Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
DOĞA, BİSİKLET VE AV TURİZMİNE YÖNELİK ÇALIŞMALAR YAPILMALI

...

Okunma: 1515

27.09.2018 18:13

egemen kemik, bartın, genç iş adamları, dernek, başkan, turizm, bartın, av, bisiklet, doğa turizmi,
Facebook'ta Paylaş

Bartın Genç İş Adamları Derneği Başkanı Egemen Kemik, ‘Dünya Turizm Günü’ dolayısıyla yayınladığı mesajda turizmin çok boyutlu etki alanlarıyla şehirlerin gelişiminde önemli rol oynadığını söyledi. Başkan Kemik turizmin ekonomiye de büyük katkı sunduğunu ifade ederken yaz aylarının kısa geçtiği şehrimizde; doğa turizmi, bisiklet turizmi ve son yıllarda ülkemizde artan av turizmine yönelik yatırım çalışmaları yapılması gerektiğini söyledi.

 

 

Bartın Genç İş Adamları Derneği Başkanı Egemen Kemik, ‘Dünya Turizm Örgütü (WTO) ‘nün önerisiyle, Birleşmiş Milletler tarafından, 27 Eylül tarihi ‘Dünya Turizm Günü’ olarak ilan edildiğini ifade ettiği açıklamasında, “Ülkemizde hızla gelişen sektörlerin başında gelen turizm, çok boyutlu etki alanlarıyla şehirlerin gelişiminde önemli rol oynamakta ayrıca, ekonomiye büyük katkısının yanı sıra toplumların birbirlerini tanımalarında ve kaynaşmalarına da katkı sağlamaktadır.’ dedi.

 

Güzelcehisar 40 bin ziyaretçi ağırladı

 

Başkan Kemik, ‘Yeşille mavinin bir arada olduğu, eşsiz doğal güzellikleri ile  zengin tabiat ve kültür varlıklarına sahip olan ilimiz, yüksek bir turizm potansiyeline sahiptir. Sektörün daha ileriye gitmesi için başta turizmciler olmak üzere hepimize büyük sorumluluklar düşmektedir. Dünyada sadece Kuzey İrlanda, İskoçya ve Kaliforniya’da, Türkiye’de ise İlimizin Güzelcehisar sahilinde yer alan ve volkanlardan akan lavların soğuyup kristalleşmesi sonucu oluşan lav sütunları, dünyanın ender gelişmiş doğal oluşumları arasında yer almaktadır. Ahşap yürüyüş yolları, seyir terası ve iskelesi ile turizme kazandırılan lav sütunları geçen sürede yaklaşık 40 bin ziyaretçi ağırladı. Bu gelişmenin bölgedeki vatandaşlar adına bir katma değer oluşturulabilmesi için Güzelcehisar halkına verilen ev pansiyonculuğu kursu büyük bir öneme sahip. Ev pansiyonculuğu kursunun daha geniş kitlelere ulaştırılması da fayda sağlayacaktır.” diye konuştu.

 

Amasra 4 mevsim ilgi çekmekte

 

Amasra ilçesinin gerek tarihi gerekse doğal güzellikleri ile bölgemizin en önemli turizm merkezleri arasında yer aldığına  ve Bartın’da ki tarihi ahşap evlerin de turizme kazandırılması gerektiğine değinen Başkan Kemik, “Her yıl yerli ve yabancı 600 binin üzerinde turist ağırlayan ilçemiz, yeşilin ve mavinin tarihle iç içe geçtiği, tüm güzellikleri bir arada sunan ilçemiz Kalesi ile UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne eklenen dört mevsim turistlerin ilgisini çekmektedir.  Eski Bartın evlerinin pilot bir bölge seçilerek adeta ufak bir Safranbolu olacak şekilde restorasyonu yapılmadır.” dedi.

 

Doğa, bisiklet ve av turizmi canlandırılmalı

 

Başkan Kemik Bartın’ın fiziki ve doğal yapısına uygun yatırımlara da değinerek, “Yaz aylarının az geçtiği şehrimizde doğa turizmi, bisiklet turizmi ve son yıllarda ülkemizde artan av turizmine yönelik yatırım çalışmaları yapılmalıdır. İlimiz Kamu kurum ve kuruluşlarıyla birlikte sivil toplum kuruluşları ve turizm sektörünün, kendilerine yüklenen rolleri benimseyerek belirlenen strateji doğrultusunda sağlayacakları katkılarla hedeflenen seviyeye ulaşmayı arzu etmekteyiz. Turizm sektörü mensuplarının ve bu alanda hizmet üreten bütün vatandaşlarımızın Dünya Turizm Günü’nü kutluyorum.” diye konuştu.

Etiketler: egemen kemik, bartın, genç iş adamları, dernek, başkan, turizm, bartın, av, bisiklet, doğa turizmi,
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.25385
0.254182020-02-25 16:07:58