Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
ÇÖP VAR TESİS YOK!

....

Okunma: 480

04.08.2018 16:58

çöp, bartın, inkumu, katı atık, tesis, bertaraf tesisi, inkumu çöp, nusret dirim, vali dirim, belediye başkanı, cemal akın, milletvekili, yılmaz tunç, bartın haber, bartın haberleri, bartın tv
Facebook'ta Paylaş

KATI ATIK BERTARAF TESİSİNDE SESSİZLİK!

 

Bartın merkez, ilçe ve beldelerden gelen çöpler İnkumu tepesine dökülmeye devam ediyor. Çöp dağlarının oluştuğu ve zaman zaman yangınların yaşandığı çöp döküm alanındaki duman ve koku  tatil için İnkumu’nu tercih eden vatandaşlara zor anlar yaşatırken sorunun tamamen çözümü için çalışmalara başlanılmıştı. Bartın’a Katı Atık Bertaraf Tesisi kurulması kararı alınırken tesisin kurulacağı alan belirlenmiş ve alanda somut çalışmalar gerçeklemişti. Ancak bir süredir kamuoyu gündeminin uzağında olan Katı Atık Bertaraf Tesisi çalışmaları ne durumda büyük bir merak konusu.

 

Bartın’ın elzem sorunlarının başında Katı Atık Bertaraf Tesisi yokluğu yer alıyor. Bartın merkez, ilçe ve beldelerinin çöpleri İnkumu sahilinin üst bölgesindeki ormanlık alana dökülmeye devam ediyor.  Çöplerin döküldüğü alanda gaz sıkışmasından dolayı zaman zaman yangınlar çıkarken yangın nedeniyle oluşan duman ve kokular İnkumu sahilindeki tatilcileri de rahatsız ediyor.

 

2016 yılında gündeme gelen ve sorunun kökten çözümü için harekete geçen yetkililer tarafından Katı Atık Bertaraf Tesisi kurulması kararlaştırılmıştı. Batı Karadeniz Kalkınma Ajansı tarafından, bölgedeki katı atıkların yakılarak bertaraf edilmesi ve bunlardan enerji üretilmesine yönelik tesis kurulmasına ilişkin de araştırmalar yapılmış, Batı Karadeniz Bölgesinin Katı Atıklarının Yakma Tesisinde Bertarafı İçin Ön Fizibilite Raporu hazırlanmak üzere TÜBİTAK Marmara Araştırma Merkezi Başkanlığı ile sözleşme imzalanmıştı.

 

Bartın Merkez Kaman Köyünde kurulması planlanan tesis için saha incelemeleri yapılmış ve bu incelemelere Bartın Valisi Nusret Dirim, Bartın Belediye Başkanı Cemal Akın, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri İbrahim Kayış, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ali Özcan ile ilgili Teknik Personellerde katılım sağlamışlardı.

 

Tesisin yapılacağı arazinin doğal orman yapısına zarar verilmeden bertaraf edilmesine yönelikte çalışmalar gerçekleştirilirken arazi tesisin inşaatına başlanılması için hazır hale getirilmişti.

 

AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç ise Kaman Köyü sınırları içerisinde Orman Bakanlığından tahsis edilen 98 bin metrekare alan üzerine yapılacak olan Katı Atık Bertaraf Tesisinde çalışmalara başlandığını belirten açıklamalarda bulunurken Katı Atık Bertaraf Tesisinin faaliyete geçmesiyle birlikte ilimizin çöp sorununun çözüme kavuşacağını, bununla birlikte geri dönüşüm yoluyla dönüşümü mümkün olan çöplerin ilimiz ekonomisine kazandırılacağını söylemişti.

 

Katı atık bertaraf tesisinin yerinin düzenleme çalışmalarının ardından yapım ihalesine geçileceğini belirten Milletvekili Tunç, “Katı atık bertaraf tesisinin yapımı için gerekli olan 8 milyon ödeneğin 4 milyonunu Çevre ve Şehircilik Bakanlığından hibe olarak istedik ve Sayın Bakanımızla yaptığımız görüşmeler olumlu neticelendi. Bakanlık ödeneğin 4 milyon lirasını hibe olarak Bartın’a aktaracak” ifadelerine yer vererek Bartın ve İnkumu’nun yanan çöp dağlarından ve pis kokudan kurtulacağını söylemişti.

 

8 milyon TL'ye mal olması beklenen projenin yarı bedeli olan 4 milyon TL'nin Bakanlık tarafından karşılanmasının ardından kalan miktarında İl Özel İdaresi, Bartın Belediyesi ve diğer belediyelerden karşılanacağı ifade edilmişti.

 

Öte yandan Bartın Belediyesince İnkumu tepesindeki çöp döküm alanında yangınların önüne geçilebilmek amacıyla çeşitli çalışmalar gerçekleştirilip tedbirler alınmaya devam ediliyor.

 

Katı Atık Bertaraf Tesisi yapımına ilişkin son açıklamaların ardından yaklaşık bir yıllık süre geçmesine karşın son dönemde kamuoyu gündeminin uzağında kalan tesisle ilgili çalışmalar ne durumda merak konusu oluyor.

Etiketler: çöp, bartın, inkumu, katı atık, tesis, bertaraf tesisi, inkumu çöp, nusret dirim, vali dirim, belediye başkanı, cemal akın, milletvekili, yılmaz tunç, bartın haber, bartın haberleri, bartın tv
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.36058
0.360982020-05-25 04:47:39