Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
BU KATLİAMA SESSİZ KALMAYACAĞIZ

...

Okunma: 1873

16.05.2018 19:50

turhan kalaycı, ak parti, bartın, kudüs, filistin, katliam, açıklama, basın açıklaması, bartın haber, bartın tv
Facebook'ta Paylaş

ABD'nin büyükelçiliğini Kudüs'e taşıması sonucu başlayan olaylarda çok sayıda Filistinli şehit olurken 3 bine yakın Filistinli de yaralandı. AK Parti Bartın İl Başkanlığı İsrail’in zulmüne karşı Filistin’in yalnız olmadığını göstermek için meydanlara indi.  AK Parti İl Başkanı Turhan Kalaycı, “İsrail’in dünyanın gözü önünde gerçekleştirdiği bu katliama sessiz kalmayacağız.” dedi.

 

ABD’nin Tel Aviv Büyükelçiliğini Kudüs’e taşıması ve İsrail’in yaşananlara tepki gösteren Filistinlilere yönelik gerçekleştirdiği saldırılar katliam boyutlarına ulaştı. Saldırılar sonucu yüze yakın Filistinli şehit olurken 3 bine yakın Filistinli de yaralandı.

 

Yaşanan katliama sessiz kalmamak adına meydanlara inen AK Parti Bartın İl Başkanlığı Bartın Hükümet Caddesinde basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamaya AK Parti İl Başkanı Turhan Kalaycı, parti yöneticileri ve üyeleri ile çok sayıda STK temsilcisi de katılımlarıyla destek verdi.

 

İçimiz kan ağlayarak takip ettik

 

AK Parti İl Başkan Turhan Kalaycı yaptığı basın açıklamasında, “Amerika Birleşik Devletleri’nin Büyükelçiliğini Kudüs’e taşımasını, İslam’ın ilk kıblesi, kadim Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanıma girişimini kabul etmemiz mümkün değildir. Bu girişim bizim için yok hükmündedir. ABD bu girişimiyle BM’yi, BM kararlarını ve uluslararası hukuku açıkça hiçe saydığını göstermiş, bölgedeki ihtilafın çözümünde bir arabulucu değil açıkça bir taraf olduğunu ilan etmiştir. Kudüs’ün, gerek Birleşmiş Milletler kararlarıyla, gerekse uluslararası antlaşmalarla garanti altına alınmış statüsünü değiştirecek her türlü adımdan şiddetle kaçınılması şarttır. BM Genel Kurulu’nun ve İslam İşbirliği Teşkilatı’nın Kudüs konusundaki son kararları ortadayken, ABD’nin hayata geçirdiği bu sorumsuz ve hukuksuz girişim, Ortadoğu’da kanı ve gözyaşını artırmaktan, kaosu derinleştirmekten başka bir amaca hizmet etmeyecektir. Çok güçlü uluslararası meşruiyeti olan bunca karara rağmen hakları ihlal edilen Filistinli kardeşlerimizin, onurlu davalarını savunurken İsrail’in eli kanlı katilleri tarafından şehit edilişini içimiz kan ağlayarak takip ettik. İsrail’in, şu ana kadar 55 Filistinli kardeşimizin şehadeti ve binlerce masum kardeşimizin yaralanmasıyla sonuçlanan eylemlerini şiddetle kınıyoruz.” dedi.

 

Harekete geçmeye çağırıyoruz

 

Kudüs’te bozulan dengenin çok daha büyük sorunları tetikleyebileceğine de vurgu yapan İl Başkanı Kalaycı, “ABD ve İsrail’in, coğrafyamızın gözbebeği ve barışın şehri olan mukaddes Kudüs’ü kana bulamasını, uluslararası hukuku vahşice çiğnemesini en güçlü şekilde lanetliyoruz. İsrail’e, böyle devam etmesi halinde, eninde sonunda akıttığı masum kanlarında boğulacağını bir kez daha hatırlatıyoruz. Uluslararası kuralların ve vicdanın bu derece hoyratça çiğnenmesi, hiç kimsenin kendini güvende hissetmediği bir dünyaya doğru gidildiğinin ifadesidir. Müslümanların, Hristiyanların ve Musevilerin kendi dini ve tarihi hafızalarını muhafaza ettiği Kudüs’te, bu dengenin bozulması çok daha büyük sorunları tetikleme potansiyeline sahiptir. Bu tehlikenin bilincinde olduğunu düşündüğümüz uluslararası arenayı ve Birleşmiş Milletleri zaman kaybetmeksizin bir kez daha harekete geçmeye çağırıyoruz.” diye konuştu.

 

Katliama sessiz kalmayacağız

 

İsrail’in dünyanın gözü önünde gerçekleştirdiği katliama sessiz kalmayacaklarını ifade ederek açıklamasına devam eden Kalaycı, “Türkiye, bu hukuksuzluğa karşı, dönem başkanı olduğu İslam İşbirliği Teşkilatı ve Birleşmiş Milletler gibi uluslararası platformlarda ve ikili temaslar vesilesiyle mücadelesini kararlılıkla sürdürecektir. Müslümanlar olarak, Kudüs’ün namusunu korumak, tarihin bize yüklediği mukaddes bir sorumluluktur. Ümmetin onuru Kudüs’ün, bu tarz oldubittilerle işgal girişimine karşı Selahaddin Eyyubi gibi dimdik duracağız. Unutulmamalıdır ki bölgenin huzur ve istikrarı, ancak, Kudüs’ün, çok dinli, çok dilli, çok kültürlü çoğulcu yapısı korunduğu, Kudüs barışa kavuştuğu zaman sağlanabilir. ABD’nin içerisine düştüğü bu akıl tutulması ve izansız yaklaşım,  ABD’yi dünya kamuoyunda ve devletler arenasında yalnızlığa mahkûm ederken, işgal ve terör devleti İsrail’in zulmüne ve işlediği suçlara da ortak etmiştir. Binlerce Filistinlinin kanlarının dökülmesinden, İsrail kadar ABD’nin de sorumluluğu vardır. İsrail’in dünyanın gözü önünde gerçekleştirdiği bu katliama sessiz kalmayacağız. Kudüs Müslümanların kırmızı çizgisi, insanlığın kadim silueti, bağımsız Filistin Devleti’nin başkentidir. Filistin ve Filistinliler asla yalnız değildir. Türkiye, Cumhurbaşkanımızın öncülüğünde mazlumun yanında durmaya, hakkın, adaletin ve vicdanın yılmaz savunucusu olmaya devam edecektir.” diye konuştu.

Etiketler: turhan kalaycı, ak parti, bartın, kudüs, filistin, katliam, açıklama, basın açıklaması, bartın haber, bartın tv
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.04646
0.046882019-12-12 06:28:29