Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
BU ZULÜM SONA ERMELİ

...

Okunma: 2999

04.11.2017 21:41

Facebook'ta Paylaş

 

Türk Eğitim-Sen ve Türkiye Kamu-Sen Bartın İl Başkanı Sezai Hangişi, “Kamu görevlilerimiz, yaşadıkları bu açmaz ve bunların sorumlularını iyi görmeli, bu kimselerin 2009 yılında ilk yetkiyi aldıklarında başlayan ve 2 toplu görüşme, 4 toplu sözleşme dönemi boyunca devam eden bu zulme bir son vermelidir. Aksi halde bu geriye gidiş yalnızca ekonomik boyutta kalmayacak, kamu görevlilerinin hukuki varlıklarını da yok edecektir.” dedi.

 

Türk Eğitim-Sen ve Türkiye Kamu-Sen Bartın İl Başkanı Sezai Hangişi yerel ve ulusal basın temsilcileriyle düzenlenen kahvaltı programında bir araya geldi.  Programa Türk Eğitim-Sen ve Türkiye Kamu-Sen Bartın Yönetim Kurulu Üyeleri ve basın mensupları katıldı.

 

Dramatik düşüş sorgulanmalı

 

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Bartın Şube Başkanı Sezai Hangişi Türkiye Kamu-Sen’in yetkili olduğu 2002-2008 yılları arasında Hükümetin %66,96 artış teklifine karşılık memur maaşlarının %219,58 oranında artmasını sağladığını ifade ederek, “Memur-Sen’in yetkili olduğu 2010-2016 arasındaki 7 yıllık dönemde ise Hükümet, daha önceki süreçtekine yakın oranda toplam kümülatif %65,51’lik bir teklif sunmuş, buna karşın Memur-Sen’in memur maaşlarına katkısı %102,93’te kalmıştır. 2003-2009 yıllarında enflasyon toplamda %94,34 oranında artmışken, 2010-2016 arasında ise %71,30 artmıştır. Buna göre Türkiye Kamu-Sen, memur maaşlarının enflasyon karşısında reel olarak %64,4 daha fazla artmasını sağlamışken, Memur-Sen’in yetkili olduğu dönemde bu oran %18,5 olmuştur. Memur maaşlarının enflasyon karşısındaki gelişiminde yaşanan bu dramatik düşüş mutlak surette irdelenmeli ve sebepleri sorgulanmalıdır.” dedi.

 

Maaş artış oranlarına eklenmedi

 

2010-2016 yıları arasında Memur-Sen’in maaşlara reel olarak hiçbir katkıda bulunmadığı söyleyen Hangişi, “Türkiye Kamu-Sen’in 2008 yılında imzaladığı mutabakat gereği 2011 yılı Kasım ayında ek ödeme rakamlarına unvan bazında yapılan 43 lira ile 759 lira arasındaki artışların, Türkiye Kamu-Sen’in kazanımlarına dâhil edilmeden, Memur-Sen’in yetkili olduğu dönemde memur maaşlarına yapılan artışlara yansıtıldığı da hesaba katıldığında 2010-2016 yıları arasında Memur-Sen’in maaşlara reel olarak hiçbir katkıda bulunmadığı görülecektir. Yapılan hesaplamada sosyal yardımlara yapılan artışlar ve toplu görüşme primi ise her iki dönem için de maaş artış oranlarına eklenmemiştir. Türkiye Kamu-Sen’in yetkili olduğu 7 yıllık süre ile Memur-Sen’in yetkili olduğu 7 yıllık süre karşılaştırıldığında Türkiye Kamu-Sen’in memur maaşlarına yaptığı katkının Memur-Sen’in yaptığı katkının 2 katından fazla olduğu ortaya çıkmaktadır.” diye konuştu.

 

Vizyonsuz ve beceriksiz

 

Hangişi, memur maaşlarının uzun yıllardan beri eridiğine dikkat çekerek, “Yapılacak zamların toplu pazarlık masasında belirlenmesine rağmen şu anda ülkemizde enflasyona yenik düşen tek kesim kamu görevlileri ve bunların emeklileridir. Bu durum da memurları temsilen toplu sözleşme metnine imza atan sendikaların ve bunların bağlı olduğu konfederasyonun ne denli vizyonsuz ve beceriksiz olduğunu ortaya koymaktadır. Önlerine sunulan her teklifi, hiçbir gelecek öngörüsü ve ekonomik projeksiyon yapmadan kabul eden bu sendikalar, kamu görevlilerinin ve emeklilerin eriyen maaşlarının tek sorumlusudur. Belli kesimlere göz kırpmak suretiyle, popülist bir tutum sergileyen bu sendikaların ekonomik gerçekleri göz ardı eden ve yalnızca tribünlere oynayarak şov yapmayı tercih eden yöneticileri, en son toplu sözleşme dönemi olan ağustos ayından beri memurları ve emeklileri ağzına dahi almamakta, ekonomik gelişmelere dair tek kelime dahi etmemektedir. Geçmiş dönemlerdeki tecrübelerimiz bizlere göstermiştir ki, bu kimseler 2019 yılındaki toplu sözleşme dönemine kadar bir daha maaş konusunu gündemlerine dahi almayacak, eriyen maaşlardan, zorlaşan hayat şartlarından, zorunlu tüketim harcamalarındaki yükselişten ve artan yoksulluktan hiç bahsetmeyeceklerdir.” dedi.   

