Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
BURADAN EKMEK YİYEMEYECEKLER

İl Emniyet Müdürü Ogün Vural basın mensuplarının sorularını yanıtladı...

Okunma: 7789

22.09.2017 17:54

ogün vural, bartın, emniyet, emniyet müdürü ogün vural, bartın il emniyet müdürü
Facebook'ta Paylaş

Bartın İl Emniyet Müdürü Ogün Vural, yerel ve ulusal basın temsilcileriyle bir araya geldi. İl Emniyet Müdürü Vural değişik zamanlarda 76 yabancı uyruklu kişinin Bartın’da gözaltına alındığını ifade ederek, “Bu alınan kişilerin tabi ki göçmen kaçakçılığıyla ilgili hiçbir ilgisi yok. Arkadaşlarımızın duyarlı çalışması neticesinde bu kişilerin alınması göçmen kaçakçılarının buradan ekmek yiyemeyeceği algısını oluşturdu.” dedi. Müdür Vural trafik konusunda ise önceliklerinin ceza yazmak olmadığını ve vatandaşları trafik kurallarına uymaları hususunda bilinçlendirmek olduğunu söyledi.

 

Bartın İl Emniyet Müdürü Ogün Vural, Bartın’da görev yapan yerel ve ulusal basın temsilcileri ile bir araya geldiği programda gazetecilerin sorularını yanıtlayarak görüş ve önerileri dinledi.

 

Bartın’a hizmet noktasında önceliklerini belirlediklerini ve ilk etapta göçmen konusunu ele aldıklarını söyleyen Müdür Vural, “Ege ve Akdeniz’de ki baskıdan dolayı göçmen kaçakçıları rotasını Batı Karadeniz’e kaydırdı. Biz de bu konuyla ilgili bir dizi tedbirler aldık. Bu tedbirler bize müspet bir şekilde geri döndü” dedi.

 

76 yabancı uyruklu kişi gözaltına alındı

 

Bartın’da değişik zamanlarda 76 yabancı uyruklu kişinin gözaltına alındığını kaydeden Vural, “Göreve geldiğimiz tarihten itibaren değişik zamanlarda 76 tane yabancı uyruklu kişi gözaltına alındı. Bu alınan kişilerin tabi ki göçmen kaçakçılığıyla ilgili hiçbir ilgisi yok. Arkadaşlarımızın duyarlı çalışması neticesinde bu kişilerin alınması göçmen kaçakçılarının buradan ekmek yiyemeyeceği algısını oluşturdu. Ulus İlçemizde Pınarbaşı istikametinde bir uygulama noktası oluşturduk.  Kurucaşile İlçesinin girişine Cide’ye gidişi engelleme adına bir uygulama noktası daha oluşturuldu.  Bu uygulama noktaları 24 esasına göre çalışmaktadır” dedi.

 

Alkol denetimlerine ağırlık verildi

 

Özellikle vatandaşlara rahatsızlık veren trafikte sıkıntılar yaratan konulara yönelikte çalışma başlattıklarını ifade eden Vural,  “Göçmen kaçakçılığıyla ilgili bir yığın tedbirlerin yanı sıra ilimizin bir de trafik sorunu var. Trafik sorunuyla ilgili motosiklet terörü, motosikletlerin ters yönde trafikte hareket etmesi ve cadde ve kaldırımlara park edilmesinin önlenmesi amacıyla bir uygulama yapıldı. İl Trafik Komisyonunda bir takım kararlar alındı. Abart egzoz bulunan araçlar olmak üzere trafik güvenliğini tehlikeye düşüren diğer araçlar üzerinde denetimler yapıldı ve 7 bin 208 araç kontrol edildi. Bu araçlardan abart egzosu bulunan 48 araca 10 bin 184 lira trafik idari para cezası yazılarak, trafiğe çıkması sakıncalı görülen araçlar men edildi ve denetimler artarak devam edecek. İlimiz sorumluluk alanında trafik ekiplerince yapılan tüm denetimlerde fenni muayene yaptırmamak konusu gereğince 181 araca 19 bin 570 lira trafik idari para cezası tanzim edildi ve araçlar trafikten men edildi. Özellikle alkollü araç kullanan sürücüler üzerinde denetimlere ağırlık verilirken tüm kontrollerin yanında her gün ekipler tarafından alkol denetimleri yapılmakta. Bu denetimlerde 2 bin 115 kontrol gerçekleştirildi ve 31 sürücünün sürücü belgesine geçici olarak el konuldu. 2017 yılı ocak ayı itibariyle şehir içinde yapılan denetimlerde ise trafik düzenlemesine aykırı hareket eden, park yasağı ihlalinde bulunan 739 araca 76 bin lira trafik idari cezası tanzim edildi.” diye konuştu.

