Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
DEVLET HASTANESİNDE DÖNER SERMAYE DÖNEMEZ OLDU...

Türk Sağlık Sen Bartın il temsilcisi Besim Coşkun, Bartın Devlet Hastanesinde % 60 oranında kesintiye uğrayan döner sermaye ödemeleri hakkında yazılı basın açıklamasında bulundu.

Okunma: 1332

21.11.2018 13:40

Facebook'ta Paylaş

Türk Sağlık Sen Bartın il temsilcisi Besim Coşkun, Bartın Devlet Hastanesinde % 60 oranında kesintiye uğrayan döner sermaye ödemeleri hakkında yazılı basın açıklamasında bulundu.

 

Coşkun Devlet Hastanesinde döner sermayenin dönmez hale geldiğini ifade ettiği açıklamasında, “Döner Sermaye sisteminde ki yanlışlıkları yıllardır dile getirmemize rağmen İlimizde ki performans ödemelerinin bu aya kadar fazla olmasından dolayı ilimizde ki çalışanlar tarafından ne yazık ki sorun zamanında anlaşılamamıştır. Ne yazık ki bu ay yapılan performans ödemesi ile geçen ay yapılan performans ödemesinin % 60 kesintiye uğradığını görmekteyiz. Enflasyon altında ezilen memura bir darbenin de ne yazık ki performans üzerinden vurulduğunu görmekteyiz.” dedi.

 

İşte o açıklama;

 

Daha önce de defalarca dile getirdiğimiz gibi ne yazık ki Döner sermaye sistemi çökmüş vaziyettedir. Döner Sermaye sisteminde ısrarla kapsamı dar tutarak, genel sorunlara çözüm getirmeyen ve çalışanların talepleri ile uyuşmayan günü kurtarma düzenlemeleri yapılmaktadır.

 

Sorunun büyüklüğü ve karmaşıklığı göz önüne alındığında ise döner sermaye sisteminin baştan aşağıya yenilenmesinin zaruri olduğu ortaya çıkmaktadır.

 

Bizler çalışanlar olarak zaten Toplu Sözleşme Masasında yüzüstü bırakılıp, yetkilendirilmiş etkisiz sendikanın iş bilmezliği ve işgüzarlığı yüzünden Ekim ayı itibari ile % 25 olan enflasyonun karşısında sadece % 7.5 zam alarak enflasyon altında ezilmekteyiz.

 

Döner Sermaye sisteminde ki yanlışlıkları yıllardır dile getirmemize rağmen İlimizde ki performans ödemelerinin bu aya kadar fazla olmasından dolayı ilimizde ki çalışanlar tarafından ne yazık ki sorun zamanında anlaşılamamıştır. Ne yazık ki bu ay yapılan performans ödemesi ile geçen ay yapılan performans ödemesinin % 60 kesintiye uğradığını görmekteyiz. Enflasyon altında ezilen memura bir darbenin de ne yazık ki performans üzerinden vurulduğunu görmekteyiz.

 

Çalıştıkça artacak denilen döner sermayenin iş yükü artıkça azalmıştır. Hastanelerle ilgili gider  durumlarında sürekli olarak döner sermaye sistemi üzerinden çalışanların alın terlerine adeta el konulmaktadır.

 

İdareler bütün finansal sorunlarda çözüm olarak çalışanın döner sermayesinden kesinti yapmayı kural haline getirmiştir.

 

Kısacası döner sermaye sistemi yürütülemez bir hale gelmiştir. İşte bu sebepledir ki biz uzunca bir süredir döner sermaye sisteminde kapsamlı bir değişikliğe gidilerek mevzuatın yenilenmesi gerektiğini söylüyoruz.

 

Döner sermaye sorununa, tüm çalışanları kapsayacak bir biçimde çözüm getirilmesini ısrarla savunuyoruz.  Bu anlamda temel beklentimiz çalışanların performans ödemelerinin arttırılması ve döner sermayelerin emekliliğe yansıtılmasıdır.

 

Yeni dönemde sağlık çalışanlarının da Sağlık Bakanı Sayın Dr. Fahrettin Koca’dan beklentisi budur.


Sayın Bakandan acele etmesini istiyor ve beklemeyin diyoruz. Çünkü artık beklemenin ve günü kurtarma gayretlerinin boş olduğu açıktır. Çare olmayacak kısa vade çözümlerin de vakti geçmiştir.

 

Umarız ki Sayın Bakana bu çağrımız bir karşılık bulur.  Biz Türk Sağlık-Sen olarak bu konuda elimizden gelen desteği vermeye hazır olduğumuzu açıkça ilan ediyor ve bu düzenlemelerin sosyal taraflarla istişare ile yapılmasını arzu ettiğimizi belirtiyoruz.

 

Ümit ediyoruz ki yeni dönemde kararlar istişare ile alınır, yapılacak düzenlemeler sosyal taraflarla paylaşılır ve ortak beklentilere ortak çözümler üretilir.  Döner sermaye düzenlemesinde bunun ilk örneği olur.

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.32552
0.325842020-05-26 20:37:47