Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
ÇÖP ÇORAK ARAZİDEN 450 TON KİVİ ÜRETİMİNE...

ÇÖP ÇORAK ARAZİDEN 450 TON KİVİ ÜRETİMİNE.

Okunma: 2176

14.11.2018 14:06

Facebook'ta Paylaş

Bartın merkeze bağlı Terkehaliller Köyünde bataklık halde bulunan ve köylülerin çöp döktüğü bir araziyi satın alan aile milyonlarca yatırım yaparak araziyi kivi bahçesine dönüştürdü. Geçtiğimiz yıllarda 60 ila 200 ton arasında kivi üreten aile bu yıl ise 450 ton kivi üretmeyi başardı.

 

Bartın Organize Sanayi Bölgesinde tekstil sektöründe yatırımları bulunan Aydın ailesi bu alanda 500’den fazla çalışanıyla kentte istihdama katkı sunarken tarım sektöründe de “olmaz” denileni başararak büyük yatırımlarla sıfırdan kivi bahçesi kurdu. Kivi bahçesinde bu yıl 450 ton kivi üretimi gerçekleştirilirken olgunlaşan kiviler 50’den fazla çalışan tarafından toplanıyor.

 

Aydın ailesi fertlerinden Gülbey Aydın gazetecilere yaptığı açıklamada sahibi oldukları tekstil fabrikası çalışanları ve yöneticileri için hobi bahçesi yapmayı amaçlayarak işe başladıklarını söyledi.

 

Kendimizi tarımın içinde bulduk

 

İlk etapta 40 dönümlük arazi aldıklarını ve ceviz dikmeyi düşündüklerini ancak arazinin cevize uygun olmaması nedeniyle kiviye yöneldiklerini kaydeden Gülbey Aydın, “Cevizde toprak tahlili tutmadı. Bunun üzerine kiviye yöneldik. Böylelikle kendimizi tarımın içinde bulduk. 13 senedir bu iş üzerine yatırım yapıyoruz. Yaklaşık 6,5 milyon TL yatırım yaptık. Şu anda bu yatırımın değeri 35 milyon TL civarında. Alt yapısıyla, sulama sistemiyle dev bir tesise dönüştü. Buraya yaklaşık 5 kilometre mesafeden su getirdik. Üretime başladığımız ilk yıllarda zarar ettik. İlk kez bu yıl kar elde edeceğiz. Bu yıl 400-450 ton üzerinde üretim sağlamış ve kar elde etmiş olacağız.” dedi.

 

Talep var, ihracatta yapabiliriz

 

Henüz yurt dışına ihracat yapmadıklarını ve üretilen kivileri iç pazara sunduklarını ancak katıldıkları fuarlar sayesinde yurt dışından da talep aldıklarını ifade ederek açıklamasını sürdüren Aydın, “Geçmiş yıllarda 100 ton, 200 ton gibi rakamlarda üretim yapmıştık. zaman zaman don gibi hava şartları nedeniyle verim düştü. Bu nedenle sadece iç pazara sunum yaptık. Talep var, ilerleyen zamanlarda yurtdışına da ihracat yapabiliriz.” diye konuştu.

 

Arazi fiyatının 10 katından fazla yatırım yaptık

 

Aydın mevcut arazinin ilk yapısı hakkında da bilgiler vererek, “İlk işimiz araziyi temizlemek oldu. Neredeyse araziye dökülü halde olan 400 kamyon çöpü toplayıp bertaraf ettik. Arazi köylünün çöp alanıydı. Çukurlar çok fazlaydı ve hayvanlar burada çamur içinde yatıyordu. Arazi tamamen bataklık bir konumdaydı. İlk halini görmüş olsaydınız inanamazdınız. Su getirmek için 12 tır dolusu borularla 5 km su hattı oluşturduk. Burada 2 bin tonluk bir havuz yaptık. Dört tır çelik tel ve 15 bin adet beton direk kullandık. Toprağında tahlili iyi çıkmadı. Biz buraya Zonguldak’ın Çaycuma ilçesinden 300 kamyon ağaç kabuğu getirdik. Kayseri’den 40 tır gonca taşı getirdik. Bolu'nun Yeniçağa ilçesinden 150 tırdan fazla bir tür organik toprak türü olan torf getirdik. Bu malzemeleri harmanlayarak traktörle araziye serdik. Arazi fiyatının 10 katından fazla yatırım yaptık.” dedi.

Gülbey Aydın açıklamalarının son bölümünde, 2009'da vefat eden kardeşleri Hasan Hüseyin Aydın'ın eşi ve şirketlerinin Yönetim Kurulu Başkanı Selda Aydın, kardeşi Kerem Aydın ile tekstil fabrikalarında çalışan 500'ü aşkın çalışanları ve kivi üretimiyle hem Bartın hem de ülke ekonomisine katkıda bulunmanın, üretim, istihdam sağlamanın verdiği heyecanla çalışmalarını sürdürdüklerini ifade etti.

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.00586
0.006672024-07-24 02:39:50