 

Gözümüz vatandaşın cebinde değil

 

Trafik sorunun ceza yazmakla çözülmediğini ve ceza yazmanın bir çözüm yolu olmadığının altını çizerek açıklamalarına devam eden Vural, “Bizim gözümüz vatandaşın cebinde değil. Her şeyden önce eğitici ve öğretici olmak gayesindeyiz. İlk başta vatandaşımızı eğiteceğiz ve kurallara uymasını sağlayacağız. Vatandaşa ceza yazmakla bu problem önlenseydi şu ana kadar önlenmiş olurdu. Ceza yazılmalı mı tabiî ki yazılmalı ancak öncelikli görevimiz vatandaşları bilinçlendirmek. Bu amaçla arkadaşlarımız broşürler bastırıp ihbarnameler hazırlıyor. İhbarnamelerle ilk önce bir ikaz yapılmış olunacak. Önceden direk ceza yazılıyordu. İkazdan sonra gerekli kurallar işleyecek. Vatandaşı bilinçlendireceğiz. Basın mensuplarımızdan, esnaflarımızdan, cemiyetlerden, odalardan ve kamu kurum kuruluşlarından destek bekliyoruz.” dedi.

 

Servis çalışanları güvenlik soruşturmasından geçti

 

2017-2018 yılı eğitim öğretim döneminin başlamasıyla beraber okul servisleri, şoförleri ve bu servislerde görev yapacak tüm personellerin güvenlik soruşturmalarının da tamamlandığını ifade eden Vural, “Ayrıca İçişleri Bakanlığımızın emri ile il merkezinde bulunan 44 okula 88 koordinasyon görevlisi verdik. Koordinasyon görevlileri okul müdürlerimizle sürekli iletişim halinde olacaklar. Bu arkadaşların tek görevi bu olacak. Bunların haricinde de okul önlerine zimmetlediğimiz motorize ekiplerimiz var. Yine İçişleri Bakanlığımızın emirleri ve Sayın Valimizin talimatları çerçevesinde okul civarındaki park ve bahçelerde bir dizi uygulamalarımızı periyodik olarak gerçekleştirdik. Narko ilçe, narko sokak ve narko metruk uygulamalarını da gerçekleştirdik. 2017-2018 eğitim ve öğretim yılı hem öğrencilerimiz hem de velilerimiz için çok başarılı geçer. Bu amaca ulaşılması için biz yöneticilerde makro düzeyde çabamızı göstereceğiz.” diye konuştu.

 

Uyuşturucu ile mücadele sürüyor

 

Vural uyuşturucu satışı ve kullanımına yönelik müdürlük çalışmalarından da söz ederek, “Yaptığımız narko ilçe, narko sokak ve narko metruk uygulamalarında Bartın il merkezinde 90 personelin katılımıyla gerçekleşen çalışmalarda 608 şahıs sorgulandı. Kullanmak için uyuşturucu madde bulundurmak ve kabul etmek suçundan aranan 1 kişi, bakaye suçundan aranan 1 kişi olmak üzere toplam 2 kişi yakalanmıştır. 67 araç kontrol edilmiş ve 12 araç sürücüsüne bin 632 lira para cezası uygulanmıştır. Ayrıca 24 iş yeri de kontrol edilmiştir. Amasra ilçemizde ki narko ilçe uygulamasında 24 personelle gerçekleşen çalışmada 28 araç 32 iş yeri kontrol edilmiş ve 96 şahıs sorgulanmıştır.  2 şahsın üzerinden 1,40 gram SKUNK ve 1,05 gr esrar maddesi ile 2 adet extacy ele geçirilerek adli işlemlere başlanılmıştır. Metruk binalarda yaptığımız uygulamada ise 28 personelin katıldığı çalışmalarda 39 şahıs sorgulanmış 4 işyeri ve 18 metruk yer kontrol edilmiştir. Ayrıca Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ve Sokak Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerimizce uyuşturucu madde ticareti yapan şahıslara yönelik gerçekleştirilen çalışmalar sonucunda 25/08/2017 tarihinden itibaren düzenlenen dört operasyonda 64 extacy, 11.15 gr esrar ve 233.40 gr SKUNK ele geçirilerek 10 şahıs yakalanmış, 3’ü tutuklanmış ve 7 şahıs serbest kalmıştır.” dedi.

Etiketler: ogün vural, bartın, emniyet, emniyet müdürü ogün vural, bartın il emniyet müdürü
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.04049
0.040792020-05-25 08:50:56