Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
DEFİNE AVCILARI BU HABERE DİKKAT!

...

Okunma: 9179

13.06.2017 19:20

define, cep telefonu, altın
Facebook'ta Paylaş

Bartın Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ali Özcan, her bin ton atık cep telefonundan, bir kilogram altın geri dönüşümü sağlandığına dikkat çekti. Özcan “Bileşiminde altın, gümüş gibi değerli metaller bulunan, kullanım ömürlerini tamamlamış cep telefonları toplanarak, ekonomiye "altın" kazanç oluşturuluyor” dedi.

 

Bartın Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ali Özcan yaptığı açıklama ile buzdolaplarından cep telefonlarına, küçük ev aletlerinden oyuncak ve tıbbi cihazlara kadar geniş bir yelpazede elektrikli ve elektronik eşyaların geri dönüşümüne yönelik çalışmalarımız devam ettiğini söyledi.

 

Bakanlığın geri dönüşüm faaliyetleri kapsamında altın, gümüş gibi değerli metaller ihtiva eden ve kullanım ömürlerini tamamlayarak toplanan her bin ton atık cep telefonundan, bir kilogram altın geri dönüşümü sağlandığına vurgu yapan Özcan, “Teknolojik yaşamın bir parçası haline gelen ve sürekli yeni modelleri piyasaya sürülen cep telefonları da geri dönüşümü yapılan atıklar arasında yer alıyor. Bileşiminde altın, gümüş gibi değerli metaller bulunan, kullanım ömürlerini tamamlamış cep telefonları toplanarak, ekonomiye "altın" kazanç oluşturuluyor. Her bin ton atık cep telefonundan, bir kilogram altın geri kazanımı yapılıyor. Cep telefonunun yanı sıra tüm elektrikli ve elektronik eşyanın geri kazanımı önemle takip ediliyor.

 

Bu kapsamda 63 işleme tesisine lisans veren Bakanlığımız tarafından, 2012'den bugüne 145 bin ton elektrikli ve elektronik atık da yasal mevzuat kapsamında ekonomiye geri kazandırıldı. İleriki yıllarda bu tür atıkların ayrı toplanması ve işlenmesi konusunda farkındalığın artırılması ile daha yüksek miktarlarda elektronik atık toplanması ve ülke ekonomisine daha fazla katkı sağlanması da planlanıyor.” dedi.

Etiketler: define, cep telefonu, altın
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.04043
0.040832019-09-23 13:19:27