Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
BAŞKANLARIN BAŞLARINA GELMEYEN KALMADI

1906 yılında hizmet vermeye başlayan ve 111 yılı geride bırakan Bartın Ticaret ve Sanayi Odası’nın geçtiğimiz son 15 yılına bakıldığında “Uğursuzluk mu? Tesadüf mü?”, “Bu kadarı da pes” dedirtecek gelişmeler yaşandığı görülüyor.

Okunma: 10979

08.11.2017 19:36

bartin, bartın, tso, halil balık, erdoğan somaklı, hakan çöme, ismail toksöz, cihat çakır, mehmet kemik, halil çelen,
Facebook'ta Paylaş

BAŞKANLARIN BAŞLARINA GELMEYEN KALMADI

 

1906 yılında hizmet vermeye başlayan ve 111 yılı geride bırakan Bartın Ticaret ve Sanayi Odası’nın geçtiğimiz son 15 yılına bakıldığında “Uğursuzluk mu? Tesadüf mü?”, “Bu kadarı da pes” dedirtecek gelişmeler yaşandığı görülüyor.

 

2000 yılından 2017 yılına kadar geçen 17 yıllık süreçte Bartın Ticaret ve Sanayi Odasında Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı ile Meclis Başkanlığı yapanların başlarına gelmeyen kalmamış.

 

Kazalar, ölümler, krizler, görevden alınmalar, yargılanmalar ve tutuklanmalar…

 

17 yıllık süreçte başkanlık yapan isimlerden hayatını kaybedenler, öz kardeşi ve iş ortaklarının silahla vurularak öldürülmesinin acısını yaşayanlar, ölümle sonuçlanan trafik kazaları yapanlar, ekonomik krizlerin eşiğinde batmaktan son anda kurtulanlar, bir üst yönetimce görevden alınıp iade olanlar, gözaltına alınıp serbest bırakılanlar, tutuklanarak cezaevine girenler ve hayatlarında ilk kez yaptıkları bir şey sırasında ölümden dönenler…

 

İşte Bartın Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlarının ve Oda Meclis Başkanlarının başlarına gelen “Bu kadarına da pes”, “Uğursuzluk mu? Tesadüf mü?” dedirten o hadiseler.

 

Erdoğan SOMAKLI - Başkanlık Süresi (1984 -2004)

 

Eski başkanlardan Erdoğan SOMAKLI 1984  - 2004 yılları arasında Bartın Ticaret ve Sanayi Odası başkanlığını başarılı bir şekilde sürdürürken 1998 yılında Bartın’da yaşanan büyük sel felaketi nedeniyle Bartın’a yapmış olduğu tüm emekleri ve çalışmaları bir gecede balçık içinde kalmıştı.

 

SOMAKLI ne kadar çok uğraşsa da Bartın’ın afet bölgesi ilan edilmesi konusunda sonuç alamamıştı. Nedeni ise Bartın’da yaşayan vatandaşların banka hesaplarında ki mevduat miktarının yüksekliğiydi. Yatırımlar durmuş, Bartın ekonomisi çökmüş, sanayiciler artık Bartın’ı tercih etmiyordu.

 

Tam 1998 selinin yaraları kapandı derken Bartın ve Bartın Ticaret ve Sanayi Odası 2001 krizinde yine çökmeye başlamıştı. Amerikan Doları ve Alman Markının bir gece %100 yükselmesi, banka faizlerinin fırlaması emekli cenneti olan Bartın’da ekonomiyi dibe vurdurmuştu. Yaşanan bu olumsuz gelişmelere rağmen Erdoğan SOMAKLI başkanlığında ki Bartın Ticaret ve Sanayi Odası hızlı bir toparlama süreci yakalamıştı.

 

Fırtınalı yılların ardından odanın refaha kavuşmasına çok az kala Başkan SOMAKLI 2004 yılında hayatına son vererek aramızdan ayrıldı.

