Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
CHP’Lİ ÖZCAN: “BU DÜZENLEMEYİ DERHAL GERİ ÇEKİN!”

Müftülüklere nikah kıyma yetkisi verilmesi konusuna Özcan'dan sert tepki...

Okunma: 2565

31.07.2017 17:44

fatma özcan, chp, bartın, kadın kolları, başkan, müftülük nikah, nikah kıyma yetkisi
Facebook'ta Paylaş

 

 

CHP Bartın Kadın Kolları Başkanı Fatma Özcan yaptığı basın açıklamasında müftülüklere nikah kıyma yetkisi verilmesine yönelik düzenlemenin sosyal hayata dini tahakkümün dayatılması olduğunu ifade etti ve düzenlemenin derhal geri çekilmesini istedi.

 

CHP Bartın Kadın Kolları Başkanı Fatma Özcan yaptığı yazılı açıklamada mevcut şartlarda, Türkiye’de evlendirme memuru sayısında bir sorun olmadığını buna rağmen müftülüklere de bu yetkinin verilmesinin sosyal hayata dini tahakkümün dayatılması için olduğunu söyledi.

 

İktidar nikâhı kimin kıyacağı ile uğraşmaya başladı

 

Özcan açıklamasında Türkiye’nin gündeminde çok acil çözümlenmesi gereken sorunlar olduğunu ifade ederek, “İç ve dış borçların trilyon dolarlara yaklaştığı, işsizliğin- aşsızlığın had safhaya ulaştığı, her dört gençten 1’inin işsiz olduğu, terörün her gün yüreklerimizi kasıp kavurduğu, basının ve bilimin dört duvar arasına hapsedildiği bir süreçte; yapılacak hiçbir iş kalmamış gibi, iktidar yine nikâhı kimin kıyacağı ile uğraşmaya başladı. İktidarın müftülüklere de, resmi nikah kıyma yetkisi veren kanun tasarısını tekrar tekrar gündeme getirmesi, yaşamakta olduğu çöküşü, sistematik tehditlerle bertaraf etmeye çalışmasıdır.” dedi.

 

Çocuk gelinlere izin vermeyeceğiz

 

Türkiye’de evlendirme memuru sayısında bir sorun olmadığının da altını çizen Özcan, “Biz kadınlar sormak istiyoruz; Kadınlar her gün öldürülüyor iken, her gün tacize, tecavüze, şiddete uğruyor iken, yoksulluk içinde iken, çalışma hakları ellerinden alınıyor iken, özgürlükleri gasp ediliyor iken tek sorunumuz, evlenme akdinin müftü aracılığıyla çözüme kavuşturulması mıdır? Türkiye’de evlendirme memuru sayısında bir sorun yoktur. Buna rağmen müftülüklere de bu yetkinin verilmesi sosyal hayata dini tahakkümün dayatılması içindir. Türkiye’de çocuk istismarlarının ve tecavüzlerin büyük çoğunluğunun dini nikah kisvesi altında yapıldığı düşünüldüğünde bu tasarının nasıl bir gaflet olduğu daha rahat görülecektir. 12 yaşında imam nikahına, 6 yıl sonra imamın kıydığı resmi nikaha, çocuk gelinlere izin vermeyeceğiz.” dedi.

 

Laiklik ilkesine aykırıdır

 

Resmi nikahın müftülerce kıyılabilmesinin önünün açılmasının Türkiye’deki aile yapısına dini bir dayatma olduğunu söyleyen Özcan, “Bu topraklar dinine sahip çıkan, geleneklerine ve göreneklerine bağlı olan insanların evidir. Bu insanların %90’dan fazlası zaten Müslüman’dır. Ancak Türkiye Cumhuriyeti bir Hukuk Devleti’dir.  Hukuk Devleti olmakla, kadınlar evlenirken Medeni Kanunla hakları güvence altına alınmıştır. Evlilik akdinin müftülerce yapılmasının önünün açılması din ve devlet işlerinin birbirine karıştırılmasıdır. Bu da Laiklik ilkesine aykırıdır. Ancak endişe ile görüyoruz ki; iktidar bu ve bunun gibi uygulamalarla laik düzeni yavaş yavaş ve sinsice yok etmeye çalışmaktadır. Bir arada yaşamamızı sağlayan laikliğe açılan her gedik, toplumsal kutuplaşmayı derinleştirecektir. Bugün daha net görüyoruz ki siyasi iktidarın son yıllarda “dava” dediği şey laik düzenin yıkılması davasından başka bir şey değildir.” dedi.

 

Bu düzenlemeyi derhal geri çekin!

 

Türkiye’de kadınların sosyal statüsünün 1926 medeni kanunu ile resmen tanımlandığını kaydeden Özcan, “Bizlere düşen, bu medeni kanunu daha ileriye taşımaktır. Biz Atatürk devrimlerinin uygulayıcısı kadınlar olarak, kadını toplumdan dışlayan her tür uygulamanın karşısında olduğumuzu ve mücadelemize devam edeceğimizi bir kez daha duyuruyoruz. Bu düzenlemeyi derhal geri çekin! Yaşasın tam bağımsız, laik, sosyal hukuk devleti. Yaşasın kadınlar. Yaşasın hak, hukuk, adalet.” şeklinde konuştu.

Etiketler: fatma özcan, chp, bartın, kadın kolları, başkan, müftülük nikah, nikah kıyma yetkisi
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

1.59278
1.593132020-05-27 14:16:38