Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
CHP’DEN 81 İLDE EŞ ZAMANLI İSRAİL TEPKİSİ

...

Okunma: 1857

16.05.2018 20:03

chp, filistin, kudüs, katliam, açıklama, bartın
Facebook'ta Paylaş

 

Filistin'de yaşanan büyük katliam ile ilgili Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Örgütlerince 81 İlde eş zamanlı olarak basın açıklaması gerçekleştirildi. Açıklamada, “Filistin halkına yapılan zulüm bir insanlık suçudur.” denildi.

 

Cumhuriyet Halk Partisi Bartın İl Örgütünce gerçekleştirilen ortak basın açıklamasında Filistin'de yaşananların büyük bir katliam ve insanlık dramı olduğu ifade edilerek, “Binlerce masum Filistinlinin yaralandığı, 60 kişinin hayatını kaybettiği insanlık dışı saldırıyı lanetliyoruz. Bu dramın en önemli sebebi Filistin sorununun çözümsüzlüğü, başta ABD olmak üzere büyük güçlerin hesapsız politikaları ve İsrail'in gaddar tutumudur. Filistin sorunu çözülmeden Ortadoğu'da yaşanan sorunların çözüme kavuşması imkansızdır.” denildi.

 

İnsani dram devam ediyor

 

İsrail’in, Filistin halkının meşru temsilcileriyle müzakere ederek sorunu çözmek yerine masumları öldürmeyi tercih ettiği de kaydedilen açıklamada, “ABD Büyükelçilik binasının, İsrail Devleti'nin yetmişinci kuruluş yıldönümünde Kudüs'te açılmış olması büyük bir provokasyondur. ABD'yi bu yanlış politikasını terk etmeye; İsrail'i ise masum sivillere yönelik katliam politikalarına son vermeye çağırıyoruz. CHP olarak Filistin sorununun çözüm zemininin başkenti Doğu Kudüs olacak şekilde 1967 sınırlarına göre kurulmuş egemen Filistin Devleti ile İsrail'in güvenlikli sınırlar içinde yan yana barış içinde yaşaması olduğunu vurguluyoruz. ABD ve İsrail'in yanlış politikalarına karşı tüm dünyadan yükselen kınama mesajları somut bir sonuç doğurmamaktadır. Filistin halkının yaşadığı insani dram devam ediyor. AKP'nin yıllardır uyguladığı politikaların İsrail üzerinde hiçbir caydırıcı etkisi olmamaktadır. Ayrıca iktidar, bir yandan ABD'nin Ortadoğu politikalarını kınarken diğer yandan Suriye'nin ABD tarafından bombalanmasına alkış tutmaktadır.” ifadelerine yer verildi.

 

Yapılan zulüm bir insanlık suçudur

 

CHP’nin tarihi misyonu gereği her dönem Filistin halkının yanında durduğunun da altı çizilen açıklamada, “Geçmişte Filistin Kurtuluş Örgütü'nün Türkiye temsilciliği CHP iktidarında açılmış, Bülent Ecevit ve tüm CHP genel başkanları Filistin davasının sadık bir destekçisi olmuştur. Bugün de CHP ve Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu masum ve mazlum Filistin halkının yanındadır. Filistin halkına yapılan zulüm bir insanlık suçudur. Bugün Türkiye olarak Filistin halkıyla dayanışmamızı en güçlü bir şekilde hayata geçirmeliyiz. İsrail katliamcı politikalarını sürdürdüğü ve Filistin topraklarındaki yasadışı yerleşimleri genişlettiği müddetçe uluslararası planda tecrit edilmelidir. Bir kere daha ABD ve İsrail'i güçlü bir şekilde kınıyor, hayatını kaybeden Filistinli kardeşlerimize rahmet diliyoruz.” denildi.

Etiketler: chp, filistin, kudüs, katliam, açıklama, bartın
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.04965
0.050132019-09-18 10:24:59