Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
CHP MERKEZ İLÇE BAŞKANI VE YÖNETİMİ GÖREVDEN ALINDI...

Bartın’da CHP Merkez İlçe Başkanı Hacı Gölbucaklı ve Merkez İlçe Yönetiminin görevden alındığı öğrenildi.

Okunma: 1034

28.11.2018 10:52

Facebook'ta Paylaş

Bartın’da CHP Merkez İlçe Başkanı Hacı Gölbucaklı ve Merkez İlçe Yönetiminin görevden alındığı öğrenildi.

 

Yerel seçimler öncesinde CHP’de yaşanan gerilim ve gruplaşmanın faturası CHP Merkez İlçe Yönetimine kesildi.

 

Bartın’da AK Parti ve MHP Belediye Başkan Adaylarının belli olmasına karşın CHP’nin yerel seçimler için aday belirleyemeyişi de uzun süredir kamuoyu gündeminden düşmüyordu.

 

Aday belirleme sürecinde partinin içindeki grupların farklı düşüncelerde olduğu ve bu nedenle sonuca gidilemediği konuşuluyordu.

 

CHP Merkez İlçe Başkanı ve yönetiminin partinin iç tüzüğünde yer alan 25. Madde doğrultusunda görevden alındığı öğrenildi.

 

İşte CHP Tüzüğünün 25. Maddesi

 

GÖREVDEN ALMA

 

Madde-25

 
1 Yasalarda, tüzükte ve yönetmeliklerde öngörülen görev ve sorumlulukları ve mali yükümlülükleri yerine getirmeyen ya da aksatan; partinin ilkelerine, amaçlarına ve çalışma kurallarına aykırı hareket eden il, ilçe, belde başkanı ve yönetim kurulu üyelerini, Merkez Yönetim Kurulu, üye tam sayısının üçte iki çoğunluğuyla ve gizli oyla, gerekçesini belirterek görevden alabilir.

 

2 İl yönetim kurulu, aynı esaslarla ve gerekçesini belirterek ilçe başkanını, ilçe yönetim kurulu üyelerini, belde başkanını ve belde yönetim kurulu üyelerini görevden alabilir. Bu durumda karar, beş gün içerisinde gerekçesi ile birlikte Genel Merkeze bildirilir.

 

 

3 İlçe yönetim kurulu, aynı esaslarla ve gerekçesini belirterek belde başkanı ve belde yönetim kurulu üyelerini görevden alabilir. Bu durumda karar, beş gün içerisinde il başkanlığına ve Genel Merkeze bildirilir.

 

4 Merkez Yönetim Kurulu kararı ile görevden alınanlar, gerekçeli kararın tebliğinden başlayarak (5) gün içinde Parti Meclisine itirazda bulunabilir. İtirazın kabulü için üye tamsayısının üçte iki çoğunluğu gerekir; aksi takdirde itiraz reddedilmiş olur. Parti Meclisinin kararı kesindir.

 

5 Merkez Yönetim Kurulu dışındaki üst örgüt birimince 33 görevden alınanlar, kendisini görevden alan yönetim biriminin bir üstündeki örgüt birimine, gerekçeli kararın tebliğinden başlayarak beş (5) gün içinde itiraz edebilir. İtiraz üzerine on (10) gün içinde karar verilir. İtirazın kabulü için ilgili kurulun üye tamsayısının üçte iki çoğunluğu gerekir; aksi takdirde itiraz reddedilmiş olur. İtiraz üzerine verilen karar kesindir.

6 İtirazda bulunmuş olmak, görevi bırakmayı ve devretmeyi geciktirme nedeni sayılmaz

 

GÖREVDEN ALINANLARIN YERİNE SEÇİM

 

Madde-26

1 Başkan görevden alınmışsa yönetim kurulu kendi üyeleri ya da partililer arasından olağan kongreye kadar görev yapmak üzere üye tamsayısının salt çoğunluğuyla bir başkan seçer.

 

2 İl başkanı ve il yönetim kurulu birlikte ya da yalnız il yönetim kurulu görevden alınmışsa Merkez Yönetim Kurulu, başkan dahil (7) kişilik bir geçici kurul atar. İl geçici kurulu görevden alma kararının bildirilmesinden itibaren (45) gün içinde seçimleri yapmak üzere olağanüstü il kongresini toplar.

 

3 İlçe başkanı ve ilçe yönetim kurulu birlikte ya da yalnız ilçe yönetim kurulu görevden alınmışsa il yönetim kurulu, başkan dahil (5) kişilik bir geçici kurul atar. İlçe geçici kurulu görevden alma kararının bildirilmesinden itibaren (30) gün içinde seçimleri yapmak üzere olağanüstü ilçe kongresini toplar.

 

4 Olağanüstü kongrede, üst örgüt biriminin görevden alma nedenlerini saptayan raporu okunur. Görevden alınanların ve görevden alan üst örgüt biriminin temsilcileri, dilerlerse açıklama yapabilirler. Bu açıklamalardan sonra görüşme açılmaz; seçim yapılır. Seçilen başkan ve yönetim kurulu üyeleri görevden alınanların süresini tamamlar.

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.04928
0.049722020-05-25 13:10:49