Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
BATACAK FİRMALAR BARTIN HALKINA ZARAR VERECEK!

BATACAK FİRMALAR BARTIN HALKINA ZARAR VERECEK!

Okunma: 666

02.05.2019 10:13

Facebook'ta Paylaş

Bartın’da 2016 yılından beri hizmet veren ayrıca sektöründe ilk firmalarından olan Lider Dünyam Apartman Yöneticiliği ve Temizlik Hizmetleri Firmasının Sahibi Mustafa Çelik ulusal ajans muhabirleri ve yerel basın temsilcileriyle bir araya geldiği toplantıda önemli açıklamalarda bulundu.

 

Açıklamalarında sektörel sorunlara değinen Mustafa Çelik temizlik veya danışmanlık firmalarının apartman yöneticiliği yapamayacağını, bazı firmaların karar defterlerini usulüne uygun tutmadığını söyledi.

 

Bartın’da ki birçok firmanın maliyetinin çok altında fiyatlarla piyasada yer almaya çalışmasından kaynaklanan sorunlar nedeniyle apartman ve site sakinlerinin maddi manevi sorunlar ve mağduriyetler yaşadığına da dikkat çeken Çelik kamuoyuna önemli çağrılarda bulundu.

 

Bartın’daki apartman yöneticiliği ve temizlik hizmeti veren firmaların denetlenmesi gerektiğinin altını çizen ve apartman site sakinlerinin firma tercihlerinde önemli hususları göz önünde bulundurması gerektiğini de kaydeden Çelik Bartın’da temizlik hizmetleri veren 17, apartman yöneticiliği hizmeti veren 8 firmanın olduğunu söyledi.

 

Bir temizlik firması sitelerde yöneticilik yapamaz

 

Lider Dünyam Apartman Yöneticiliği ve Temizlik Hizmetleri Firması olarak doğrudan 23 kişiye istihdam sağladıklarına da vurgu yapan Çelik, “Bartın’da şuana 83 binada site ve apartman yöneticiliği yapıyoruz. Bartın’da temizlik hizmetleri veren 17 firma var. Apartman yöneticiliği hizmeti veren 8 firma var. Apartman yöneticiliği hizmeti veren firmaların tabi olduğu kanun Kat Mülkiyetleri Kanunu. Kat Mülkiyetleri Kanununda dışarıdan yöneticinin atanacağı söylenir ama bu yöneticinin vergi levhası var mı, hangi hizmetleri veriyor gibi konularda açıklık getirilmemiş. Onun için bu işi mesela bizim gibi vergi levhası olan da yapıyor, olmayan da yapıyor. Bunun için de herkes temizlik firması olarak açıyor, yöneticilik yapıyor. Ama biz sadece temizlik firması değiliz, aynı zamanda yöneticilik firmasıyız. Çünkü bir temizlik firması sitelerde yöneticilik yapamaz. Sadece temizlik yapar. Bir asansör ve danışmanlık firmasının sitelerde yöneticilik yapamayacağı gibi.” dedi.

 

SSK’dan, vergiden, işçinin maaşından kaçıracak demektir

 

Bazı firmaların piyasaya girebilmek için maliyetlerin çok altında fiyatlar verdiğini ve bu durumunda ilerleyen süreçlerde apartman site sakinlerine mağduriyet olarak geri döndüğünü söyleyen Çelik, “Sitelerde yöneticilik yapan firma bir sözleşmeye ve ücrete dayalı apartman yöneticiliği faaliyet kolunu açarak yapar. Ama apartman sakinleri “Benim başım ağrımasın” diyerek dışarıdaki firmalara 2-3 imzayla bu işi hemen vermeye çalışıyorlar. Benim firmamın karar defterleri düzenlidir ve vergi numaralıdır.  Yönetim planı noter onaylıdır ve maliyeti de içindedir. Örnek gösterecek olursam Yönetimini yaptığım Ekşioğlu Sitesi B Blok’un yönetim maliyeti 52 liraymış. Yani bu, apartmanın 52 lirayla yönetilebileceğini gösteriyor. Bu, apartman 30 lirayla yönetilmez demek. “Bunu 30 liraya, 20 liraya yaparım” diyen insanlar ya da firmalar ya SSK’dan, ya vergiden ya da işçinin maaşından kaçıracak demektir.” dedi.

 

Sorun olduğunda bize geri geliyor                               

 

Alanında ve sektörde uzman olmayan, yetersiz ve gelişi güzel çalışan firmaların piyasa altına fiyat vermelerinin sonucunda ciddi sorunlar doğduğunu söyleyen Çelik, “Vatandaşlarımız ne yazık ki bu konularda bilgisiz. Ben bu işi 4 yıldan beri yapıyorum ve kapıcılıktan buralara tırmana tırmana geldim. Herkesin hakkını, hukukunu gözetmeye çalıştım ve kimsenin parasında bir kuruş fazla gözüm yok. Ben bugüne kadar bu işte kimsenin kapısına gidip iş istememişimdir. Herkes bana gelmiştir “Biz sitemizi, apartmanımızı sana teslim etmek istiyoruz” demiştir. Hatta benden ayrılanlar bile daha sonra yine benle çalışmak istemiştir. Ben bu işi Bartın’da ilk yapmaya başlayan firmayım. 2016’dan beri bu işi yapıyorum ve benim aidat rakamlarım 50, 60 ve 70 TL arasında değişir. Ben bu rakamları söylediğimde bazen insanlar “Diğer taraf 30, 40 TL’ye yapıyor. Ben ona giderim” deyip gidiyor ama 3, 5 ay sonra ortak alandaki elektrik kesildiğinde ya da apartmanda başka bir sorun olduğunda bizle çalıştığı süre içerisinde hiç sorun yaşamadığını bildiği için yeniden bize geri geliyor.” diye konuştu.

 

Bu sektörde SSK’sız elemanlarda çalışıyor

 

Ticarette herkesin etik davranması gerektiğini de kaydeden Çelik, “Bana son 3 gündür benim yönetimini yaptığım apartmanlardan başka bir firmanın yönetim için fiyat verdiğine dair mesajlar geliyor. Bu etik bir şey değil. Kurumlardaki insanları devreye sokup bu fiyatlar veriliyor. O zaman bende bu apartmanlarla anlaşırken kurumlarda tanıdığım nüfuslu insanları devreye sokayım. Alın terinle, çalışmanla buraların yönetimini al ve çalış beni öyle geç. O zaman ben seni tebrik etmesini de bilirim. Yakında bu firmalar zaten batacak ama bu işten Bartın halkı zarar görecek. Devlet ben dahil Bartın’da bu sektörde hizmet veren tüm firmaları denetlesin. Ne yazık ki bu sektörde SSK’sız elemanlar da çalışıyor, günü birlik elemanlar da çalışıyor.”  dedi.

 

 
  •  

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.04938
0.049792020-05-31 20:13:28