 

Mehmet KEMİK - (Meclis Başkanlığı süresi 2000 – 2004) (Oda Başkanlığı Süresi 2005 – 2009)

 

İşadamı Mehmet KEMİK 2000 – 2004 yılları arasında Ticaret ve Sanayi Odasının Meclis Başkanlığı görevini sürdürürken Türbe mevkiinde talihsiz bir kazaya karışmış ve kaza sonrası motosikletli bir sürücü hayatını kaybetmişti.

 

Mehmet KEMİK daha sonra 2005 – 2009 yılları arasında Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı görevinde bulunmuştu.

 

KEMİK’in başkanlık süresi içerisinde Bartın Organize Sanayi Bölgesinde bulunan laminat parke fabrikasında yangın çıkmış ve fabrika kullanılamaz hale gelmişti.

 

Hakan ÇÖME - (Oda Başkanlığı Süresi 2004 -2005) (Meclis Başkanlığı Süresi 2005- 2009)

 

2004 -2005 yılları içinde Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı görevinde bulunan iş adamı Hakan ÇÖME 2005 – 2009  yılları arasında Oda Meclis Başkanlığı görevini yaptı.

 

Oda meclis başkanlığı görevini sürdürdüğü 2005 – 2009 yılları arasında Hakan ÇÖME’nin ağabeyi İbrahim Çöme ve iş ortağı Haluk Bakırcı silahlı saldırı sonrasında hayatını kaybettiler.

 

İsmail TOKSÖZ - (Oda Başkanlığı Süresi 2009 – 2013 ve sonrasında gelişen olaylar)

 

2009 – 2013 yılları arasında Bartın Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı yapan iş adamı İsmail TOKSÖZ, başkanlığı süresi içinde bir firma ile büyük bir ticaret bağlantısı yapmış, söz konusu firmaya mal ve hizmet vermesi karşılığında alması gereken yüklü miktardaki parayı zamanında alamayınca ekonomik krizin eşiğinden güçlükle dönmüştü. Alacağı yüklü miktar paranın tamamı olmasa bile 3’te 2’sine yakınını alan TOKSÖZ rahat bir nefes almış ve ticaret hayatına devam etmişti.

 

TOKSÖZ görev süresi içerisinde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) tarafından 5 gün süreyle görevden alınmış daha sonra tekrar göreve iade olmuştu.

 

2013 yılında yapılan oda seçimlerinde yeniden aday olan TOKSÖZ, kıl payı başkanlığı kaçırmıştı. Kaybettiği seçimin ardından “FETÖCÜLERİN kumpasına geldik” diyerek seçilen oda yönetiminden bazı isimleri FETÖCÜLÜK ve kendisine tuzak kurmakla suçlamıştı.

 

TOKSÖZ’ün başına gelenler bununla kalmamıştı.

 

2016 yılında gerçekleşen hain darbe girişiminin sonrasında Bartın’da FETÖ ilişkili bazı şirketlere kayyum atanırken TOKSÖZ’ün şirketleri ise FETÖCÜ şirketlerle olan isim benzerliği nedeniyle zor günler yaşamıştı.

 

Şirketlerde ki isim benzerlikleri nedeniyle il içi ve şehirlerarası şahıs ve firmalar İsmail TOKSÖZ’e ait Toksözler Petrol ve İnşaat firmasıyla ticari bağını kesmeye kalkması TOKSÖZ ve şirketlerinin durumunu zora sokmuştu.

 

Bunun üzerine TOKSÖZ, firmasının FETÖ/PDY ile hiçbir bağlantısı olmadığını izah etmek ve yanlış algının önüne geçebilmek için sahibi olduğu şirketlere ait internet sitelerinin açılış sayfalarına “FETÖ ya da kayyum atanan firmalarla hiçbir bağlantımız yoktur. Sadece isim benzerliği nedeniyle yanlış anlaşılmalara mahal vermemek için halkımızı bilgisine sunarız” şeklinde duyuru eklemişti.

 

Halen şirkete ait resmi web sitesinde bu duyuru yayınlanmaya devam etmektedir.

