Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
ÇALIŞANLARA MESAİ SAATİNDE SÜRESİZ İZİN

...

Okunma: 7015

20.07.2018 16:16

naci durmuş, sağlık sen, devlet hastanesi, bartın, hastane, açıklama, yeni birlik hareketi, seçim, sendika seçim, sendika
Facebook'ta Paylaş

Sağlık-Sen Bartın Şube Başkanı Naci Durmuş basın mensuplarıyla bir araya geldiği toplantıda birbirinden çarpıcı açıklamalarda bulundu. Başkan Durmuş, Bartın Devlet Hastanesi’nde çalışanların sendikal haklarını ellerinden almak ve yönetimi eleştirdiği için Sağlık-Sen’i bitirmek amacıyla “Yeni Birlik Hareketi” adı altında yeni bir yapılanma için çalışmalar yapıldığı ve bu yapılanmayı hastane yöneticilerinin de desteklediğini açıkladı. Yeni Birlik Hareketi oluşumunda görev alan çalışanların mesai saatlerinde süresiz izin kullanarak çalıştıklarını da kaydeden Başkan Durmuş, “Yeni Birlik Hareketi adı altında saha ziyaretleri yapanlara süresiz mesai saatleri içinde izin veriyorlar veya görmezden geliyorlar. Yanlılarını hem para kazansın hem de gittikleri yerlere hakim olsunlar diye görevlendiriyorlar. Yaklaşık 1 aydır kurumuzdaki işler unutuldu gündem sadece Sağlık-Sen seçimleri olmuştur.” dedi.

 

4 Nisan 2018 tarihinde Bartın Devlet Hastanesi çalışanlarının yönetimsel nedenlerden dolayı huzursuzluk yaşadığı iddialarıyla basın açıklaması düzenlemiş ve “Geleni ağlattılar, gideni ağlattılar.” diyerek Başhekim Danışman’ın hastaneyi korku hastanesine çevirdiğini söylemişti.

 

Sağlık çalışanlarının sorunlarını gündeme getirmesinin yanı sıra hastane yönetimini eleştirmesinden dolayı hedef adam haline gelen Bartın Sağlık-Sen Şube Başkanı Naci Durmuş basın mensuplarıyla bir araya geldiği toplantıda çok çarpıcı açıklamalarda bulundu.

 

Naci Durmuş açıklamasının başında ülkemizin 24 Haziran seçimleri ile yeni bir döneme girdiğini ve Başkanlık sisteminin başladığını ifade ederek, “Başkanlık sisteminin ülkemize milletimize hayırlar getirmesini, ilimizi temsilen mecliste görev alan sayın vekillerimize de hayırlı olsun diyerek başarılar diliyoruz. Ayrıca; yeni dönemde göreve getirilen Sağlık Bakanımıza da kolaylık ve başarılar diliyoruz. İlimizde son 6,5 aydır yaşanan sıkıntılar bilginiz dahilide devam etmektedir.” dedi.

 

Bir yerlerde bir sıkıntı var

 

Açıklamasını 4 Nisan’da yapılan basın açıklamasına değinerek sürdüren Durmuş, “Vatandaşlarımızın sağlık hizmetinden memnun olmadıklarını, il dışına yapılan şevklerin çoğaldığını, hastanemiz yatak doluluk oranı düştüğünü, poliklinik sayılarının düştüğünü, ultrason çekimi için 60 gün sonraya randevu verildiğini, uzman ve pratisyen hekimlerimizin, sağlık çalışanlarımızın çalışma ortamı yüzünden tayin istediklerini, poliklinik ve diğer odaların ilgili hekime ve hiç kimseye sorulmadan sürekli değiştirildiğini, Yöneticiler ile idare arasındaki sorunlardan dolayı şuana kadar yıllarca idarecilik yapan 2 başhekim yardımcısı, 2 müdür yardımcısı kendi isteği ile yönetimden ayrıldığını, 1 başhekim yardımcısının yetkilerinin kısıtlandığını, servislerde tecrübe sahibi olmuş sağlık ve diğer personellerin yer ve görev değişiklikleri ile çalışanlar mutsuz edildiğini, motivasyonlarının düşürüldüğünü, siz basın mensuplarının da bunlara şahit olduğu doğrularını söyledik.  Bu ve benzeri hastanedeki sorunlarla ilgili sizlere gelen ve haber yaptığınız konular yalanlanmıştır. Bazılarının rahatı bozulduğu için bu tür şikayet eleştiri ve haber yapıldığı yetkililerce söylenerek, çalışanlar yalancı, çalışanları temsil eden sendika yalancı, siz değerli basın mensupları yalancı konumuna düşürülmeye çalışılmıştır. O zaman bir yerlerde bir sıkıntı var.” dedi.

