Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
ÇED TOPLANTISINA GEÇİT YOK! İŞTE O ANLAR...

ÇED TOPLANTISINA GEÇİT YOK! İŞTE O ANLAR...

Okunma: 789

15.05.2019 09:47

Facebook'ta Paylaş

https://www.facebook.com/bartintv/videos/1305456816269812/

 

Bartın'ın Amasra İlçesinde Hattat Enerji ve Maden Ticaret A.Ş. tarafından yapılması planlanan Termik Santral İle Kül Depolama Sahası, Kömür Hazırlama (Lavvar) Tesisleri ve Dolgu Alanı ile Rıhtım Entegre projesi ile ilgili yapılması planlanan Çevresel Etki ve Değerlendirme (ÇED) halkın katılım toplantısı yöre halkının tepkisine neden oldu. CHP Bartın Milletvekili Aysu Bankoğlu, Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, Amasra Belediye Başkanı Recai Çakır ile birlikte toplantının yapılacağı Amasra Kapalı Spor Salonu'na gelen vatandaşlar, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bürokratlarını ve firmayı salona sokmadı.

 

Bartın turizm kenti olacak

 

Alanda gazetecilerin sorularını yanıtlayan Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, "8 sefer başvurulan, 9'uncusu olan bir termik santral için başvuru yapıldı. Biz en baştan beri termik santralin Bartın'a yararlı olmayacağını söylemiştik. Özellikle de yeraltındaki kömürün çıkartılmasını yalnız termikle bunun kullanılmamasını arzu etmediğimizi beyan etmiştik. Yerinin uygun olmadığını, kuzey rüzgarlarının olduğunu, kül depolama yerlerinin olmadığını, kavşak suyumuzun gideceğini karbonmonoksit gazının asla yok edilemeyeceğini anlatmıştık. Bugünde aynı şeyi ifade ediyoruz. Dünya termikten kaçarken, biz Bartın'da termik santral istemiyoruz. Biz başka enerjilerle bunu yapalım. Termik santral yapılacaksa da başka yere yapılsın. Bartın turizm kenti olacak. Hep bunu ifade ettik. Amasra turizm kenti. Hap bunu ifade ettik" dedi. 

 

Tehdit bitene kadar mücadeleye devam

 

Amasra Belediye Başkanı Recai Çakır da, "Yıllardır bu mücadeleye hep birlikte tanıklık ediyoruz. Yıllardır Bartın ve Amasra halkı termik santral konusunda net bir tavır koyuyor. Aslında yeni girişim hepimizi huzursuz etmekten öte, ya da memleketimiz için harcamamız gereken enerjiyi harcamaktan başka bir şey ifade etmiyor. Bizler bu bölgede barış içinde, sağlıklı, turizmle kurduğumuz bir gelecekle yaşamak istiyoruz. Bu yüzden de seçilmişler olarak halkın sesine kulak veriyor ve termik santrale karşı mücadeleye kararlı bir şekilde devam ediyoruz. Ve bu tehdit bitene kadar mücadeleye devam edeceğiz" diye konuştu.  Uzun süren görüşmeler sonucunda toplantı iptal edilirken, bakanlık yetkilileri tarafından halkın tepkisi nedeniyle toplantının yapılamadığını belirten tutanak tutuldu. Salon önünde toplanan vatandaşlarda uzun süre termik santral karşıtı sloganlar attı. Tutulan tutanağın ardından bakanlık yetkilileri alandan ayrıldı.

 

Ortak tepkimizi gösterdik

 

Tutulan tutanakla ilgili vatandaşları bilgilendiren Amasra Belediye Başkanı Recai Çakır, "Bugün bir kez daha Bartın'da Amasralılar olarak, bu termik santral belasına karşı ortak tepkimizi gösterdik. Sizin seçilmiş temsilcileriniz olarak bizde tutanağın tutulmasına şahitlik ettik. Bizim için önemli olan bölümünü sizlerle paylaşıyorum. Tespitlerden sonra saat 11.00'de toplantıya başlamak üzere valilikçe belirlenen yere gidildi. Yöre halkının yoğun tepkisi ve proje hakkında bilgilenmek istemediği, termik santrallerle ilgili öre halkının yeterince bilgili olduğu, yıllardır termik santrallere karşı mücadele ettiklerini beyan etmiş ve toplantının yapılmasını istememişlerdir. Bunun üzerine tutanak imza altına alınmıştır diye tutanağı tutturduk. Ayrıca sonuna bir şerh düştük. Halkın yoğun tepkisi nedeniyle toplantı yerine girilememiş toplantı yapılamamıştır dedik" dedi.

 

Süreç devam edecek

 

Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın da, "Hayırlısıyla bunu da atlattık. Bugün toplantı yapılamamıştır. Ama bu iş bitti anlamına gelmiyor. Süreç devam edecek. Bizde bu sürecin içerisinde hep beraber olacağız. Hep birlikte mücadeleye devam edeceğiz. Asla termik santral istemediğimizi bugünde beyan ettik, etmeye de devam edeceğiz" diye konuştu.

 

Melun hastalığı birlikte bir kez daha yeneceğiz

 

CHP Milletvekili Aysu Bankoğlu ise "Sevgili Amasralılar, hepinize çok teşekkür ediyorum. Değerli Belediye Başkanlarımıza da teşekkür ediyorum, şahitlik ettik hep birlikte. Buradan bir kez daha haykırmak istiyorum; bu melun hastalığı hep birlikte bir kez daha yeneceğiz. Bir kez daha diyorum ki herşey çok güzel olacak. Çağrım Bakanlığa, uyarım is bu termik santrali ısrarla yapmaya gayret eden şirkete. Şirket bir kez daha gördü ki, Amasra bu termik santrali istemiyor. Bartın istemiyor. Çocuklarımız ve geleceğimiz için istemiyorlar. Şirkete çağrımız şu; bu termik santrali buraya yapmak isteğinden vazgeç. Bakanlığa çağrımız ise, ey Yürütme eğer vatandaşını düşünüyorsan yargının verdiği kararlara karşı çıkma, adalete saygı göster ve bu termik santral başvurularını reddet." İfadesini kullandı.

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.95843
0.958912020-05-27 08:41:07