Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
DEVLET BİNALARI DÖKÜLÜYOR...

6 AYDA BU KADAR OLUYOR...

Okunma: 8535

23.01.2017 19:00

özel idare,
Facebook'ta Paylaş

 

Bartın İl Özel İdaresi’nce ihale edilen okul ve benzeri bina inşaatlarda verilen yapım-inşa sürelerin kısalığı dönüşü olmayan büyük sıkıntıları da beraberinde getiriyor.

 

Başta okul binaları olmak üzere Bartın’da ihaleye çıkarılan resmi bina inşaatlarına verilen kısa yapım süreleri geçmişte birçok olumsuzluğa ve geri dönüşü olmayan sıkıntılara neden oldu.

 

Buna karşın İl Özel İdaresi tarafından yeni ihaleye çıkarılan bina inşaları içinde yapım süreleri çalışılamayan süre göz önüne alınmadan 180 günle sınırlı tutuluyor. Diğer illerde ise bu süre 180 günün çok daha üzerinde tutulabiliyor.  

 

İl Özel İdaresi tarafından son olarak Şiremirtabaklar İlkokulu için ihale süreci başlatıldı ve ihaleye ilişkin bilgiler yayımlandı.

 

4 bin 960 m2’lik okul yapımı ihalesine verilen süre sadece 180 takvim günü. Pazar günleri ile diğer resmi tatil günleri (resmi ve dini bayramlar) bu süreye dahil.

 

Okul yapım işi için verilen bu süre zarfında hava şartları, inşaatın m2 bazında büyüklüğü göze alınmadan verilen 180 günlük süreç inşa döneminde müteahhitlere, bina tamamlandıktan sonra ise teslim alan resmi kurumların ve bu kurumlarda görev yapan personelin, öğrenim gören öğrencilere sıkıntılar doğuruyor.

 

Binalar kış şartları, bayram tatilleri ve benzeri nedenlerle 180 günlük sürede bitirilemezse yüklenici firma ciddi cezalara maruz kalırken söz konusu sürede bitirilen binalar ise sağlıksız yapılar olarak karşımıza çıkıyor.

 

Özellikle 1 Ocak - 15 Mart tarihlerinin Bartın için çalışılmayan süre yani harçlı imalatların yapılamayacağı tarihler olarak kabul edilmesine karşın ihalelerde bu durum göz ardı ediliyor.

 

180 gün süre verilen bir okul inşaatında şayet 1 Ocak ve 15 Mart tarihlerine denk gelinirse bu 75 günlük sürede kar, yağmur yağışları ve soğuk havalar dolayısıyla verimli çalışma yapılamıyor. Geriye kalan 105 günün içine bayram ve resmi tatiller de dahil olursa sağlıklı bir bina inşa etmek müteahhitler için neredeyse imkansıza dönüşüyor.

 

Bayındırlık Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürlüğü’nün 7.7.1982 tarih ve B-06/İh.İşl.Md.Gr.3/99-2/10156-B sayılı İl ve İlçelerde Çalışılmayan Günler adlı genelgesinde Bartın için çalışılamayan günler 1 Ocak ve 15 Mart tarihleri olarak belirtilmiş durumda.

 

İş programlarının hazırlanmasında ve süre uzatımlarında göz önünde bulundurulmak üzere hazırlanan genelgede, “Sözleşme süresi dahilinde tanzim edilen iş programlarının kesintisiz olarak düzenlemesi, ekli listede belirtilen çalışılmayan günler içerisinde harçlı imalatların yapılamayacağı ön kabulünün dikkate alınması gerekmektedir.” ifadeleri açıkça yer alıyor.

 

Göz ardı edilen genelgeye karşın kısa inşa süresi verilen binaların inşa aşamasında kalıp sökme süresi beklenilemeden beton kalıpları sökülüyor, beton ve örülen tuğlalar yeterince kurumadan üzerlerine sıva yapılıyor, yapılan sıva kurumadan alçı ve boya gibi işlemlere başlanılmak zorunda kalınıyor.

