Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
BUGÜN 10 OCAK...

Meslekte 16 yıl... Bülent Bostancı yazdı...

Okunma: 1558

10.01.2018 12:51

bülent bostancı, bartın, bartın tv, 74 haber gazetesi, radyo b, bartın haber, haber bartın, 10 ocak, çalışan gazeteci, çalışan gazeteciler günü
Facebook'ta Paylaş

2002 yılının henüz başlarında adım attığım mesleki yaşantımda nice günler geride kaldı. Dile kolay 16 yıl.

 

16 yılı geride bıraktık bırakmasına ama bizlere örnek teşkil edip öncülük eden ağabeylerimizden öğrenecek daha çok şey var.

 

Aramıza yeni katılan arkadaşlarımızın heyecanına ortak olacağımız ve tabi ki yeni gelişmelere gebe her doğan günde yapılacak pek çok haberimiz de var. 
 

Her gün bir haberin kalbinde geçen onca yıla karşın mesleğim sorulduğunda “gazeteciyim” demedim, diyemedim!

 

Oysaki çalıştığım kurumlarda Kameramanlık, Muhabirlik, Editörlük, Reklamcılık, Haber Müdürlüğü, Sorumlu Müdürlük gibi birçok pozisyonda bulundum. BTV, ABA TV, Radyo B gibi görsel ve işitsel yayın organlarında yüzlerce canlı yayında program sunuculuğu ve moderatörlük tecrübesine sahip oldum. Siyaset temsilcilerinden STK temsilcilerine kadar yüzlerce isim TV Stüdyolarında sunumunu yaptığım canlı yayınlara konuk oldular. Şu anki İçişleri Bakanı Sn. Süleyman Soylu da bu isimlerden biri.

 

Bazen bir yangın, bazen bir kaza bazen de bir spor müsabakasından haber verdim. Bazen Bartın’ın geleceğini ilgilendiren ve şekillendiren toplantılardan ve bazen de yanlış giden işlerden haber verdim. 16 yıl boyunca nice mutluluklar gibi nice tarifsiz acılara şahit oldum. Tutamadığım gözyaşlarımı fotoğraf makinemle gizlediğim günlerden, haberlerden geçtim.

 

An geldi, “Haber mi? İnsan mı?” Sorusunun dahi tam ama tam ortasında kaldım. Ve şükürler olsun o günde “İnsan” dedim.

 

Meslek hayatım boyunca her zaman kamu ve toplumun menfaatlerini ön planda tutmayı tercih ettim. Hiçbir zaman şahsi menfaatlerimle yazıp çizmedim.

 

Masumiyet karinesi başta olmak üzere mesleğimin etik kurallarını çiğnememeye hassasiyet gösterdim. Bu yüzden onlarca haberden vazgeçtim.

 

Tüm bunlarla birlikte mesleğim sorulduğunda “gazeteciyim” yerine “muhabirim” diye cevap vermeyi daha uygun buldum.

 

Çünkü Gazeteci olmak öyle kolay bir iş değil.

 

Fiyakalı bir makinede sanıldığı gibi kimseyi gazeteci yapmıyor. En azından bu durum benim gözümde bu şekilde.

 

Bir Gazeteci korkusuz ve en az namussuzlar kadar cesur olacak. Kültürlü ve bilgili olacak. Geleneksel medya ve yeni medya arasında kızışan rekabet ortamında eriyip gitmeyecek. Bilgi, birikim ve donanımlarını güncelleyecek. Teknolojinin gerisinde kalmayacak.

 

Okuyacak, okuduğunu anlayacak, yorumlayacak. Gerektiğinde güç odaklarına karşı durabilmeyi göze alabilecek.  En önemlisi de gazeteci dediğin “GÜVENİLİR” ve “TARAFSIZ” olacak.

 

Okuyucusuna ve izleyicisine “Eğer bu haberi o yapmışsa kesin doğrudur” dedirtebilecek.

 

Demem o ki gazeteci olmak öyle kolay iş değil.

 

Geride kalan 16 yıla karşın hala mesleğin heyecanını ilk gün gibi içinde taşıyan ve mümkün mertebe gazeteci sıfatına nail olabilme arzusunda devam ediyorum mesleki yaşantıma.

 

Ben değil ama birileri “O Gazetecidir” diyorlarsa hakkımda Ne Mutlu Bana.

 

İşte tüm bu duygu ve düşünceler içinde öncelikle meslekte bizlere örnek olmuş tüm büyüklerimin, layıkıyla çalışıp alınlarına ve mesleğe kara sürdürmeyen meslektaşlarımın, ayrıca mesleğe gönül verip aramıza katılan tüm yeni kardeşlerimizin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü canı gönülden kutluyorum.

 

Çalışmalarımızda önce Allah Rızası kazanıp sonra takdire ulaşacağımız nice yeni günlere ve tabi ki nice güzel haberler dileği ile…

Etiketler: bülent bostancı, bartın, bartın tv, 74 haber gazetesi, radyo b, bartın haber, haber bartın, 10 ocak, çalışan gazeteci, çalışan gazeteciler günü
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

1.07228
1.072632020-02-28 11:53:46