Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
DELTA VARYANTINDA KORKUTAN TABLO

Bayram tedbirleri neden önemli?

Okunma: 123

16.07.2021 17:50

Facebook'ta Paylaş

Bartın’da bayram öncesi ‘Delta Varyantı’ şoku!

Bartın’da yaklaşan Kurban Bayramı öncesinde Delta Varyantı şoku yaşanıyor.

İl dışında yaşayan gurbetçiler başta olmak üzere tatil için Bartın sahillerini tercih edecek vatandaşlarla birlikte bayram tatili boyunca Bartın’da üst düzey yoğunluk yaşanması bekleniyor.

Öte yandan Koronavirüs’ün daha bulaşıcı bir versiyonu olan Delta Varyantı Bartın’da görülmeye başlandı.

Geçtiğimiz günlerde 2 kişinin PCR testleri pozitif çıkmıştı.                         

Son edinilen bilgilere göre yeni PCR sonuçları ile delta varyantı görülen kişi sayısında artış olduğu öğrenildi.

Yeni PCR sonuçlarına göre 2 kişide daha delta varyantı görüldü.

50 kişi temaslı

Delta varyantının yayılımının önüne geçilebilmesi amacıyla PCR testleri pozitif çıkan vatandaşlarla birlikte temaslıları karantinaya alınıyor. Bartın’da yaklaşık 50 kişinin temaslı listesinde bulunduğu biliniyor.

Karantina genişleyebilir

PCR testleri pozitif çıkan kişilerle birlikte temaslıları karantina altına alınıyor. PCR testlerinin sonuçlarına göre karantinada ki kişi sayısı çoğalabilir.

BAYRAM TEDBİRLERİ ÇOK ÖNEMLİ

Delta varyantının yayılımının önüne geçilmesi amacıyla alınmış ve alınacak genel tedbirlerin yanı sıra il bazlı tedbirlerin de önemi arttı.

Geçtiğimiz gün Bartın Valiliğince, “Bayram günlerinde köylerin ve mahallelerin toplu halde ve karşılıklı olarak birbirlerini ziyaret etmeleri, dört gün süren bu ziyaretlerde toplu yemek  ve güreş gibi çeşitli etkinliklerin yapılması” yasak olduğu duyuruldu.

Yine Bartın Valiliğince sahil bölgelerinde yaşanabilecek yoğunluklarda göz önüne alınarak, Sahil bölgelerinde oto park kapasitesinin dolması halinde her türlü motorlu aracın bu bölgelere girmesi, belirlenmiş alanlar dışında çadır kurulması ve kamp yapılması, kumsalda, kaldırımlarda, yollarda, parklarda, kamyon-kamyonet türü araçların kasalarında gecelenmesi, seyyar satıcı, hurdacıların girişleri, başta ormanlık alanlar olmak üzere sahil şeritlerinde, kumsallarda, özel olarak belirlenmiş mesire alanları dışında umuma açık alanlarda ateş yakılması, tatil maksadıyla gelen vatandaşları restoran veya pansiyonlara çekmeye zorlayan (hanutçuluk) gibi faaliyetlerin yapılması da yasaklanmıştı.

Maskesiz gezmeyin

Koronavirüs salgınında olduğu gibi delta varyantının yayılımının önüne geçilebilmesi için maske başta olmak üzere mesafe ve hijyen unsurları büyük önem taşıyor.

Toplu alanlardan uzak durun

Virüsün Delta varyantına yakalanmamak için maske kadar sosyal mesafede korunma açısından son derece önemli. Bu nedenle bayram boyunca toplu alanlardan ve etkinliklerden uzak durulması gerekiyor.

Delta varyantı nedir?

Koronavirüs salgını ile mücadelede en büyük problemlerden biri de virüsün belli başlı ülkelerde geçirdiği mutasyonlar olmuştu.

Kış mevsiminde ortaya çıkan İngiltere mutasyonunun bahar aylarında ortaya çıkan Hindistan varyantı salgınla mücadelede dengeleri değiştirdi.

Hindistan'da görülen Delta varyantı baş ağrısı, burun akıntısı ve boğaz ağrısı ile kendini gösteriyor. Bu belirtiler gençlerde ağır bir soğuk algınlığı şeklinde ortaya çıkıyor.

Delta mutasyonu nedir?

İlk kez Hindistan'da görülen ve İngiltere'de yayılan Delta varyantına dair belirtilerin diğer varyantlardan bazı farklılıklar gösterdiği ortaya çıktı.

Delta varyantı baş ağrısı, burun akıntısı ve boğaz ağrısı ile kendini gösteriyor.

Bu belirtiler gençlerde ağır bir soğuk algınlığı şeklinde ortaya çıkıyor.

Delta varyantı belirtileri neler?

Klasik Covid-19 hastalığının ana belirtileri ise yüksek ateş, yeni ve sürekli öksürük ile tat ve/veya koku kaybı şeklinde biliniyor.

Bu belirtileri gösterenlerin vakit kaybetmeden Covid-19 testi yaptırmaları isteniyor.

 

 

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.00411
0.004712021-09-25 15:07:11