Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
CEZA RAKAMLARINA DİKKAT!

...

Okunma: 5984

15.06.2017 16:31

bartın, hafriyat, çevre şehircilik müdürlüğü, ali özcan, moloz, ceza
Facebook'ta Paylaş

GELİŞİ GÜZEL HAFRİYAT DÖKÜMÜ CEP YAKACAK

 

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ali Özcan Bartın’da hafriyat toprağı, inşaat ve yıkıntı atıklarının depolanacağı alanların belirlenmesine yönelik çalışmalarının tamamlandığını belirtti. Belirlenen alanlar dışında hafriyat dökümlerinde 227 TL’den 11 bin 658 TL’ye kadar cezalar uygulanacak.

 

Hafriyat depolama sahalarıyla ilgili Bartın Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ali Özcan tarafından açıklama yapıldı. Hafriyat toprağı, inşaat ve yıkıntı atıklarının depolanacağı alanların belirlenmesine yönelik çalışmalarının tamamlandığını belirten İl Müdürü Özcan, hafriyat depolama sahası olarak kullanılması kararlaştırılan alanlar dışında yol kenarları, dere yatakları gibi yerlere hafriyat atığı döken özel ve tüzel kişilere idari yaptırımlar uygulanacağını söyledi.

 

Hafriyat alanları belirlendi

 

Bartın’da hafriyat döküm olanı olarak Merkez İlçe Terkehatipler Köyü’nde 90 dönüm, Amasra İlçesi Ahatlar mevkiinde yaklaşık 17 bin dönüm, Kurucaşile İlçesi’nde 2,5 dönüm, Ulus İlçesi’nde 7 dönüm, Kozcağız Beldesi’ne bağlı Eskihamidiye Köyünde yaklaşık 31 dönüm ve Abdipaşa Beldesi Yeşilpazar köyünde de 9 dönümlük arsa belirlendi.

 

Hafriyat depolama sahası olarak kullanılacak

 

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ali Özcan hafriyat döküm alanlarına ilişkin açıklamasında, “İl Özel İdaresi ile tüm belediyelerden hafriyat toprağı ve inşaat yıkıntı atıklarının depolanacağı alanları bildirmeleri Müdürlüğümüz tarafından talep edilmişti. İl Özel İdaresi ve Belediyeler tarafından bildirilen alanlar, ilgili mevzuat kapsamında yapılan toplantılarda değerlendirildi. Değerlendirme sonucunda; İl Merkezi, İlçeler ve Beldelerde bulunan alanların sadece hafriyat depolama sahası olarak kullanılmasına karar verildi. Belirlenen alanlar; İl Özel İdaresi İlimiz Merkez ilçesi Terkehatipler köyü, 90 bin 598 metrekarelik alan, Amasra Belediyesi Amasra ilçesi Ahatlar mevkiinde yer alan 16 bin 702 metrekarelik alan, Kurucaşile İlçesinde 2 bin 567,82 metrekarelik alan, Ulus 7 bin 22,69 metrekare, Kozcağız Beledesi Eskihamidiye köyü 30 bin 836 metrekare ve Abdipaşa Beldesi Yeşilpazar köyü, 9 bin 341.84 metrekare şeklindedir” dedi..

 

Hafriyat toprağı ayrı depolanacak

 

Gelişi güzel hafriyat döküp çevreyi kirletenlere idari para cezaları uygulanacağını dile getiren Özcan, “Belirlenen alanlarda; 18 Mart 2004 tarihli ve 25406 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren "Hafriyat Toprağı, İnşaat ve Yıkıntı Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği" uyarınca hafriyat toprağının; evsel, ambalaj, tıbbi atık gibi diğer atıklardan ve inşaat yıkıntı atıklarından ayrı depolanması gerekmektedir. Ayrıca söz konusu alanlar Hafriyat Toprağı, İnşaat ve Yıkıntı Atıklarının Kontrolü Yönetmeliği'nin 7.maddesi (d) bendi ile 8.maddesi (e) bendi gereğince belediye mücavir alan sınırları dışında İl Özel İdaresi, belediye mücavir sınırlar içerisinde belediyeler tarafından halkın bilgileneceği şekilde ilan edilecektir. Çevre Kanununun 8.maddesi; Her türlü atık ve artığı, çevreye zarar verecek şekilde, ilgili yönetmeliklerde belirlenen standartlara ve yöntemlere aykırı olarak doğrudan ve dolaylı biçimde alıcı ortama vermek, depolamak, taşımak, uzaklaştırmak ve benzeri faaliyetlerde bulunmak yasaktır.” diye konuştu.

 

Ceza rakamları caydırıcı

 

İdari para cezalarıyla ilgili de bilgi veren Özcan; “Belirlenen alanlar dışında rastgele, gelişigüzel yol kenarları, dere yataklarına vb. yerlere hafriyat atığı döken özel ve tüzel kişilere idari yaptırımlar uygulanacaktır. 2872 sayılı Çevre Kanununun 20. Maddesinin (r) bendi kapsamında:  Bu Kanunda ve yönetmeliklerde öngörülen usul ve esaslara, yasaklara veya sınırlamalara aykırı olarak atık toplayan, taşıyan, geçici ve ara depolama yapan, geri kazanan, geri dönüşüm sağlayan, tekrar kullanan veya bertaraf eden özel kişilere 50 bin 975, 6 TL,  tüzel kişilere 127 bin 449 TL  (tebliğ 2017/1) idari yaptırım uygulanır. 5326 sayılı Kabahatler Kanununun 41/4 maddesi kapsamında: İnşaat atık ve artıklarını bunların toplanmasına veya depolanmasına özgü yerler dışına atan kişiye, 227 TL ile 6 bin 989 aralığında idarî para cezası verilir. İnşaat faaliyetinin bir tüzel kişi adına yürütülmesi halinde bu tüzel kişiye 227 TL 11 bin 658 TL aralığında idarî para cezası verilir. Bu atık ve artıkların kaldırılmasına ilişkin masraf da ayrıca kişiden tahsil edilir.” dedi.

 

Arsa sahibi masrafın %20’sini karşılayacak

 

Bilgisi olamadan tapulu arsasına hafriyat dökülen vatandaşların da bu durumdan sorumlu olacağının altını çizen Özcan, arsa sahibi tarafından dökülen hafriyat belediyeye ya da valiliğe temizlettirdiğinde temizleme masrafının yüzde 20’sini arsa sahibinin karşılayacağını söyledi.

Etiketler: bartın, hafriyat, çevre şehircilik müdürlüğü, ali özcan, moloz, ceza
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

8.81588
8.816422020-07-10 15:07:48