 

Cihat ÇAKIR - ( Oda Başkanlık Süresi 2013 – 2016)

 

2013 yılında yapılan seçimlerle Bartın Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı seçilen Cihat ÇAKIR, 2016 yılı Mayıs ayında FETÖ / PDY operasyonu kapsamında gözaltına alınırken 3 gün süren gözaltı süresinin sonrasında serbest bırakılmıştı. Ardından gelen süreçte Bartın Ticaret ve Sanayi Odasına zarar vermemek ve soruşturmanın salahiyeti açısından oda başkanlığı görevinden kendi isteği ile istifa etmişti.

 

ÇAKIR’ın bu süreç içerisinde ortağı olduğu şirkete kayyum atanmış ve şirket TMSF’ye devrolmuştu.

 

ÇAKIR’ın ortağı olduğu şirket soruşturma ve mahkemeler neticesinde TMSF tarafından geri iade edildi. Çakır’ın şahsi olarak devam eden mahkemesinin önümüzdeki aylarda karara bağlanması ve sürece göre aklanarak, herhangi bir cezaya maruz kalmaması bekleniyor.

 

FETÖ davaları nedeniyle TSO Başkanlık görevinden istifa eden, şahsı ve ortağı olduğu şirketi maddi-manevi zarar gören ÇAKIR’ın, Bartın’da ticaretle uğraşan ve cemaat bağlantıları olduğu bilinen isimlerce iftiraya maruz kaldığı kamuoyunca hakim görüşler arasında.

 

Öte yandan adli sürecin adına olumlu neticelenmesinin ardından Çakır’ın kendisini zan altına bırakan kişi ya da kişiler hakkında Bartın tarihinin en büyük tazminat davalarını açmaya hazırlandığı biliniyor.

 

Halil ÇELEN - (Oda Meclis Başkanlığı süresi 2013 – 2016)

 

2013 yılında yapılan oda seçimleri sonrasında Oda Meclis Başkanı olarak seçilen iş adamı Halil ÇELEN 2016 yılı Mayıs ayında FETÖ / PDY operasyonunda gözaltına alındıktan sonra cezaevine gönderilmiş ve yaklaşık 13  ay cezaevinde kaldıktan sonra denetimlilik şartıyla serbest bırakılmıştı.

 

Halil ÇELEN’in FETÖ/PDY üyeliğinden suçlandığı adli süreç devam ediyor.

 

Hali BALIK - (Oda Başkanlık Süresi 2016 – 20…)

 

Cihat Çakır’ın istifasının ardından oda meclis üyeleri arasında yapılan seçimle TSO Başkanlık görevine gelen iş adamı Halil BALIK, başkanlığa seçildiği dönemin henüz ilk günlerinde ölümden döndü.

 

Belki de hayatında ilk defa evinin kalorifer kazan dairesine inen Halil BALIK, kalorifer kazanın kapağını açtıktan sonra kazanın içinde bulunan çerçöp olarak ifade edilen atıkları yakmak istedi.

 

Çakmağı ile önce bir kâğıdı tutuşlayan Halil BALIK, yanan kağıdı kalorifer kazanının içine atar atmaz alevler yüzüne parladı.

 

Şiddetli alev sonrasında Halil BALIK’ın kaş ve kirpikleri ile az olan saçları tamamen yandı. Yaşadığı talihsiz olayın sonrasında tedavi için gittiği hastanede BALIK’a  2. Derece Yanık teşhisi konuldu. BALIK, tedavisi sonrasında yaklaşık olarak 15 gün evden çıkmadı.

 

İşte böyle…

 

Bartın Ticaret Odasında, Oda ve Meclis Başkanlığı görevinde bulunanların başlarına gelmeyen kalmamış.

 

Odanın ertelenen seçimleri 2018 yılının Nisan ayında gerçekleştirilecek.

 

Bakalım yeni seçilecek başkanı neler bekliyor?

Etiketler: bartin, bartın, tso, halil balık, erdoğan somaklı, hakan çöme, ismail toksöz, cihat çakır, mehmet kemik, halil çelen,
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

2.34207
2.342512019-09-20 22:12:06