Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
BİR GÜNDE NE DEĞİŞTİ MÜDÜR?

4 AYDIR OLMAYAN İZİN YAZISI BİR GÜNDE TAKILDI

Okunma: 8026

10.07.2017 20:44

Facebook'ta Paylaş

BİR GÜNDE NE DEĞİŞTİ MÜDÜR?

 

4 AYDIR OLMAYAN İZİN YAZISI BİR GÜNDE TAKILDI.

 

Geçtiğimiz günlerde haberlerimize konu olan ve yaklaşık 4 aydır vatandaşın mağdur edilmesine ilişkin yayınladığımız haber sonrasında Bartın Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü gerekli incelemelerin başlatıldığını internet sitesinden duyurmuş gerekenin yapılacağını belirtmişti. Bu açıklama üzerinden 5  gün sonra tekrar açıklama yapan Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü gerekli incelemeler sonrasında “yol kapatma izin yazısının olduğunu ve tabelasının asılı olduğunu herhangi bir işlem tesis edilmemesi gerektiği” açıklandı.

 

BİR GÜNDE NE DEĞİŞTİ DE O İZİN YAZISI ASILDI.

 

Yaklaşık 4 ay gibi uzun bir zamandır mahalle giriş ve çıkışının Akmazlar İnşaat firması tarafından kapatıldığını, inşaat çalışması nedeniyle yollarda ve kaldırımlarda ciddi göçükler yaşandığını, yer altı sularının bina ve insan sağlığı konusunda ki etkilerini ayrıntılı bir şekilde haberlerimize taşımıştık. Haberin ardından resmi internet sitesinden bir açıklama yapan Bartın Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü “Yerel Basında çıkan “Mahallenin yolu inşaat yüzünden kapandı!”, “İnşaat Firması Yolları Çökertti” başlıklı haberlerde geçen olayla ilgili olarak; 04/07/2017 tarihinde Kemerköprü Mahallesi 159. Sokak'ta bulunan şikayet konusu inşaatta teknik personelimiz tarafından inceleme yapılmıştır.  Müdürlüğümüzce şikayet konusu 4708 sayılı Yapı Denetimi Hakkında Kanun, 3194 sayılı İmar Kanunu ve diğer ilgili mevzuat kapsamında değerlendirildikten sonra yapılan iş ve işlemler Kamuoyu ile paylaşılacaktır.” Denilmişti.

 

Aynı habere ilişkin Bartın Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü bugün yeni bir açıklama yaparken kendi incelemesini çürütmüş oldu.

 

Bugün yapılan açıklamada ise “Kemerköprü Mahallesi 150. Cadde üzerinden 159.sokak istikametine ve tersi istikametine araç ve yaya yoluna kapanmasına Valilik Makamının Olurları ile 30/07/2017 tarihine kadar karar verilmiştir. Bu yolların giriş-çıkışına, Valilik Makamının yolun yaya ve araç trafiğine kapalı olduğuna dair kararını belirtir tabelalar mevcut olduğu tespit edilmiştir.” Denildi.

 

Şimdi soruyoruz. Haberimizden hemen bir gün sonra kendi internet sitenizden bahse konu ile ilgili 05.07.2017 tarihinde yapmış olduğunuz açıklamaya göre inşaat sahasında teknik personelinizce incelemeler yapıldığı ve daha sonra yapılacak iş ve işlemler kamuoyu ile paylaşılacaktır demiştiniz. Neden o gün internet sitenizden yaptığınız bilgilendirmede “ilgili inşaat firmasının 30.07.2017 tarihine kadar bu yolları kapatma izninin olduğunu yazıp fotoğrafları paylaşmadınız? Yoksa sizlerde bizim ve mahalle sakinleri gibi 4 aydır kapalı olan bu yollardaki ilgili izin yazısını görmediniz de onun için mi gerekli incelemeler yapıldıktan sonra kamuoyu bilgilendirilecektir” dediniz.

 

Eğer teknik ekibininiz 05.07.2017 tarihinde ilgili inşaat firmasının duyuru yazısını görüp fotoğrafını çektiyse neden ilk açıklamanızda “valilik oluru ile 30.07.2017 tarihine kadar yolu kapatma izni var” demediniz.

 

 

NE OLDUYSA 1 GÜN İÇİNDE OLDU

 

5 Temmuz’da yaptığınız incelemede böyle bir izin yazısını görmediğiniz için sitedeki haberler bölümünüzde buna yer verememiştiniz. Bugün yaptınız duyuruda ise ilgili inşaat firmasının “valilik oluru ile 30.07.2017 tarihine kadar yolu kapatma izni var” dediniz ve iki kare de fotoğrafını yanına iliştirdiniz.

