Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
CHP MİLLETVEKİLİ AYSU BANKOĞLU 701 SAYILI KHK HAKKINDA KONUŞTU...

CHP MİLLETVEKİLİ AYSU BANKOĞLU 701 SAYILI KHK HAKKINDA KONUŞTU...

Okunma: 682

02.11.2018 13:25

Facebook'ta Paylaş

CHP Bartın Milletvekili Av. Aysu Bankoğlu, TBMM Genel Kurulu'nda gerçekleştirdiği 10 dakikalık konuşmada, "701 Sayılı KHK" hakkındaki usul ve esasa dair eleştirilerine geçmeden önce tüm Türk milletinin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nı bir kez daha kutladı. Cumhuriyet'in "demokrasi" ve "hukuk devleti" ile taçlandırıldığında gerçek bir anlam kazanacağını belirten Bankoğlu, mensubu olduğu Cumhuriyet Halk Partisi'nin de çabalarının daima "hukuk devleti" ile "demokrasi" yolunda olduğunu ve olacağını belirtti.

701 sayılı KHK vasıtasıyla 18.000'den fazla kişinin kurumlarından ihracı ile bazı tüzel kişiliklerin de kapatıldığına işaret eden Bartın Milletvekili Av. Aysu Bankoğlu, "İçişleri Komisyonu"nda bahse konu KHK'nın neden görüşülmediğini sorguladı. Özellikle, Meclis'in açıldığı 1 Ekim tarihi ile ilgili sürenin dolacağı 13 Ekim arasında Komisyon toplantısının yapılabileceğini belirten Bartın Milletvekili, CHP'nin "Yasama" ve "Denetim" konularında her zaman için göreve hazır olduğunun altını çizdi.

 

Aslında, 4 Haziran 2018 tarihli Bakanlar Kurulu toplantısında kararlaştırılan 701 sayılı KHK'nın 35 gün gibi uzun bir süre bekletildikten sonra Resmi Gazete'de yayımlanmasının arkasında, AKP'nin bu işi seçim sonrasına bırakarak "oy kaybetmeyelim" düşüncesi olduğunu açıklayan Aysu Bankoğlu, usule ilişkin bütün hususlar bir yana, KHK'ların yalnızca ama yalnızca "OHAL"in gerekli kıldığı konularda çıkarılabileceğine işaret etti.

 

CHP Bartın Milletvekili Av. Aysu Bankoğlu, 20 Temmuz 2018 tarihinde sonlanan "Olağanüstü Hal" uygulamasının "geçici" niteliğine vurgu yaparak "bahse konu dönemde yapılan işlemlerin olağanüstü hal sona erdikten sonra geçerliliklerini sürdürmesi mümkün değildir" dedi. KHK'ya ekli listelerde yer alan kişilerin ise esasında "süre sınırlaması olmaksızın" yani "sürekli" biçimde kamu görevinden çıkarıldığını ifade eden Bankoğlu, bu biçimiyle etkilerini halen devam ettiren OHAL'in, hukukun temel ilkelerinden olan "ölçülülük ilkesi" ile hiçbir biçimde bağdaşmadığını beyan etti.

 

701 sayılı KHK'nın yayımlanması ile birlikte "haklarında yargı makamları tarafından tesis edilmiş kesinleşmiş mahkumiyet kararı bulunmayan" kimselerin peşinen suçlu ilan edildiğini ve böyle bir yöntemle, maalesef, "masumiyet karinesi" ilkesinin hiçe sayıldığını gözler önüne seren Milletvekili Aysu Bankoğlu, sözlerini şu şekilde devam ettirdi: "Tüm bunlara ek olarak KHK ile tesis edilen işlemler alakalı yargı denetimi de esasında "fiilen" ortadan kaldırılmıştır. Kurulan OHAL İşlemleri İnceleme Komisyonu ise özünde bir yargı mercii değildir."

 

OHAL KHK'ları ile yürürlükteki kanunlarda da "genel" ve "sürekli" mahiyette değişiklik yapılamayacağını belirten Bartın Milletvekili Bankoğlu, son söz yerine şu ifadelere yer verdi: "Vurguladığımız şekilde, çeşitli yönlerden hukuka ve Anayasa’ya aykırılıklar içeren 701 sayılı KHK ve elbette ki daha önceki KHK’lar yoluyla OHAL rejimi altında gerçekleştirilen haksız uygulamaları, Cumhuriyet Halk Partisi olarak, Yüce Milletimize duyurmaya devam edeceğiz. Her alanda “Hak, Hukuk, Adalet” demeyi sürdüreceğiz ve hukukun, en önemlisi de adaletin çizgisinden ayrılmayacağız."

 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.10551
0.105892019-12-12 07:22:28