Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
ÇED DURDURULDU

Orman arazisinde 11 hektarlık alan talep edilmişti...

Okunma: 3405

05.01.2018 16:56

ulukaya, ulus ulukaya, mermer, mermer ocağı, çed, ulus çed, ulukaya çed
Facebook'ta Paylaş

MERMER OCAĞI İÇİN ÇED SÜRECİ SONLANDIRILDI

 

Bartın’ın Ulus ilçesine bağlı Uluköy, Alıçlı Köyü ve Dereli Köyü üçgeni içerisinde kurulması planlanan mermer ocağı için proje tanıtım dosyası Çevresel Etki Değerlendirmesi Yönetmeliği'nin 17. maddesi doğrultusunda incelenerek uygun bulunmuş ve projeye ilişkin ÇED Süreci başlatılmıştı. Kurumlardan istenilen görüş yazılarının olumsuz olması nedeniyle ÇED sürecinin sonlandırıldığı açıklandı.

 

Her yıl binlerce kişinin ziyaret ettiği, doğal güzelliği ile ziyaretçilerini kendine hayran bırakan Ulukaya başta olmak üzere Küre Dağları Milli Parkı’nın da tampon bölgesinde sayılabilecek bir noktada kurulması planlanan Mermer Ocağı İşletmesi için başlatılan ÇED süreci kamuoyunda endişe yaratmıştı.

 

Bartın’ın Ulus ilçesine bağlı Uluköy, Alıçlı Köyü ve Dereli Köyü üçgeni içerisinde kurulması planlanan mermer ocağı için proje tanıtım dosyası Çevresel Etki Değerlendirmesi Yönetmeliği'nin 17. maddesi doğrultusunda incelenerek uygun bulunmuş ve projeye ilişkin ÇED Süreci başlatılmıştı.

 

Alan 11,38 hektar

 

Proje tanıtım dosyasında proje için belirlenen ÇED alanı Bartın İlinin kuş uçuşu 38 km doğusunda, Ulus İlçesinin kuş uçuşu 16 km kuzeydoğusunda yer aldığı, talep edilen ÇED alanının yaklaşık olarak kuş uçuşu 1.044 m kuzeybatısında Alıçlı Köyü, kuş uçuşu 2.500 m batısında Ulukaya Köyü, kuş uçuşu 1.380 m güneyinde ise Dereli Köyü’nün yer aldığı ifade edilmişti. Yılda 100.000 m3 tüvenan mermer üretiminin yapılmasının planlandığı mermer ocağı projesinde talep edilen ÇED alanının ise 11,38 hektar olduğu kaydedilmişti.

 

Orman arazisi

 

Tanıtım dosyasında; faaliyet alanının orman arazisinden oluştuğu da ifade edilirken sahada üretimin açık işletme metodu ile gerçekleştirileceği ve planlanan proje kapsamında çalışılacak arazide, sırtlarda (tepe yamaçlarında) cevherleşme olduğu için, sırtlardan tabana doğru basamak oluşturulacağı ve faaliyet alanında nakliye işlemlerinde kullanılacak toprak yollardan oluşacak tozumayı önlemek amacıyla sahada sabit sulama sistemleri kurulacağı belirtilmişti.

 

Çevresel Etki Değerlendirmesi Yönetmeliği'nin 17. maddesi doğrultusunda incelenerek uygun bulunan ve projeye ilişkin başlatılan ÇED Süreci kurumların olumsuz görüş belirtmesi dolayısıyla sonlandırıldı.

 

Çevre ve Şehircilik Müdürlüğünden açıklama

 

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ali Özcan Konuya ilişkin açıklamasında, “İlimiz, Ulus İlçesi, Ulukaya Köyü Mevkiinde 201700927 ile 201700928  ruhsat numaralı sahalarda yapılması planlanan “ Mermer Ocağı İşletmesi” için hazırlanarak Bakanlığımız e-ÇED yazılım portalında İl Müdürlüğümüze sunulan Proje Tanıtım Dosyasının ÇED Yönetmeliğine göre değerlendirilmesi sürecinde ilgili Kurumların olumsuz görüşleri kapsamında;  25.11.2014 tarihli ve 29186 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren ÇED Yönetmeliği 6. maddesi 4. Bendinde bulunan “Bu Yönetmelik hükümlerine göre karar tesis edilmeden önce, projenin gerçekleştirilmesinin mevzuat bakımından uygun olmadığının tespiti halinde, aşamasına bakılmaksızın süreç sonlandırılır.” hükmü gereğince, Mermer Ocağı İşletmesine ait e-ÇED portalında işlemleri devam eden Proje Tanıtım Dosyasına ait ÇED süreci tarafımızca sonlandırılmış olup, başvuru dosyaları ilgilisine iade edilmiştir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.” ifadelerine yer verdi.

 

Kültür ve Turizm Müdürlüğü görüşü “OLUMSUZ”

 

Bartın İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünce Çevre ve Şehircilik Müdürlüğüne gönderilen görüş yazısında taleple ilgili olarak olumsuz görüş verilmişti.

  

Ulukaya Şelalesi’nin Kültür ve Turizm Bakanlığı, Ankara Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulunun 13/11/1998 gün ve 6015 sayılı kararı ile Doğal Sit Alanı ilan edildiğinin altı çizilen İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün görüş yazısında, “26 aralık 2017 günü bölgede incelemeler de yapıldığı ve bu incelemeler sonucunda açılması düşünülen mermer ocağının Bartın turizmi için en önemli turizm destinasyonlarında olan ve  üzerinde mitolojik öyküleri barındıran Ulukaya şelalesine çok yakın olması,  halk arasında Üçevin Ocağı(Atak) kayalıkları olarak bilinen ve dünyada nesli tükenmek üzere olan akbabaların yumurtalama alanı, bere kuşu ve kırlangıçların yaşam alanı olması nedeniyle kuş gözlemciliği turizminin ilimizdeki en önemli merkezi konumunda olması, belirtilen alanın ülkemizde 9 sıcak noktadan biri konumunda olan ve ülkemiz de ki tek Pan Parx Belgesine sahip Küredağları Milli parkı tampon  bölgesinde yer alması, trekking turizmi açısından önemli bir güzergah olan; Drahna Vadisi ve Ulukaya Kanyonunun bitişinde bulunması, belirtilen mermer ocağı açıldığı taktirde mevcut karayolu kullanılacak olup bu da turistin yoğun olduğu dönemlerde kazalara neden olup telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğuracağından, önemli turizm potansiyeli bulunan  Kadırharmanı ve Kemerli Mağaralarına  yakın  olması nedeniyle  turizm olumsuz yönde etkiyeceği kaçınılmaz bir gerçektir. Bu nedenle belirtilen maden ocağı açıldığı taktirde İlimizin ve bölgenin turizmi olumsuz yönde etkilenecektir.2634 sayılı Turizm Teşvik Kanunu gereği,belirtilen mermer ocağının açılması kurumumuzca uygun görülmemektedir. (olumsuz) .” denilerek söz konusu mermer ocağı için olumsuz görüş bildirilmişti.

Etiketler: ulukaya, ulus ulukaya, mermer, mermer ocağı, çed, ulus çed, ulukaya çed
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.29348
0.293932020-02-22 10:49:13