 

2009’da başlayan zulüm sona ermeli

 

Sendikacılığın bir tiyatro olmadığını vurgulayan Hangişi, “Maaşlar erirken, gelir vergisi dilimi oranları yükseltilmeye çalışılırken, bugün herkesin sorunu olan motorlu taşıtlar vergisine fahiş oranlarda artış yapılırken ve memurluk güvencesi tehdit altındayken adeta sendikacılığı unutup doğa sevenler derneği gibi davrananlar, yine yetkili olmaları durumunda 2 yıl sonra yeniden ortaya çıkacak ve yine sendikacılıktan dem vuracaklardır.  Oysaki sendikacılık, toplu sözleşme dönemlerinde karşıdan gelen talimatlara uymak üzere kurgulanmış bir tiyatro değil mevcut hakları savunmak ve geliştirmek üzere temellenmiş bir yaşam tarzı, haksızlığa karşı duruşun örgütlü mücadelesinin adıdır.  Yaptığımız çalışmalar Türkiye Kamu-Sen’in yetkili olduğu 7 yıllık dönemde kamu görevlilerinin ve emeklilerin maaşlarının, bütün ekonomik gelişmeler ve büyüme oranlarına kıyasla reel olarak 20,68 puan arttığını ancak 2009 yılında imza yetkisini alan konfederasyonun geride kalan 10 yılda maaşları 28,93 puan erittiğini ortaya koymuştur.  Kamu görevlilerimiz, yaşadıkları bu açmazı ve bunların sorumlularını iyi görmeli, bu kimselerin 2009 yılında ilk yetkiyi aldıklarında başlayan ve 2 toplu görüşme, 4 toplu sözleşme dönemi boyunca devam eden bu zulme bir son vermelidir. Aksi halde bu geriye gidiş yalnızca ekonomik boyutta kalmayacak, kamu görevlilerinin hukuki varlıklarını da yok edecektir.” dedi.

 

657 değişsin diyenler açıklamalıdır

 

Türkiye Kamu-Sen ve Türk Eğitim-Sen Bartın Başkanı Sezai Hangişi, 657’nin değiştirilmesine yönelik açıklamalara da cevap vererek sorunları birlikte çözme temennisinde bulundu. İş güvencesinden vazgeçmeyeceklerinin altını çizen Hangişi, “Sayın Cumhurbaşkanı, "Anayasayı değiştirecek sayıya ulaştıklarında 657'yi değiştireceğiz" diye ifade etmiş. 2 milyon 600 bin memurun oyu yok mu? 657'de elbette değişecek yerler var ama bu memuru iş güvencesiz bırakmak olmamalıdır. Gelin köhnemiş ek göstergeyi mutabakatla değiştirelim.657 değişmelidir diyenler, neresi değişmelidir, rahatsızlık nerededir, diye de açıklamalıdır. Memuru kıdem tazminatı vererek kapıya koymak olmaz. 657'de, çalışmayan, işini yapmayan, ahlaksızlık yapan memuru koruyan bir tek madde yoktur. Mesele sevk ve idaredir. Siz yöneticilere bakın. 657 değişsin derken kasıt, kamu yönetimini kökten değiştirmek, memur kavramını ortadan kaldırmak, tümünü güvencesiz çalışan yapmaktır.” dedi.

 

Memur ve emekli maaşları eridi

 

Memur ve Emekli maaşların eridiğini söyleyerek açıklamasını sürdüren Hangişi, TÜİK, Ekim ayına ilişkin enflasyon rakamlarını açıkladı. Buna göre Ekim ayında tüketici fiyatları bir önceki aya göre ortalama %2,08 oranında yükseldi. 2017 yılının ikinci yarsında, yani Temmuz, Ağustos, Eylül ve Ekim aylarında ise toplam enflasyon %3,43’e ulaştı. 2017 yılında 10 aylık enflasyon toplamı da %9,52 oldu. Bir başka ifade ile 2017’nin ocak ayında 100 liraya satılan bir malın fiyatı bugün 109,52 liraya çıktı.  2016 yılının ekim ayı ile 2017 ekim ayı arasındaki 1 yıllık sürede ise enflasyon %11,90 olarak gerçekleşti. Hatırlanacağı gibi kamu görevlileri ve emeklilerinin maaşlarına 2017’nin ocak ayında %3; temmuz ayında ise %4 zam yapılmış, ilk 6 ayda ortaya çıkan enflasyon farkına mahsuben de ayrıca %2,92 enflasyon farkı verilmişti. Böylece 2016 Temmuzundan 2017 Ekimine kadar memur ve emekli maaşlarına toplam kümülatif %10,12 zam yapılmış oldu. Bugün gelinen noktada maaş zamlarının gerçekleşen enflasyonun gerisinde kaldığı ortaya çıktı. Yalnızca 2016 Ekim-2017 Ekim arasındaki bir yıllık sürede maaşlar %1,78 oranında eridi. Bu oran her memur için farklı olmakla birlikte aylık ortalama 53 liralık bir kayba işaret etmekte. Yani bugün memur ve emeklilerimizin maaşı, alım gücü bakımından 2016’nın Ekim ayına göre ortalama 53 lira geriye düştü. Bu erimeye 2017 yılının kasım ve aralık aylarında gerçekleşecek enflasyon da eklenecek ve mağduriyet daha da büyüyecek.” şeklinde konuştu.

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.03255
0.033012020-05-30 05:45:43