 

ZORLA GÜZELLİK OLMAZ MÜDÜR

 

Sizden ricamız Valilik olur yazısının yanına ilgili komisyon kararının bir örneğini de paylaşırsanız mutlu oluruz.

 

Akmazlar İnşaat firması 22 Şubat 2017 de inşaat ruhsatını almış, sizin duyurunuza göre de 13 Mart tarihinden 30 Temmuz’a kadar iki yolu kapatma izni alınmış. Yani inşaat başlandığı gün il trafik komisyonuna başvuru yapsanız evrakların gelip gitmesi komisyona girmesi çıkması itiraz süresi hepsi hesaplandığında ancak 13 Mart’a yani yolları ve kaldırımları çökertmeye başlanan izin gününe kadar denk düşer. Şubat ayı 28 gün bunu unutmayın.

 

Yani inşaata başlandığı gün yollar ve kaldırımlar çökmeden “yolları ve kaldırımları çökertip kapatacağız” diye izin başvurusu nasıl oluyor anlamış değiliz.

Dediğimiz gibi sizden ricamız Valilik oluru yazının yanına ilgili inşaat firmasının başvurusunu ve sonrasında ki komisyon kararının bir örneğini de eklerseniz mutlu oluruz. Biz haber yaptığımızda ne gördüysek sizde aynısını gördüğünüzden adımız gibi eminiz.

 

Yollar göçtükten sonra yollar 4 ay gibi uzun süre kapalı kalacağına binayı yükseltmeye çalışacaklarına önce istinat duvarları yapılıp yol hemen eski haline getirilemez miydi?

 

2 ana yol göçtüğü için kendi kamyon ve iş makinaları da geçiş yapamadığı gibi diğer tek kullanılan yolda kendi iş makinaları ve kamyonları tarafından kapatıldı. Yani 2 yol değil 3 yol komple kapatılmış oldu.

 

Ayrıca Valilik kendi resmi işlerini yapan Karayolları müteahhitlerine bile yolu kolay kolay kapatma izni vermezken hangi yasa ve maddeye dayanarak Halkın kullandığı ve Belediye sınırlarında olan mahalle yolunu Özel bir şirket para kazanacak diye tamı tamamına 4 ay 20 gün boyunca yolu kapatmaya ne hakla izin veriyor?
Başka müteahhitler hafriyat yapabilmek için kamyonlarının geçişine 1 gün bile zor müsaade alabilirken bu şirkete nasıl bu kadar rahat izin verebiliyor?


Hadi verdi diyelim,


Peki bu izin tabelaları 3 aydan fazla geçmesine rağmen neden sizin inceleme başlatmanızdan sonraki gün Duyuru diye inşaat alanına asılıyor?


Müdür bey herşey aleni ortada sizler resmen birilerinin güdümünde hareket ederek halkın yararına çalışmadığınızı bu açıklama ile göstermiş oldunuz,

 

Dahası sizin duyuru olarak paylaştığınız haberde ki gibi su hattı ve kanalizayon hattı patlaması sonucu yollar ve kaldırımlar göçmedi. Akmazlar inşaat firması 22.02.2017 tarihinde inşaat ruhsatını alıp çalışmalara başlamasının ardından gerekli sondaj ve teknik incelemeler yapmadan temel kazısına başladı. Temel kazısını eksi 7 ve 15 metre arasında sürdürürken hesapta olmayan bir durum oluştu. Temel kazısında çok fazla derine inildiği için yer altı suları bulundu ve önü açıldı. Önü açılan yer altı suları önüne gelen ne varsa hepsini sağlı sollu aldı götürdü. Yer altı suyu bir türlü kesilemezken inşaat firması fora kazık sistemi ile 8-10 tane derin kuyular açıp demir ve betonla suyun akmasını ve toprak kaymasını engellemek istedi. Fakat o kadar kolay olmadı. Bu sefer suyun yönü değiştiği için diğer yol ve kaldırımlar çökmeye başladı. Taki havalar ısınıp yer altı suları kesilene kadar. Çöken alana yüzlerce kamyon harfiyat kaya ve moloz yığınları döküldü ama yer altı suyu halen daha kesilmedi.

 

 

 

Yani yer altı suyunun yönü değiştiği için hem inşaatı devam eden bina hemde çevrede ki binalar ileride yaşanabilecek toprak kayması ve büyük çökmeler ile karşı karşıya gelebilir.

 

Sizden herkes inşaatın durdurulması, gerekli cezanın kesilmesi, güvenlik önlemleri alınana kadar tek çivi çıkılmamasını beklerken bu açıklama sizlerin artık o koltukta bir dakika bile oturma hakkınızın olmadığının kanıtıdır.


Yapacağınız en onurlu davranış derhal istifa etmenizdir.

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.0029
0.003272020-09-28 12:19:45