 

 

Şikayetler daha da arttı

4 Nisan tarihinin ardından şikayetlerin daha da arttığına dikkat çeken Durmuş, “4 Nisan basın açıklamasından sonra neler oldu? Hastanede olması gereken hizmete yönelik birtakım yenilikler yapıldı. Bunları inkar etmiyor, aksine vatandaşın çalışanın lehine yapılan hizmetler için herkesin ellerine sağlık diyoruz. Ama yapılanlar zaten zorunlu olarak yapılması gerekenler, yeni bir yapı oluşumunda bu değişiklikler olmalı. Daha önceki yönetim zamanında altyapısı hazırlanan zemini oluşturulan yeni yönetimde rötuş yapılan işler zaten yapılmalıydı. Vatandaşların bimer, cimere, siyasete ve yazılı medyaya yaptıkları şikayetler, daha da arttı. İl dışı tayin istekleri durmadığı gibi daha da arttı. Gelen tayinler zaten mecburi hizmetle gelen tayinlerdi. Yönetim kadrosunda ayrılmalar durmadığı gibi, birçok birim servis sorumlusu kendi istekleri ile görevden ayrıldılar. Hastanede çıkan olumsuzluklarda sürekli olarak eski yönetim kötülenerek sorunun kaynağı gösterilmişlerdir. Ayrılan yöneticilerin yerlerine il içinde göreve gelen olmadı. Teklif edilenlerde görev kabul etmediler. Sorgusuz sualsiz yapılan personel yer değişiklikleri durmadığı gibi günlük yer değişiklikleri yapılmaya devam etti. İdareye karşı eleştiri yapanların yerleri değiştirildi Oda değişikliği ve taşınma tüm hızıyla devam ettiği gibi bazı birimlerin yerleri 3-4 defa değiştirilmiştir. Bu uygulamaya da “kalite çalışması” denilmiştir. Çalışanlar daha da mutsuz, korku içinde çalışmaktansa, kimileri aile hekimliklerine kimileri il sağlık müdürlüğüne geçmeyi kendilerine kurtuluş olarak görmüşlerdir. Bütün bunlar yalansa buyurun ispatlayın. Biz Sağlık-Sen yönetimi olarak istifa edelim. Bunların hepsi doğru o zaman siz istifa edin.” şeklinde konuştu.

 

Sendikacılığın gereğini yapacağız

 

Seçimler öncesinde özellikle açıklama yapmaktan kaçındıklarını kaydeden Durmuş, “Esasında Sağlık-Sen yönetimi olarak biz bu açıklamalarımızı daha önce yapmayı planladık. Ancak ülkemizin 24 Haziran seçim sürecine girmesi nedeni ile Türkiye'ye karşı oynanan oyunlara, dış güçlere ve terör örgütlerine karşı verdiği savaşın farkındalığı ile kimseye bir eleştiri yapmadık ve polemiğe girmedik. Üzerimize, Sağlık- Sen yönetimine karşı söylenen hiçbir söze eleştiriye ve oluşuma cevap vermedik. Ülkemizin birliği ve bekası için bazı mihrakların oyunlarına gelmeden onların ekmeklerine yağ sürmeden hükümetimize ve siyasete zarar vermemek için seçim zaferini bekledik. 24 Haziran seçimleri öncesinde şahsım ve yakın arkadaşlarımın görev yerleri değiştirildi. Ocak ayında resmi olarak sendikamıza tahsis edilen sendika odamız boşaltıldı ve çalışanlarla bağımız kesilsin diye yeni oda tahsisi yapılmadı. Yine 24 Haziran seçimlerine 1 hafta kala “Yeni Birlik Hareketi” denen bir iç yapılanmayı karşımıza çıkardılar. Yeni birlik hareketinin önünü açmak için sorumlular türettiler. Toplantılar yaptılar. Onlarla fotoğraf karelerine girerek desteklediler. Buradan sizlerin huzurunda tekrar uyarıyorum. Bizler çalışanların sorunları çözülene huzur ortamı sağlanana vatandaşa hizmet kalitesi artana kadar üyemiz olsun olmasın herkes ile birlikte sonuna kadar mücadele edeceğiz. Biz sendikacılığın gereğini yapacağız. Kim olursa olsun biz adalet ve hakkın yanındayız. Bürokratların görevi Bakanlığımızın sağlık politikalarını ilimizde uygulanmasını sağlamaktır. Yetkilileri görevlerinin gerektirdiği işleri yapmalarına davet ediyorum.” dedi.

