Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
BİZ MİLLETLE İTTİFAK YAPACAĞIZ

Okunma: 257

25.04.2018 11:02

Facebook'ta Paylaş

Saadet Partisi Bartın İl Başkanı Ünal Yurtbay, partisinin haftalık olağan toplantısında gündeme dair açıklamalarda bulundu.

 

Yurtbay, “Biz fitre parasına muhtaç hale getirilmiş 6 milyon asgari ücretliyle ittifak yapacağız. Biz yarı fiyatına satılan şeker fabrikası işçileriyle, pancar ve tütün üreticileriyle ittifak yapacağız. KHK mağdurlarıyla ittifak yapacağız. Taşeronla ittifak yapacağız. Biz milletle ittifak yapacağız” diye açıkladı.

 

BÜTÜN BASKILARA RAĞMEN SAADET YÜKSELİYOR

 

“İnsanları susturarak medyayı kontrol altına almaya çalışıyorlar” diyen Yurtbay, 1994 yılındaki yerel seçimlerde Refah Partisi’nin büyük bir başarıya imza attığını hatırlatarak şunları kaydetti; “Seçimlerde Refah Partisi’ne karşı yoğun bir kampanya başlattılar. O dönemde Refah Partisi’nin iktidara gelmesini engelleyemediler. 1996 yılında Refah Partisi Türkiye’nin en büyük partisi haline geldi. O dönem kampanyalar öyle bir noktaya geldi ki, iktidar değişti. Ama o iktidarı indirenler şunu iyi bilsinler, onlar şu anki durumun sorumlusudur. O zaman o haksızlıklar yapılmasaydı bu durumlar yaşanmazdı. Bütün bu baskılara rağmen Saadet Partisi’nin yükselişini, vatandaşın gönlünde taht kurmasını AK Parti’nin hiçbir çabası engelleyemez. Siz manşet övgüleri ile gerçeği gizleyemezsiniz.” dedi.

 

CUMHURBAŞKANI’NA ‘İHALELERİ İPTAL ET’ ÇAĞRISI

 

14 şeker fabrikasının satışına ilişkin olarak Yurtbay, “14 şeker fabrikasının 4 tanesi satıldı. Dolar bazında değerlendirildiğinde, Bor Şeker Fabrikası 84 milyon dolara, Kırşehir 82 milyon dolara, Çorum Şeker 132 milyon dolara, Yozgat Şeker ise 69 milyon dolara gitti. Bilindiği gibi 2011 yılında şeker fabrikaları yine satışa arz edilmişti. İşte 2011 yılındaki rakamlar dikkate alındığında; bugün 84 milyon dolara satılan Bor Şeker Fabrikası’nın 149 milyon dolara, bugün 82 milyon dolara giden Kırşehir Fabrikası’nın 141 milyon dolara, 132 milyon dolara satılan Çorum Şeker’in 192 milyon dolara, 69 milyon dolara satılan Yozgat Şeker Fabrikası’nın ise 119 milyon dolara satılması gerekiyordu. Arada 211 milyon dolar fark var. Rakamlar gösteriyor ki, bu iktidarın fabrika yapmasını geçtik, yapılanı bile adam gibi satmayı beceremiyorlar. Sayın Cumhurbaşkanı 2011 yılındaki ihaleyi, kamu yararı gözetilmediği için iptal ettirmişti. Şimdi sadece 4 fabrikada 200 milyon doların üzerinde bir kamu zararı var. Bakalım Sayın Cumhurbaşkanı şimdi ne yapacak? Merakla bekliyoruz. Kendisi, “Ey Özleştirme İdaresi, bu işi becermediniz” diyecek mi? Yerli ve milli olmak bunu gerektirir” diye konuştu.

 

YATIRIM İÇİN CEZAEVİ YAPILMAZ

 

Yurtbay, yapımına devam edilen cezaevleri ile övünülmesine de tepki göstererek, “Türkiye’de hiçbir şey yapılmıyor manasına gelmiyor bu. Türkiye’de ciddi yatırmalar var. Önemsiz değil. Önemini sizin takdirine bırakıyorum. 2017 yılında cezaevi inşaatlarında büyük bir hamle var. 44 cezaevi var. Buna 5 milyar 300 milyon lira para harcadı. Kırşehir Şeker Fabrikası’nı 330 milyon liraya satan hükümet, aynı Kırşehir’e KDV’si içinde 338 milyona cezaevi yaptırıyor. İşte bu iktidarın yatırım anlayışı bu. Fabrika satmayı başarı, cezaevi açmayı yatırım sanıyorlar. Unutulmamalıdır ki Türkiye, bugün icra dairesini kurdele keserek açan bir hükümet ile yönetiliyor.” cümleleriyle tepkisini dile getirdi.

 

FİTRE MİKTARI BİLE ASGARİ ÜCRETİN ÜSTÜNDE

 

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın fitre miktarına değinen Yurtbay, “Buna göre; bir fitrenin fiyatı 19 lira. Bildiğiniz üzere fitre miktarı bir kişinin bir günlük asgari ihtiyacını karşılamak üzere hesaplanır. Buradan yola çıkarak hep birlikte bir hesap yapmak istiyorum. Bugün 5 kişilik bir ailenin fitre miktarına göre bir aylık ihtiyacı olan para asgari 2 bin 850 liradır. Bugün Türkiye’de 14 milyon çalışanın 6 milyonu asgari ücretli! Peki, Türkiye’de asgari ücret ne kadar? 1.600 lira. Şimdi soruyorum, bu ülkede Diyanet İşleri’nin hesabı mı yanlış, hükümetin hesabı mı? Bu fitre hesabı bile, milletin içine düştüğü darboğazı anlamaya yeter. Çay simit hesabı yaparak iktidara gelenler bugün otursunlar bu hesabı gözden geçirsinler.  Demagoji yapmak yerine bu milletin gerçek sorunlarını görsünler, bunları düzeltmeye çalışsınlar.” ifadelerini kullandı.

 

BİZ MİLLETLE İTTİFAK YAPACAĞIZ

 

Yurtbay, “Milletimiz bir umut ışığı arıyor. Bize soruyorlar; ittifak yapacak mısınız? Elbette biz mutlaka bir ittifak yapacağız. Peki kiminle ittifak yapacağız? İşte cevap veriyorum. Biz fitre parasına muhtaç hale getirilmiş 6 milyon asgari ücretliyle ittifak yapacağız. Biz yarı fiyatına satılan şeker fabrikası işçileriyle, pancar ve tütün üreticileriyle ittifak yapacağız. ByLock mağduru, zoka mağduru, Mor Beyin mağduru, KHK mağdurlarıyla ittifak yapacağız. Sizi taşeron köleliğinden kurtarıyoruz denilerek kandırılan 4C’lilerle ittifak yapacağız. Özet olarak biz milletimizle ittifak yapacağız.” dedi.

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.04909
0.049512020-05-28 22:19:49