Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
CANKURTARANLAR İNKUMU'NDA İŞ BAŞINDA

...

Okunma: 6027

17.06.2017 16:54

bartın, inkumu, cankurtaran, boğulma, çeken akıntı, sahil
Facebook'ta Paylaş

Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın geçtiğimiz yıl İnkumu’nda 475 boğulma vakasının yaşandığını ve cankurtaran ekipleri sayesinde 470 vatandaşın boğulmaktan kurtarıldığını söyledi. Başkan Akın bu yaz sezonunda da tam donanımlı cankurtaran ekiplerinin görev başında olacağını söyledi.

 

Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, İnkumu’nda ki boğulma olaylarının önlenmesi amacı ile oluşturulan cankurtaran ekibi ile yeni alınan ekipmanlar hakkında basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

 

Başkan Akın İnkumu’nda basın mensuplarına yaptığı açıklamada geçtiğimiz yıl 475 boğulma vakası yaşandığını ve cankurtaran ekipleri sayesinde 470 vakada vatandaşların boğulmaktan kurtarıldığını söyledi.

 

470 kişi kurtarıldı

 

Başkan Akın konuya ilişkin açıklamasında,  “Bartın Belediyesi olarak İnkumu sahili yetki alanımız içerisinde. Burada üç kilometrelik sahilimiz var. Her yaz sezonunda on binlerce vatandaşımız İnkumu’nda tatil yapıyor. Ayrıca günü birlikçi gelenleri de düşündüğümüz zaman bu sayı çok daha yükseliyor. İtfaiye Müdürümüzün başkanlığında 10 tane cankurtaran arkadaşımızla burada boğulma vakalarının önlenebilmesi için çalışıyoruz. Geçen yıl İnkumu sahilinde 475 tane boğulma vakası oldu. Bunların 470’i kurtarıldı. 1 tane vatandaşımız kalp krizi geçirdiğinden dolayı yaşamını yitirdi. 1 tanesi de sabah çok erken saatlerde denize girdiği için kurtarılamadı. 3 tanesi ise maalesef çok uğraş verilmesine rağmen, çok büyük dalgalar olduğu için kurtarılamadı. Sahil Güvenlik ekiplerinin dahi gelmesine rağmen o vatandaşlarımızı kurtaramadık ancak 470 vatandaşımızı burada hayata tutundurduk.” dedi.

2 zodyak bot ve bir jet ski

 

Cankurtaranların zodyak bot ve jetski ile hizmet verdiğini ifade ederek konuşmasını sürdüren Başkan Akın, “Bir zodyak botumuz var. Yine bir tane daha ilave zodyak botumuz var. Botlarımız iki tane oldu böylece. Bir tanede jetski aldık geçen yıl. 20 ayrı noktada can simidi ve ipi var. Onları da boğulma vakalarının önüne geçebilmek için kullanıyoruz.” şeklinde konuştu.

 

Çeken akıntı hakkında bilgilendiriyoruz

 

İnkumu girişinde geçen akıntı konusunda bilgilendirme yaptıklarını da söyleyen Başkan Akın, “İnkumu girişinde vatandaşlarımıza Karadeniz’in bir cilvesi olan ve çok sayıda boğulma vakasına neden olan çeken akıntı hakkında bilgilendirmeler yapıyoruz. Yine ışıklı tabela ile denize girilip girilmeyeceğini anlatıyoruz. Bu bilgileri Bartın Belediyesi olarak Sahil Güvenlikten alıyoruz. Denizin tehlikeli olduğu zamanlarda da hoparlörlerden uyarılarda bulunuyoruz.” diye konuştu.

 

Sezon boyunca çalışmaya devam edeceğiz

 

Cankurtaranların tam donanımlı teçhizatlarla görev yaptıklarının da altını çizen Başkan Akın, “Cankurtaranlarımızın kullandığı bütün ekipmanlarımız moderndir. Bütün arkadaşlarımız alanlarında bilgili ve donanımlı arkadaşlarımız. Ve hepsi ehliyetli arkadaşlardır. 20 bin civarında Jandarma ile beraber bilgilendirme ile ilgili broşürler basıldı. Onlarda dağıtılıyor. Boğulma vakalarının önüne geçilebilmesi için, vatandaşlarımızın can güvenliği için Bartın Belediyesi olarak cankurtaranlarımız ve ekipmanlarımızla sezon boyunca burada çalışmaya devam edeceğiz.”dedi.

Etiketler: bartın, inkumu, cankurtaran, boğulma, çeken akıntı, sahil
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

33.16199
33.16252020-05-28 14:06:59