Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
CHP'DEN HAYIRLI AÇIKLAMA...

...

Okunma: 3667

08.03.2017 19:30

CHP, kadın kolları, fatma özcan,
Facebook'ta Paylaş

 

CHP Bartın Kadın Kolları Başkanı Fatma Özcan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla parti binasında açıklamalarda bulundu. Özcan 8 Mart’ın kadına ve emek mücadelesine adanmış bir gün olduğunu belirtirken kadına şiddetin, eşitsizliğin ve adaletsizliğin gölgesinde kutlanamayan bir gün olduğunu söyledi. Özcan ayrıca 16 Nisan’da ki referandumda da kadınlar olarak kararlarının “Hayır” olacağını söyledi.

 

CHP Bartın Kadın Kolları Başkanı Fatma Özcan partisinin il binasında 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla basın mensuplarına açıklamalarda bulundu. Açıklamaya CHP Kadın Kolları Örgütü üyeleri de tam kadro katıldı.

 

Özcan açıklamasında, “Bugün 8 Mart, Dünya Emekçi Kadınlar Günü”nün yıldönümü. Kadına ve emek mücadelesine adanmış bu günü ne yazık ki kadına şiddetin, eşitsizliğin adaletsizliğin gölgesinde kutlanamayan bir gün olarak, bir kez daha anıyoruz. 160 yıl önce bu gün Newyork’ta, 40 bin dokuma işçisi kadının, kapitalizmin dayattığı düşük ücret, uzun ve ağır çalışma koşullarına karşı direnişi 129 kadın işçinin yanması ile sonuçlanmış. O günden bu yana 8 Mart, tüm dünyada kadına ve emek mücadelesine adanmıştır.” Dedi.

 

Kadınların, cinsiyetten kaynaklı her tür ayrımcılığa, şiddete ve eşitsizliğe karşı baş kaldırdıkları gün olduğunu belirterek açıklamasını sürdüren Özcan, “Ne yazık ki, 2017 Türkiye’sinde; Biz kadınlar açısından gelinen nokta hiç iç açıcı değil. Ekonomik sosyal ve siyasal anlamda, hala eşitlik mücadelesi veren biz kadınlar 8 Mart’ın çıkış noktasının ötesinde bugün, ülkemizde bambaşka tehlike ve kaygılarla yüz yüzeyiz. Emeğimizin, özgürlüklerimizin bu güne dek kazanılmış her türlü haklarımızın ötesinde, Laik demokratik Cumhuriyetimiz ve ülkemiz tehdit altında..Terör, şiddet, işsizlik yoksulluk adaletsizlik gibi sorunlar ve zorluklarla dolu ülke gündeminde. Hiç yeri yokken saray saltanatını ve tek adam yönetimini meşrulaştırma amaçlı, bir anayasa değişiklik paketi bizlere dayatılmaktadır. 16 Nisan’da, Cumhurbaşkanlığı sistemi adı altında, Ancak, gerçekte bir rejim değişikliği oylamasına gidilmektedir.Biz kadınlardan, Cumhuriyetle tanıştığımız laik yaşamdan, çağdaş ve eşit birey olma yolunda kavuştuğumuz kazanımlarımızdan, zorlu mücadelelerle geliştirdiğimiz haklarımızdan vazgeçmemiz isteniyor!” Şeklinde konuştu.

 

Özcan açıklamasının devamında şu ifadeleri kullandı, “Bilinsin ki; kadınların kararı hayır! Kadın-erkek eşitliğine inanmadığını açıkça söyleyen bir anlayışın, Bütün yetkileri tek başına ele geçirdiğinde, sırf, bu alanda geriye gidişi öngörebilen biz, kadınların kararı hayır! 15 yıldır, söylemleri ve politikaları ile kadını iş ve sosyal yaşamdan uzaklaştırmayı hedefleyen, kadına yönelik şiddeti besleyen, tacizi tecavüzü yok sayan, % 1400 oranında artan kadın cinayetlerini görmezden gelen siyasi iktidar, kadının adının olmadığı Anayasa Paketi ile geri dönüşü olmayan bir tuzağın içine bizleri çekmek istemektedir. Türkiye Büyük Millet Meclisini, kadına seçme ve seçilme hakkının verildiği meclisten, kadın vekillere söz hakkı verilmeyen, kadın vekillere şiddet uygulanan bir meclise dönüştürdüğünüz, bu utanca, bizleri de tanık ettiğiniz için,YAP-BOZ tahtası haline getirdiğiniz eğitim sisteminde, sadece 2015-2016 eğitim öğretim yılında 143 bin 62 kız çocuğu, okula devam etmemiştir. Artık çocuklarımız heba olmasın diye kadınların kararı hayır! Son on yılda 482 bin 908 kız çocuğu zorla evlendirilmiş, son on beş yılda çocuklara cinsel istismar %434 artmıştır.

 

Artık, çocuk gelinler, çocuk işçiler olmasın, tarikat yurtlarında çocuklarımız yanmasın, tacize tecavüze uğramasın diye kadınların kararı hayır! 2003 yılında antidepresan kullanma kutu sayısı 14 milyon iken, bu sayı 2015 yılında 55 milyona ulaştı. Mutsuz insanlar yarattınız, mutsuz bir toplum yarattınız. Artık insanlar mutlu olsun diye kadınların kararı hayır!

 

Canımız istediğinde kahkaha atalım, sokağa da çıkalım, parka da gidelim. Kimse bize iffetsiz kadın demesin! İstediğimiz kadar çocuk doğuralım ya da doğurmayalım kimse bize eksik kadın demesin! Haksızlıklara ses verelim ama polis copu, gazı yemeyelim! bunları bize yaşattığınız için kadınların kararı hayır!

 

Biz biliyoruz ki;16 Nisan en çok kadınlar için önemli. Ya güneşin aydınlığı, ya ortaçağ karanlığı. Güneşin aydınlığı var iken, neden ortaçağ karanlığı? işte bu yüzden, nüfusun yarısı biz kadınlar 16 Nisan’da geleceğimizin “Hayır”na, sayımız da yeter, gücümüz de yeter. Haydi kadınlar, sesimizi gücümüzü birleştirelim, Eşit ve özgür günler için kucaklaşıp, geleceğimizi birlikte inşa edelim. 8 Mart Dünya emekçi kadınlar gününü kutluyor, sevgi ve saygılarımızı sunuyoruz.” 

 

Etiketler: CHP, kadın kolları, fatma özcan,
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.13206
0.13252020-01-19 10:17:22