Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
DEVLET HASTANESİNDE SERVER KRİZİ

Bartın Devlet Hastanesinde yaşanan sistem arızası kriz ortamı oluşturdu. Bilgi işlem, hasta kayıt, muayene, tahlil, röntgen ve benzeri tüm işlemlerin bağlı olduğu ana server olarak bilinen sunucuda yaşanan sorun nedeniyle hasta kabul, muayene, tahlil ve röntgen, reçete vb. işlemler manuel olarak sağlandı. Sabah 09:20’de başlayan sorun öğle saatlerine kadar sürdü.

Okunma: 6961

26.10.2018 14:11

devlet hastanesi, bartın devlet hastanesi, sunucu, server, server krizi, server çöktü, abdullah danışman, başhekim, bartın haber, bartın tv, hastane haber
Facebook'ta Paylaş

Her gün bin 500’e yakın çalışanıyla binlerce hastaya sağlık hizmeti sunan Bartın Devlet Hastanesinde sunucu (server) krizi yaşandı. Sabah 09:20’de ana sunucu bilinmeyen bir sebeple devre dışı kaldı. Sunucuya bağlı olarak verilen hasta kabul, muayene, tahlil, röntgen vb. işlemlerin tamamında aksamalar meydana geldi.

 

Manuel hizmete geçildi

 

Yedek sunucunun daha önceden planlanan zaman içerisinde devreye alınamayacağının öngörülmesiyle birlikte hastane yönetimi tarafından oluşturulan kriz masası yönetimince; hasta kabul, muayene, tahlil, röntgen, reçete yazımı vb. işlemlerin sürdürülebilmesi için tüm personele manuel hizmet verilmesi yönünde talimat verildi.

 

Hastane acilinde de manuel hizmet akışı sağlanarak yaşamsal bir sorun yaşanmaması için gayret gösterildi. Bu sırada hastane girişinde yer alan bilgi işlem bankolarında yoğunluklar oluştu. Bankoların önünde vatandaşlar uzun süre sıra alabilmek için bekledi.

 

Eczacılarla irtibata geçildi

 

Doktorları ve hastaları anonsların yanı sıra yüz yüze de bilgilendiren yönetim, muayene olan hastaların eczanelerden ilaçlarını alabilmesi için İl Sağlık Müdürlüğü ve eczacılarla irtibata geçti. Hastaların mağduriyet yaşamaması için eczacılardan elle yazılan reçetelerin kabul edilmesi ve hastalara ilaçlarının verilmesi istendi.

 

Firmadan raporlama istenildi

 

Sunucuda meydana gelen arızanın nedeni hakkında sunucu hizmeti sağlayan firmadan hastane yönetimince raporlama istenildi. Raporlamanın sonucunda sunucuda yaşanan sorunun kaynağına ulaşılacağı ifade edildi.

 

Kriz 2 saati aşkın sürdü

 

2 saati aşkın süren çalışmaların ardından yedek sunucu ile beraber tekrar elektronik ortamda işleyiş gerçekleştirilmeye başlanıldı.

 

1,5 saatte normale dönülmesi gerekiyordu

 

Söz konusu durumun afet ve benzeri durumlarda yaşanabileceğinin öngörüldüğü ve sunucu hizmeti sağlayan firmanın bu tip durumlarda gerçekleştirecekleri müdahaleler ile maksimum 1 ila 1,5 saat içerisinde sorunun tamamen giderileceği yönünde hastane yönetimine taahhütleri bulunduğu öğrenildi.

 

Raporlama sonucuna göre soruşturma başlatılabilir

 

Sunucu krizinde firmanın taahhüt edilen sürede gerekli müdahaleleri yaparak sorunu gideremediği anlaşıldı. Bununla ilgili olarak gerekli raporlamaların ardından hastane yönetiminin firma hakkında soruşturma başlatabileceği öğrenildi.

 

Öğle saatlerinde sunucudan kaynaklanan sıkıntı giderilirken hastanedeki işleyiş normale döndü.

 

Başhekim Danışman’dan açıklama

 

Bartın Devlet Hastanesi Başkehimi Abdullah Danışman yaşanan krize ilişkin bilgi almak isteyen gazetecileri makamında kabul etti. Başhekim Danışman sorunun yaşanmaya başladığı an itibariyle hastanedeki işleyişin sürdürülebilmesi için yardımcılarıyla birlikte tüm birimleri gezerek manuel hizmet akışını sağladıklarını söyledi.

 

Başhekim Danışman açıklamalarında ana sunucuda yaşanan sorunun kaynağına ulaşılması için raporlama talep ettiklerini ve süreç içerisinde hasta mağduriyeti oluşmaması adına büyük gayret gösterdiklerini ifade etti.

 

Sistemsel sorunların her ülkede ve her kurumda yaşanabildiğine de dikkat çeken Başhekim Danışman, “Hastane yönetimi olarak söz konusu sunucu kaynaklı sıkıntının başladığı andan itibaren tüm birimlerimizle harekete geçtik. Hasta kabul, muayene, tahlil, röntgen, hasta yatışı ve acil serviste dahil olmak üzere tüm birimlerimizde manuel hizmet akışı sağladık. Muayenesini olan hastalarımız için de reçetelerinin elle yazılabilmesi adına doktorlarımıza bilgi verdik. Yine vatandaşlarımızın eczanelerde sıkıntı yaşamaması adına İl Sağlık Müdürlüğü ve Eczacılar Odasıyla iletişime geçtik. Sorunun asıl kaynağına ulaşacağımız raporlamanın ardından böyle bir durumunun tekrar yaşanmaması adına da gerekli tüm tedbirleri alacağız.” dedi.

 

Etiketler: devlet hastanesi, bartın devlet hastanesi, sunucu, server, server krizi, server çöktü, abdullah danışman, başhekim, bartın haber, bartın tv, hastane haber
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.00915
0.011012024-07-24 03:07:29