Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
BÖYLE Mİ KANDIRILIYORUZ? Yetkilileri göreve davet ediyoruz!

BÖYLE Mİ KANDIRILIYORUZ? Yetkilileri göreve davet ediyoruz!

Okunma: 243

31.05.2019 12:26

Facebook'ta Paylaş

Bartın’da bir giyim mağazasında karşılaşılan durum yapılan alışverişlerde etiket fiyatı ile fatura fiyatlarının mutlaka karşılaştırılması gerektiğini ortaya koydu.

 

Ailesi ile birlikte alışveriş yapmak için giyim ve ayakkabı ürünlerinin yer aldığı mağazaya giden bir vatandaş ayakkabı, kemer, pantolon gibi kıyafetlerin yanı sıra kızları içinde çocuk reyonundan tişört aldı.

 

Tanesi 19,99 TL olan tişörtlerden 2 adet alan vatandaş kasaya gelip ödeme yapacağı sırada aldığı ürünlerin etiket fiyatlarıyla ödeyeceği rakam arasında 20 TL fark olduğunu gözlemledi.

 

Bunun üzerine kendisine verilen faturayı inceleyen vatandaş çocuk tişörtlerinde 19,99 olan etiket fiyatının faturaya ise 29,99 olarak yansıdığını gördü.

 

Kasa görevlilerine izahta bulunan müşteri durumun düzeltilmesini istedi.

 

Bu tür durumlarda yasal olarak müşterinin etiket fiyatı üzerinden ödeme yapması gerektiği halde kasa yetkilileri yapabilecekleri bir şey olmadığını ifade edip fatura fiyatı üzerinden ödemeyi aldılar.

 

Resmi Gazete’de de yayımlanan Fiyat Etiketi Yönetmeliğinin ‘Malın Veya Hizmetin Satış Fiyatı’ başlığı altında 10’uncu maddede “Satış fiyatı ile kasa fiyatı arasında fark olması durumunda tüketici lehine olan fiyat uygulanır” ibaresi açıkça yer alıyor.

 

Taktik mi?

 

Fiyat Etiketi Yönetmeliğinde açıkça belirtilmesine karşın mağazada çalışan kasa görevlilerinin söz konusu ürünlerde etiket fiyatı yerine kasa fiyatından alışverişi tamamlamaları akıllarda soru işaretleri oluşturdu.

 

Müşteriden etiket fiyatı üzerinden ücret alıp sorunu çözmesi beklenen mağaza görevlilerinin yapabilecekleri bir şey olmadığını ifade etmeleri ve mağazada ki ürünlerin etiketlerinin ve kasa fiyatlarının farklı olması “Bu bir satış taktiği mi?” sorusunu da akıllara getirdi.

 

Yasal değil!

 

Yasal olmayan ve cezai işlem gerektiren bu durum karşısında ilgili mercileri tüketici haklarını korumak üzere göreve davet ediyoruz.

 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.09903
0.099532019-09-18 11:03:03