Normalde artık numunelerde siyanüre baktırmıyorlar. Ama biz ilave para vererek siyanüre baktırıyoruz.” Dedi.

 

Şubat ayında ihaleye çıkacağız

 

Başkan Akın 10 bin metrekarelik bir alanda çalışma yapıp Karaçay Piknik Alanını tamamlayıp hizmete açtıklarını söyleyerek devam ettiği konuşmasında, “Proje bittiğinde çok büyük bir ihtiyaç olduğunu gördük. Kaynarca parkı projesini de şubat ayında ihaleye çıkacağız. Proje içerisinde voleybol, basketbol, tenis, mini golf sahası, mini futbol sahası, bu pateni pisti, kaykay alanı, 2 katlı kafe, süs havuzları, bin metrekarelik bir çocuk oyun alanı, kondisyon aletleri, yeşil alanlar ve yürüyüş alanları var. Nisan ayı içerisinde projeye başlayacağız. 20 bin metrekarelik bir alanı kapsayan bir proje. Alanı komple temizlettik. 2018’in nisan ayında projeyi bitirmeyi hedefliyoruz.  İnönü Okulunun karşısında üst geçit yapacağız. O bölgede insanlar karşıdan karşıya geçerken kaza geçiriyordu. Bununla ilgili projeler bitti. İhale hazırlığı içerisindeyiz. 15 gün içerisinde ihaleye çıkmayı planlıyoruz. Eylül ayı içerisinde de okullar açılmadan üst geçidi tamamlayacağız. Aladağ bölgesinde 5 bin metrekarelik bir alanı temizlettik. Orada piknik alanı yapacağız. Sanayi’de de bir alanı temizlettiriyoruz. Park ve Bahçeler Müdürlüğünü oraya taşıyacağız. Orada içerisinde kafeteryası, kamelyaları, yürüyüş alanları olan bir çalışma yapacağız. 2018 yılına bu çalışmayı yetiştirmeyi düşünüyoruz.” Dedi.

 

Sayı 15 bine ulaştı

 

Doğalgaz çalışmaları hakkında bilgiler veren Başkan Akın, “Bu zamana kadar doğalgazın geçtiği alanlarda 35 milyon TL yol ve kaldırım için nakit para harcadık. 2 milyon TL geri aldık. Bartın Belediyesinin cebinden 33 milyon TL nakit para çıktı. Ve şunu söylemek istiyorum biz yol katkı parası almıyoruz. Bartın’da doğalgazın yüzde 95’i bitti. Çayırlar ve Balamba’ya kadar olan kısımda doğalgaz çalışmaları yapacağız. Aladağı’nın büyük bir kısmında doğalgaz tamamlandı. Sadece bir kısmı kaldı. Onun dışında doğalgaz çalışmalarında bir tek şehir merkezi kaldı. Bartın’ın en büyük mahallerinde doğalgaz çalışmaları bitti. Doğalgaz abonesinde ise sayı 15 bine ulaştı. Devlet daireleri de doğalgaza geçti. Metroloji verileri hava kirliliğinin Bartın’da yüzde 80 azaldığını gösteriyor. 2017 yılı içerisinde doğalgazı tamamen bitirmeyi düşünüyoruz.” Şeklinde konuştu.

 

Olumlu olumsuz bir cevap gelmedi

 

1/5000’lik imar planının ihalesine çıktıklarını ancak Devlet Su İşlerinden ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğünden hala kendilerine olumlu ya da olumsuz bir cevabın gelmediğini kaydeden Başkan Akın proje çalışmasını yaptıklarını ve söz konusu müdürlüklerden cevap geldiğinde 1/5000’lik imar planını 6 ay içerisinde tamamlayabilecek durumda olduklarını söyledi.

 

ÇED raporlarını hazırladık

 

Başkan Akın yapılan projeler gibi yapılamayan projelere de değinerek, “Yapamadığımız projelerden bir tanesi Gazi Ortaokulunun karşısına yapmayı planladığımız alt geçit projesi. Bu projeyi yapamamamızın nedeni Karayollarının kendisinin yapacak olması. Trafik Eğitim Parkını yapmak istediğimiz yer hala Milli Emlak’ta bulunuyor. Bu yeri 4-5 sefer istememize rağmen alamadık. Eğer bu yer verilirse bu projeyi de yapacağız. Kemerköprü ve Yalı’ya asma köprü yapmak istedik. Bu projelerde Irmak Islah Projesine takıldı. Kanunen yapamıyoruz. Rüzgar enerjisiyle ilgili bir proje yapmak istedik. Ancak Bartın’da bununla ilgili yeterli rüzgar bulamadık. Ölçümler için tam olarak 96 bin TL harcadık. 1 yıl boyunca ölçüm yapıldı. Ölçümde 250 kilovatı geçmedi. Verimli olması için bin kilovat olması lazım. Maalesef Aladağ bölgesinden bu verileri alamadık. Alsaydık bu projeyi de hayata geçirecektik. Bartın Limanı’na Ro-Ro İskelesinin Bartın’da pek verimli olmadığı ifade edildi. Çünkü artık Filyos Limanı hayata geçiyor. Artık bu tarz projeler orada olacak. Aynı zamanda Bartın Limanına çok yüklü gemiler giremiyor. Limanın derinliği 10 çıkarıldığında ise teknik uzmanlar limanın yıkılabileceğini ifade ediyor. Bunun için biz 8 bin ya da 10 bin tonluk bazen de çok nadir olarak 15 bin tonluk gemilerin girmesini sağlıyoruz. Buna rağmen biz ÇED raporlarını hazırladık ve Bakanlığına yeniden sunduk. Limanda ise her zaman bakım ve onarım çalışmaları yapıyoruz.  Galla Pazarının olduğu kapalı pazaryerinin altı otopark olacak üstünde de satış yapılacak şekilde bir proje yapmak istedimk ancak Anıtlar Kurulundan izin alamadık. Bu konuda projemiz hazır. Anıtlar Kurulundan izin alabilirsek bu projeyi yapacağız ve o noktayı da rahatlatacağız.” Dedi.

 

Etiketler: bartın belediyesi, cemal akın,
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.68705
0.68772020-02-20 21:28:36