Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
BİNLERCE KİŞİ DEMOKRASİ NÖBETİNDE BULUŞTU

...

Okunma: 1389

16.07.2018 15:27

15 temmuz, demokrasi, demokrasi nöbeti, darbe, darbe girişimi, bartın, cumhuriyet meydanı, şehit, şehit ailesi,
Facebook'ta Paylaş

15 Temmuz 2016 tarihinde FETÖ/PDY Terör Örgütü tarafından gerçekleştirilen darbe girişiminin ikinci yıldönümünde düzenlenen 15 Temmuz Şehitleri Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında binlerce kişi Bartın Cumhuriyet Meydanın da bir araya geldi.

 

15 Temmuz 2016’daki kanlı darbe girişimi; halkın, güvenlik güçlerinin, medyanın ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kararlı duruşuyla bertaraf edildi. Türk halkının tanklara, silahlara karşı göğsünü siper ederek engellediği darbe girişimi aynı zamanda ülkemizin istikbalini yok etmeye çalışan güçlerin planlarını da bozguna uğrattı.

 

Darbecilerin “Yurtta Sulh Harekatı” adını verdikleri kalkışma, 15-16 Temmuz 2016 tarihleri arasında, Türk Silahlı Kuvvetleri içerisinde kendilerine “Yurtta Sulh Konseyi” veren kökü dışarıda bir grup asker tarafından gerçekleştirildi. Türk halkının tanklar ve silahlar önünde kendilerini siper etmesi neticesinde engellenen darbe girişimi Türkiye ve dünya tarihinde önemli bir yer tuttu.

 

Resmi kaynaklardan alınan verilere göre darbe girişimine 8651 asker, 3992 hafif silah, 246 zırhlı araç,74 tank, 37 helikopter, 24 F-16, 11 uçak, ve 3 savaş gemisi katıldı. Ayrıca Türk Donanması’nın yüzde 70’ini oluşturan, fırkateyn, korvet, hücumbot ve 29 ana muharip gemisinin de darbe faaliyetlerine katılmak üzere hazır hale getirildi. Boğaz Köprüsünün kapatıldığı, darbecilerin emriyle tankların yol ve meydanlara çıkarıldığı gecede ağır mühimmatlarla yüklü savaş uçakları ve helikopterlerle de havadan saldırılar gerçekleştirildi. Tüm bu saldırılar neticesinde aralarında asker, polis ve sivillerinde yer aldığı 250 kişi şehit olurken 2 binden fazla kişi de gazi oldu.

 

15 Temmuz 2016 tarihinde FETÖ/PDY Terör Örgütü tarafından gerçekleştirilen darbe girişiminin ikinci yıldönümünde yurdun dört bir yanında olduğu gibi Bartın’da da 15 Temmuz Şehitleri Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri düzenlendi. Etkinlikler kapsamında binlerce kişi Bartın Cumhuriyet Meydanın da bir araya geldi.

 

Aziz şehitlerimiz anısına saygı duruşunda bulunurken İstiklal Marşı’nın okunmasının akabinde program kapsamında bir dizi etkinliğe yer verildi. Bartın Valisi Nusret Dirim, AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, AK Parti Bartın İl Başkanı Turhan Kalaycı tarafından günün anlam ve önemine dair konuşmalar yapıldı.

 

Katılımın yoğun olduğu demokrasi nöbetine Bartın Valisi Nusret Dirim, AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, Bartın Üniversitesi Rektörü Orhan Uzun, AK Parti Bartın İl Başkanı Turhan Kalaycı olmak üzere protokol üyeleri, sivil toplum kuruluş temsilcileri ve binlerce vatandaş katıldı.

 

Duygu dolu anlar yaşandı

 

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından FETÖ'nün hain darbe girişiminde şehit düşenler için dua edildi. Cumhuriyet Meydanında toplanan 7'den 70'e binlerce vatandaş Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın İstanbul’da Şehitler Köprüsündeki konuşmalarını dev ekranlardan canlı olarak dinledi.

 

Program Bartın Valiliği Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı bünyesinde oluşturulan Proje Uygulama Eğitim Merkezinde eğitim alan 4-6 yaş okul öncesi miniklerin gösterileriyle devam etti. Bartın İmam Hatip Ortaokulu Mehteran ekibinin gösterisi de büyük beğeni topladı.

 

15 Temmuz Şehidimiz Mustafa Yaman’ın kardeşi Mevlüt Yaman’ın o gece yaşananlara dair konuşması ile alanı dolduran binlerce kişiye duygu dolu anlar yaşattı.

 

Gazi Sabri Gündüz’de programa katıldı

 

15 Temmuz gazisi Sabri Gündüz’de Bartın’da gerçekleşen anma programları ve demokrasi nöbetlerine katıldı. Darbe girişiminin yaşandığı gecede yaralanan Gazi Sabri Gündüz daha sonraki süreçte yapılan tüm tedavi ve ameliyatlara karşın bir ayağını kaybetmişti.

 

Madalyalar verildi

 

15 Temmuz Şehitlerini Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında 5 branşta (badminton, yüzme, bocce, dart, masa tenisi) gerçekleşen spor etkinliklerinde dereceye giren sporculara Vali Dirim, Milletvekili Tunç, Belediye Başkanı Akın, Rektör Uzun ve protokol üyeleri tarafından madalyaları verildi.

 

Camilerde sela sesleri yükseldi

 

Saatler 00.13’ü gösterdiğinde tüm Türkiye’de olduğu gibi, Bartın’ın minarelerinden sela sesleri yükseldi.

 

Orman İşletme Müdürlüğü tarafından hazırlanan 500 adet kestane, 500 adet ıhlamur, 500 adet ceviz, 700 adet fıstık çamı olmak üzere toplam 2 bin 200 adet fidan Vali Dirim ve protokol üyeleri tarafından dağıtımı yapıldı.

 

15 Temmuz Şehitleri Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri Kuran-ı Kerim tilaveti ve şehitlerimiz için okunan dualar eşliğinde günün ilk ışıklarına ile sona erdi.

Etiketler: 15 temmuz, demokrasi, demokrasi nöbeti, darbe, darbe girişimi, bartın, cumhuriyet meydanı, şehit, şehit ailesi,
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.04299
0.043392020-07-13 05:54:21