Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
CAMİ Mİ OKUL MU? ÇOK TARTIŞILACAK....

...

Okunma: 12215

09.02.2017 20:52

Facebook'ta Paylaş

 

Bartın’da Bülent Ecevit Bulvarı üzerinde yer alan Endüstri Meslek Lisesi binasının yıkılıp yerine cami yapılmasıyla ilgili aralarında sendika, meslek odaları, dernek  ve CHP İl Başkanlığı karşıt görüşlerini gerekçeleriyle birlikte basın açıklaması yaparak kamuoyunun dikkatine sundular.

 

Sendika, meslek odaları, dernek ve CHP İl Başkanlığı tarafından ortaklaşa yapılan açıklamada Belediye Meclisi tarafından alınan kararda Bartın’ın sivil yaşamını temsil eden sivil toplum örgütlerinden görüş alınmadığı, yapılan değişikliğin ileride telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğuracağı ve söz konusu planlamanın yeniden gözden geçirilmesi istenildi.

 

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu, Eğitim-Sen, Sağlık Emekçileri Sendikası, Enerji-Sanayi ve Maden Emekçileri Sendikası, Büro Emekçileri Sendikası, TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Temsilciliği, TMMOB Peysaj Mimarları Odası Bartın Temsilciliği, TMMOB Mimarlar Odası Ankara Şubesi, TMMOB İl Koordinasyon Kurulu, Bartın Halkevi, Bartın Eğitim Kültür ve Yaşam Derneği, Güzel Sanatlar ve Turizm Derneği, Bartın Kadın Dayanışma Derneği,  Bartın Çevre Kültür ve Doğal Varlıkları Koruma Derneği, Bartın Tel Kırma Derneği, Bartın Alan Kılavuzları Derneği ile Cumhuriyet Halk Partisi Bartın İl Başkanlığı olmak üzere birçok sendika, meslek odaları ve derneğin ortaklaşa gerçekleştirdiği basın açıklamasını KESK Dönem Sözcüsü İsmet İpçi tarafından basın mensuplarıyla paylaşıldı.

 

14 bölüm, 119 öğretmen, 1204 öğrenci

 

Bartın Belediye Meclisinin Ocak ayındaki meclis toplantısında imar planı değişikliğini oy çokluğuyla kabul ettiğini kaydeden İsmet İpçi , “Yaşadığımız kente olan sorumluluğumuz gereği bu açıklamayı yapıyoruz. Bartın belediyesinin 4 Ocak 2017 tarih ve 24 sayılı meclis kararına göre; Kemerköprü mahallesi tapuda 90 ada 3 parsel ile 233 ada 8 parselde Nazım İmar Plan değişikliği oy çokluğu ile kabul edilmiştir. Söz konusu imar planında Bartın Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bulunmaktadır. Okulda 14 bölüm, 119 öğretmen, 1204 öğrenci, 1 yemekhane, 1 kütüphane, 1 konferans salonu bulunmaktadır. Okul 2 parsel üzerinde toplam 24.605 metrekare alan üzerine kurulmuştur. Okul yerelde Tıyırtı rampası adı verilen Mugada yolu üzerinde, bir dönem Asım Eğitim Kurumlarına verilen daha sonra geri alınan devlet arazisine taşınmak istenmektedir.” Dedi.

 

Kamu Zararı oluşturmaktadır

 