 

Sağlık-Sen’le uğraşmaya gücünüz yetmez

 

Yeni birlik Hareketi oluşumu ile idarenin istediği bir yönetim ve çalışanların güvencesi olan sendikalarını ellerinden almanın amaçlandığını kaydeden Durmuş, “Çalışanlarla, çalışanların sendikası ile uğraşmayı bırakın. Çalışanların yüzde 87,5' inin üyesi olduğu Türkiye'nin ikinci büyük şubesi olan Bartın Sağlık-Sen’le uğraşmaya gücünüz yetmez. Biz gücümüzü üyelerimizden aldık. Sendika seçimleri demokratik haktır. Herkes aday olabilir. Takdir Sağlık-Sen ailesinin üyeleridir. Bunun kararını da üyelerimiz verecektir. Yapmak istediğinizi görüyoruz. Yeni birlik hareketi oluşumu ile idarenin istediği bir yönetim, çalışanların güvencesi olan sendikalarını ellerinden almak amaçlanmaktadır. Biz zaten biriz. Neden ayrı hissettiniz. İdareciler vatandaşa hizmet etmek için vardır.” dedi.

 

İzin veriyorlar görmezden geliyorlar

 

Yeni Birlik  Hareketi oluşumunda yer alanlara mesai saatleri içinde süresiz izinler verildiğini ve bürokratların çalışanlara bu oluşumu desteklemeleri yönünde baskı yaptığını da iddia eden Durmuş, “24 Haziran seçimleri öncesinde bir hafta kala bu yapıyı karşımıza çıkaran ve cesaretlendiren, sendikamızın odasını boşaltan bürokratlar,  Yeni Birlik Hareketi adı altında saha ziyaretleri yapanları süresiz mesai saatleri içinde izin veriyorlar veya görmezden geliyorlar. Yanlılarına hem para kazansın hem de gittikleri yerlere hakim olsunlar diye görevlendiriyorlar. Yaklaşık 1 aydır kurumuzdaki işler unutuldu gündem sadece Sağlık-Sen seçimleri olmuştur. 24 Haziran seçim günü bile herkes ülke seçimlerini düşünürken kendini “müdür” ifade edenler Devlet Hastanesi eski heyet odasında Yeni Birlik Hareketi mensupları ile toplantı yaparak mesaideki sağlık çalışanlarını odalarına destek için çağırdılar. Ayrıca müdürlük bürokratları bile odalarında Yeni Birlik Hareketine destek için çalışanlarımızı çağırarak ikna etmeye çalışmaktadırlar. Unutmayın Yaptıklarınız biliniyor ve unutulmayacak. Yapılanlar yanlış, bu birlik değil sağlıkçıların ayrıştırılması, bölünmesi hareketidir. Ama dediğimiz gibi Bartın Sağlık-Sen gücünü üyelerinden alan kocaman güçlü yürekli bir ailedir. Bu oyuna gelmeyeceğiz. Bırakın, bürokratlar bürokratlığını, çalışanlar işini, sendikada çalışanların sesi olmaya devam etsin.” diye konuştu.

 

Defalarca uyardık dinlemediler

 

Hastane yönetiminin 24 Haziran seçimlerini de olumsuz etkilediği düşüncesini paylaşan Durmuş, “24 Haziran seçim sonuçlarını ilimizde olumsuz etkileyen 6, 5 ay önce göreve gelen mi, ona referans olan ve tüm hatalarının üstünü kapatan, doğru söyleyen sendikayla seçim öncesi uğraşan üst düzey bürokrat mı, onlarla birlikte hareket eden Yeni Birlik Hareketi mensupları mıdır? Bizler 4 Nisan öncesinde defalarca uyardık dinlemediler. Farklı noktalara çektiler. “Seçim sonuçlarını etkiler” düşüncesini paylaştık. Bazı kararların 24 Haziran seçimleri sonrasına alınmasını söyledik. Dinlemedikleri gibi tüm güçleri ile sendika yönetimine ve üyelerine müdahalelerde bulundular. Artık herkes kendi alanına dönsün. Bartın halkına, sağlık çalışanlarına yeteri kadar zarar verilmedi mi. bizim insanımız çalışanımız her şeyin iyisini hak etmektedir.” dedi.

 

Etiketler: naci durmuş, sağlık sen, devlet hastanesi, bartın, hastane, açıklama, yeni birlik hareketi, seçim, sendika seçim, sendika
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.49562
0.496172020-02-27 16:34:31