 

Aynı zamanda ceza yememek için zamana karşı yarış içerisinde inşa çalışmalarını sürdüren müteahhitler bina çevresinde ki dolgulara yeterince sıkıştırılma işlemi yapmadan kilit parke ya da beton çalışması yapıyor.

 

Yukarıda saydığımız bu işlemler bina tesliminden kısa süre sonra sıva çatlakları, alçı ve boya dökülmeleri, zemin kaymaları, zeminde göçüklük gibi sorunları beraberinde getiriyor.

 

Ayrıca binanın elektrik, doğalgaz, kanalizasyon ve su hatlarında da ciddi sorunlar yaşanmasına neden oluyor.

 

Bartın’da İl Özel İdare tarafından son 5 yıllık süreçte ihale usulü yapılan tüm inşaat çalışmalarında ki gecikme cezalarına göz atıldığında ve yine son 5 yılda tamamlanıp teslim edilen binalardaki sorunlara, kullanıcı şikayetlerine bakıldığından durumun ciddiyeti karşımıza net olarak çıkıyor.

 

Yapımları milyonlarca TL harcanarak tamamlanan binaların tekrar tamir ve tadilatları için yüzbinlerce TL’de çöpe gitmiş oluyor.

 

Konuya sosyal medyada dikkat çekti

 

Bartın’da başta Devlet Hastanesi, Milli Eğitim Müdürlüğü, Milli Eğitim Lojmanları, Cumhuriyet İlkokulu, İmam Hatip Ortaokulu, Öğretmenevi gibi birçok kurum binasının inşaatını yapan ABA İnşaat yöneticilerinden Ercan Aydın söz konusu durumu sosyal medya hesabından paylaşarak gündeme getirdi.

 

Aydın açıklamasında İl Özel İdare tarafından ihale edilen tüm bina işlerinde kış şartlarının göz önünde bulundurulmadığını ifade edip verilen 180 günlük süreninde yetersiz olduğunu kaydetti.

 

“Binalar Mutlaka İncelensin”

 

Aydın açıklamasının devamında İl Özel İdare tarafından ihale edilen bina yapım işlerinde müteahhitlerin mutlak gecikme cezasına maruz kaldığını kaydederken, “Bartın Özel İdaresi nerdeyse tüm ihalelerde inşaatların sürelerini hiçbir hava şartını göz önüne almadan, inşaatın M2 olarak büyüklüğüne bakmadan iş bitim sürelerini 180 takvim günü olarak belirliyor. Son yıllarda Özel idarenin yaptırdığı istinasız tüm işlerde Müteahhitler gecikme cezası yiyorlar. Resmi evraklar ile kesilen cezalar ortadadır. Bartın gibi kış mevsiminde sürekli yağış alan ve kışların karlı geçtiği bir ilde 01 Ocak-15 Aralık tarihleri arası çalışılmayan süre 180 günlük süre içinde düşürüldüğünde kalan 105 günde işin tamamını yapmak ne kadar sağlıklı olur?  Sayın Valimiz tarafsız bir ekiple son 5 yıldır yapılan tüm inşaatları, gecikme cezalarını ve binaların tesliminden bu yana binalardaki şikayetleri kullanıcılarından dinlesin. Benimde yaptığım tüm işler dahil olmak diğer müteahhitlerin yapmış oldukları binalar mutlaka incelensin. Boşa giden paralar devletimizin paraları, gerçekten yazık oluyor. 10 Şubat 2017'de ihalesi yapılacak olan Şiremirtabaklar İlkokulu yapım işinin süresi de 180 takvim günü olarak belirlenmiş. Bu süre acilen tekrar düzenlenmeli ki daha önceden olduğu gibi devletin parası boşa gitmesin.” Dedi.

Etiketler: özel idare,
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.07462
0.074952019-10-22 02:17:50