İpçi açıklamanın devamında ilgili eğitim kurumlarından, odalardan ve derneklerden alınan bilgi ve verilere göre raporlarda söz konusu alan içerisinde derslikleri, yurdu ve Milli Eğitime ait bir okul yokmuş, boş bir alan varmış gibi bahsedildiğinin görüldüğünü söyleyerek, “Eğitim şu an itibariyle de devam etmektedir.  90 Ada 3 Parsel ile 233 Ada 8 Parsel ’de yapılma kararı alınan bahse ait değişiklik için altı çizilerek bahsedilen Kamu Yararı görülmemekte aksine mevcut eğitim yapılarının yıkılarak yerine Cami dahil başka bir tesis yapılması Kamu Zararı oluşturmaktadır. Karşılaştırılmalı maliyet tablosu oluşturulduğunda bunu anlamak zor değildir.  Hem planlamanın bilimsel ve teknik esasları, kamu yararı, planlama ve hukuk kuralları açısından da incelendiğinde mevcut Okul (resmi kurum) olanaklarının bulunduğu yerde genişletilmesi gerekmektedir. Mevcut alan ve altyapı incelendiğinde, 233 Ada 8 Parsel eğitim alanına ilave edildiğinde ihtiyaçlar karşılanacaktır. Eğitimde meskûn mahalle yakınlık, ulaşım ve erişilebilirlik, öğrencilerin geliş ve gidişi, edinilmiş alışkanlıklar, öğrencilerin konutlarının eğitim tesisine mesafesi önemlidir. Bu değişiklikte bu durumun gözetilmediği görülmektedir. Kullanım değişikliği trafik kullanımını da arttıracaktır. Uzun yıllardan beri bu bölge, okul olarak kullanılmış olduğundan yaya ve araç trafiği alanda oturmuştur. Değişiklik halinde yeni bir planlama gerekir.   Bartın Müftülüğü ‘nün bir cami alanına ihtiyaç duyması mümkündür ancak bu ihtiyaç için başka bir parselde planlanmalıdır.” Dedi.

 

Bilimsel bir veriye rastlanmamıştır

 

Şiremirtabaklar Köyü’nde bulunan ve aynı hizmet alanı içinde kalan toplam 27.861,91 m2 yüzölçümlü iki parselin fiziksel planlarına bakıldığında yeni okul alanının son derece eğimli bir topoğrafyaya sahip olduğunu da açıklamada belirten İpçi, “Yüksek eğim sebebiyle  herhangi bir okul yapımına uygun değildir. Bina yapımın da ısrar edilirse, maliyetleri çok yüksek olacağından kamu zararı oluşacaktır . Bartın Müftülüğü ‘nün talebi doğrultusunda, Maliye Hazinesine kayıtlı, Bartın ili Merkez İlçe Kemerköprü Mahallesi 90 Ada 3 Parsel nolu taşınmazın Cami alanı (dini tesis) olarak ve 233 Ada 8 Parsel nolu taşınmazın ise Resmi Kurum alanı olarak değişikliği amaçlanmaktadır ancak Bartın Müftülüğü’nün niye mevcuttaki bir eğitim tesisinin yerinin değiştirilip, mevcut binaların yıkılarak, mutlaka bu alanda bir Cami yapmak istemesine, Bartın ili ve çevresinde kaç adet ve ne tür dini tesis ihtiyacı olduğu hakkında bilimsel bir veriye rastlanmamıştır.” Dedi.

 

Öğrencilerin okullaşma oranı düşecektir

 

Kırsal kesimden gelen erkek öğrencilerinde okullarının şehir dışına çıkarılmasıyla kent kültürünü tanıma ve kent kültürüne adapte olma olanaklarını yitireceklerini kaydeden İpçi, “Var olan 14 bölümlü bin 204 öğrenciyi barındıran 24 bin 605 metrekare kampüs içinde yapılacak değişikliklerle modernize etme çalışması, yeni bina ve kampüs yapımı maliyetinden daha düşük olacağından ayrıca kamu zararı oluşacaktır.  Endüstri Meslek Lisesinin bulunduğu kısma yapılacak binalar zaten sıkışık olan trafiği daha yoğunlaştıracaktır. Açıklanan nedenlerden dolayı okul cazibesini yitirecek, öğrenci sayısı düşecek, özellikle kırsal alanda bulunan öğrencilerin okullaşma oranı düşecektir. Teknik uzman görüşlerine rastlanmadığı gibi bu meclis kararı alınırken ilgili meslek odalarının ve Bartın’ın sivil yaşamını temsil eden sivil toplum örgütlerinin görüşleri alınmamıştır.  Bu nedenlerle yapılan değişikliğin ileride telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğurmaması için yeniden değerlendirilmesi ve taleplere uygun şekilde mecliste de oy çokluğu ile kabul edilen durumun düzeltilmesini talep ediyoruz.” Dedi.

 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

1.42186
1.422562020-07-07 06:06:11