Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
BAYKAL BARTIN'DA

16'ncı madde hakkında konuştu...

Okunma: 8017

20.03.2017 18:35

deniz baykal, chp, bartın, referandum,
Facebook'ta Paylaş

CHP eski Genel Başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal 16 Nisan'da gerçekleşecek referandum öncesinde Bartın'a geldi.

 

Baykal referandum çalışmaları kapsamında geldiği Bartın’da Bulut Düğün Sarayı’nda açıklamalarda bulunuyor.

 

Anayasa değişikliği teklifinde yer alan 16. maddenin yasada 60'a yakın değişikliğe neden olduğunu belirten Baykal 16. madde ile Türkiye'nin eyaletlere bölünmesinin önünün açılacağını söyledi.

 

Baykal ayrıca "Bu anayasa geçerse Türkiye çağdaş dünyadan uzaklaşacak. Bu anayasa çıkarılırsa küme düşeriz. Şu an dünya süper ligindeyiz. Bu anayasa çıktığı zaman dünya süper liginden bölgesel lige, mahalli lige düşeriz. İran'ın Suriye'nin oynadığı lige düşeriz. Küme düşeceğiz. Ve küme düşersek ekonomi çığrından çıkar. Demokrasi kaybolmaya başlar." dedi.

 

Baykal bir partilinin AK Parti'ye yönelik slogan attığı sırada ise, "Allah aşkına bırak şimdi o işi. Bu iş parti işi değil. Ben burada AK Partili kardeşlerimi de ikna etmek için konuşuyorum." Dedi.

 

Köprüler, duble yollar, tüneller gibi hizmetleri takdir ettiklerini söyleyen Baykal, "Siz hizmet yapmak istediğinizde sizi tutanmı var? Neden yasa değişikliği istiyorsun. Yargılanmaktan korkuyorlar." Dedi. 

 

Referandumda oylanacak anayasa değişikliği ile meclisin yetkilerinin azaltıldığını ve referandumda hayır diyeceklerin terörist gibi ilan edildiğini kaydeden Baykal, “Tablo ortada. Çıktıkları zaman Cumhurbaşkanı ve Başbakan milletin yarısına küfrediyor. Bir başbakana milletine terörist demek yakışır mı? Bir şehit babası vardı beni karşılayanların arasında “ben hayır diyeceğim” diyordu. Bir şehit babasına nasıl terörist denilebilir? Referandum kararını sen almış, milletin önüne iki seçenek koymuşsun. Biri evet, diğeri hayır. Bunlar hayır diyeni terörist ilan ediyorlar.” Dedi.

 

Baykal referandumdam evet çıkması durumunda karışıklıkların ortaya çıkacağını da belirtip, "Evet çıkarsa Türkiye çok ciddi karışır. Siyasi deprem oluşur. 7 bin kadar mevzuata değişim olur. Allak bullak olacak ortalık. Ne olacağı belli değil. Meclis 7-8 ay o anayasanın gereğini nasıl hazırlarız diye çalışmak zorunda kalacak. Milletin, çiftçin derdiyle kimse uğraşmayacak. Memur arkadaşlarım duysunlar. Eğer evet çıkarsa memurlar sözleşmeli personel olmaya yönlendirilecek. Bir gün sabah kalkacaksınız işçilerin kıdem tazminatı varlık fonuna bağlanacak. Kimin nerden ne sille yiyeceği belli olmaz. Millet ve meclis söz sahibi olmaktan çıkacak. Hayır çıktımı Türkiye rahatlar. Hayır çıkarsa 16 Nisan'dan bir hafta sonraki 23 Nisan'ı öyle bir kutlarız ki görenlerin feleği şaşar." Dedi.

 

Baykal'ın konuşması Halk TV'den canlı olarak aktarıldı. 

 

Etiketler: deniz baykal, chp, bartın, referandum,
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

1.94344
1.943842020-02-19 14:43:26