Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
BAYRAM İKRAMİYESİ CEZA OLDU

...

Okunma: 10460

11.10.2018 14:13

emekli, bayram, ikramiye, emekliler derneği, tüed, hukuk danışmanı, cafer tufan yazıcıoğlu, bayram ikramiyesi, engelli maaşı, bakım ücreti, bartın haberleri, emekli haberleri
Facebook'ta Paylaş

Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Hukuk Danışmanı Av. Cafer Tufan Yazıcıoğlu dini bayramlarda ödenmeye başlanan bayram ikramiyelerinin emeklileri sevindirirken, yaşlı ve engelli bakmakta olan binlerce emekliyi üzdüğünü söyledi.

 

Kısa adı TÜED olan Türkiye Emekliler Derneği, emeklilere ödenen bayram ikramiyelerinin bir taraftan evde yaşlı bakan emeklilerin veya engelli maaşı alanların mağdur olmasına neden olduğunu belirtti.

 

Konuya ilişkin bir açıklama yapan TÜED Hukuk Danışmanı ve Yaşlılık Hukuku kitabının yazarı Av. Cafer Tufan Yazıcıoğlu dini bayramlarda emeklilere verilen bayram ikramiyeleriyle bir taraftan sevinen ancak diğer taraftan mağdur duruma düşen büyük bir kitle oluştuğuna dikkat çekti.

 

Binlerce vatandaşımızın maaşı kesildi

 

TÜED Hukuk Danışmanı ve aynı zamanda 20 ve 21. dönem Bartın Milletvekili olan Yazıcıoğlu yaptığı açıklamada, “Evde Bakım Ücreti ve Engelli Maaşı, bilindiği üzere haneye giren her türlü gelirler toplamı esas alınarak hesaplanmaktadır. Haneye giren ortalama aylık gelir tutarı, bir aylık net asgari ücret tutarının üçte ikisinden az olanlar, evde bakım ücreti alabilmekte, üçte birinden az olanlar ise engelli maaşı alabilmektedir. Aile gelir toplamı hesaplamasına, sadece öğrenci kredi ve bursları dahil edilmemektedir. Ancak, Bayram İkramiyeleri gelir kabul edilerek, hane gelirine ilave edildiğinden; evde bakım ücreti ve engelli maaşı hesaplamalarının yeniden yapılmasına yol açmış ve bu durumda da evde bakım ücreti ve engelli maaşı alan binlerce vatandaşımızın maaşı kesilmiştir.” dedi.

 

Kaşıkla verilen kepçeyle geri alınıyor


Yazıcıoğlu açıklamasının devamında, “İkramiyeden aylık gelire 166 Lira yansırken, aylık Bin TL’nin üzerine çıkan ücret ve maaşlar kesilmiştir. Yani ikramiye alan vatandaşımız diğer taraftan evde bakım ücretinden veya engelli maaşından olmuştur. Bu durumda adeta kaşıkla verilmiş olan, kepçeyle geri alınmış olmaktadır. Bunun için acilen yasal düzenleme yapılmalı ve bu mağduriyet giderilmeli, geriye dönük olarak da bu düzenleme geçerli olmalıdır. Yapılması gereken; haneye giren gelire değil, muhtaçlık durumuna bakan bir düzenleme getirmektir. Diğer taraftan, mağdur bir başka kesim de, emekli ikramiyesi alamayan Sandık Emeklileri olmuştur. Bu kesimin de mağduriyeti giderilmelidir." şeklinde konuştu.

 

Etiketler: emekli, bayram, ikramiye, emekliler derneği, tüed, hukuk danışmanı, cafer tufan yazıcıoğlu, bayram ikramiyesi, engelli maaşı, bakım ücreti, bartın haberleri, emekli haberleri
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.04247
0.042892020-02-22 09:28:11