Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
BİR EVLAT, BİR EŞ VE BİR ANNE...

Yaşamını görme engelli eşi ve yine görme engelli kızına adayan 41 yaşındaki Feti Deniz hem eşinin hem de kızının yaşamlarındaki gözü oluyor.

Okunma: 708

18.01.2019 12:39

Facebook'ta Paylaş

Yaşamını görme engelli eşi ve yine görme engelli kızına adayan 41 yaşındaki Feti Deniz hem eşinin hem de kızının yaşamlarındaki gözü oluyor.

 

19 yıl önce 51 yaşındaki görme engelli Mehmet Deniz’le evlenen Feti Deniz’in 3 çocuğundan biri olan Esma Nur’da doğuştan görme engelli olarak dünyaya geldi.

 

Anne Feti Deniz ev işlerinin yanı sıra görme engelli eşi ve görme engelli kızının tüm ihtiyaçlarında yanlarında olmaya çalışıyor.

 

Gölbucağı Mahallesi'nde yaşamını sürdüren aile geçimlerini ise aldıkları engelli maaşıyla sağlıyor.

 

Her şeyi yapmaya çalışıyorum

 

Eşinin ve kızının görme engelli olmasından dolayı yaşadıkları zorluklara karşın mutlu olduklarını ifade eden anne Feti Deniz, “Sabahları görme engelli kızımla okula gidiyoruz. Okul çıkışına kadar onunla birlikte okulda oluyorum. Teneffüslerde gezdiriyorum. Öğle yemeklerini de birlikte yiyoruz. Okul bitince eve birlikte geliyoruz. Eve geldikten sonrada yemek yedikten sonra ödevlerini yapıyoruz. Kızım ve eşim için her şeyi yapmaya çalışıyorum.” dedi.

 

Maddi imkansızlıklar…

 

Kızının yüzde 1 oranında görmeye başladığını ve tedavi için ameliyat olması gerektiğini de sözlerine ekleyen Anne Deniz, “Maddi imkansızlıklar nedeniyle kızımın tedavisini gerçekleştiremiyoruz.” dedi.

 

Görmeyi öğretmeyi amaçlayan tablete ihtiyacımız var

 

Görme engelli baba Mehmet Deniz de engelinden dolayı günlerini evde geçirdiğini belirterek, “Tüm zorluklara ve imkansızlıklara rağmen mutluyuz. Eşim her zaman bize destek oluyor. Tabi maddi imkansızlıklar da oluyor. Evdeki en büyük eğlencemiz televizyonumuz uzun zamandır bozuk ama yaptıramıyoruz. Tabi asıl ihtiyacımız kızım için bir tablet. Görme engelli çocuklar için hayata geçirilen Günışığı Projesi kapsamında çocuğuma bir tablet verilmişti ama o tablet bozuldu. Az gören olarak tarif edilen, sadece yüzde 1 ile 10 oranları arasında görme kalıntısına sahip olan ve tıbben görme engelli ya da kör kabul edilen çocuklara görmeyi öğretmeyi amaçlayan tablete ihtiyacımız var." diye konuştu.

 

Her sene takdir alıyorum, bu sene de alacağım

 

Ailenin görme engelli kızı Esma Nur ise ileri de özel eğitim öğretmeni olmak istediğini söyleyerek, “Annem her zaman yanımda. Bazen, 'Engelli olmasaydım, normal çocuklar gibi okula gidebilirdim ve annemi yormazdım.' diye düşünüyorum. Beni okula o getiriyor. Derslerime de o çalıştırıyor. Ben her sene takdir alıyorum. Bu sene de alacağım. Sınav notlarım çok iyi. İleride özel eğitim öğretmeni olmaya karar verdim. En çok sevdiğim şey kitap okumak. Arkadaşım olmadığı için kitaplar benim arkadaşım oluyor.” diye konuştu.

 

Ortaokul öğrencisi Esma Nur en büyük isteğinin ise görme engellilere özel tablet olduğunu söyledi.

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

16.84116
16.84352020-02-24 15:09:47