Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
DOMATES GÜVESİNE KARŞI BÖCEKLİ MÜCADELE

Uygulama Gerişkatırcı Köyünde yapıldı...

Okunma: 4593

31.05.2017 18:56

bartın tarım il müdürlüğü, domates güvesi, ilaçlama, geriş katırcı köyü, bartın
Facebook'ta Paylaş

 

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Ankara Zirai Mücadele Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğüyle birlikte Bartın Gerişkatırcı Köyünde domates üretimi yapılan seralarda domateste önemli zararlara yol açan ve domates kalitesini düşüren Domates Güvesine karşı böcek salınımı yaptı.

 

 

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Ankara Zirai Mücadele Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğüyle birlikte Bartın Gerişkatırcı köyünde domates üretimi yapılan seralarda domateste önemli zararlara yol açan ve domates kalitesini düşüren Tuta’ya (Domates Güvesi) karşı böcek salınımı yaptı.

 

“Domates Güvesi ile Mücadelede Biyolojik Mücadele Çalışmalarının Sürdürülebilirliği Yayım Projesi” kapsamında yapılan çalışmada  her iki kurumun personeli  seralara domates güvesi mücadelesi için faydalı böcek bıraktı. Biyolojik mücadele olarak bu zararlı böceğin azalmasına katkı sağlayan faydalı böcekler Dometes Güvesinin yumurta ve larvalarını yiyerek besleniyor.

 

Üreme kapasitesi çok yüksek

 

Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü Domates Güvesiyle ilgili yaptığı açıklamada gerekli mücadelenin yapılmadığında domates güvesinin yüzde 80 ve yüzde 100 oranlarında zarar oluşturabildiğine dikkat çekilerek, “Tuta Absoluta diğer adıyla Domates Güvesi Türkiye'de ilk defa 2009 yılında İzmir, Çanakkale ve Muğla'da görülmüştür. Zararlının erginleri, yaklaşık 6–7 mm. boyundadır. Geceleri aktiftirler ve gündüzleri yaprakların arasında saklanırlar. Ergin ömrü, ortalama 10 gündür. Yumurtalar yaprak altına, sürgün, sap, gövde ve olgunlaşmamış yeşil domates meyvelerinin taç yapraklarına bırakılır. Zararlının üreme kapasitesi çok yüksektir. Bir dişi, yaşam süresi boyunca maksimum 260 adet yumurta bırakabilir. Yumurtadan çıkan larva, yaprak içine girip galeriler içinde beslendiği ve hızlı ürediği için mücadelesi oldukça zordur. Tuta absoluta ile mücadele yapılmadığında, domateste yüzde 80-100 oranında ürün kayıplarına yol açabilmektedir. Mücadelelerde kimyevi, biyoteknik ya da diğer yöntemlerin tek başına yeterli değildir ve çözüm Entegre mücadelededir. Entegre mücadelede, çevre ve insan sağlığına olumsuz etkisi en az olan yöntemlere öncelik verilmektedir. Aynı etken maddeli ilaçların arka arkaya kullanılmaması ve faydalı böceklerin korunması önemlidir.” denildi.

 

Doğru ilaç, doğru zaman ve doğru doz

 

Açıklamanın devamında biyolojik mücadelenin önemine değinilerek, “ Biyolojik (doğal) mücadele çevre ve biyolojik denge açısından son derece önemlidir. Unutulmamalı ki fazla zirai ilaç kullanımı bilinenin aksine zararlıları azaltmaz; faydalı böcekleri de yok ederek zararlıların artışına ya da bilinmeyen, baskı altında olan yeni zararlıların ortaya çıkmasına sebebiyet verebilir. Bu nedenle biyolojik mücadele son derece önemli bir uygulamadır. Bu mücadelenin yapılamadığı durumlarda doğru ilacın, doğru zamanda, doğru dozda ve doğru bitkiye kullanılması da son derece önem arz etmektedir.” ifadelerine yer verildi.

Etiketler: bartın tarım il müdürlüğü, domates güvesi, ilaçlama, geriş katırcı köyü, bartın
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.06572
0.066152020-06-03 01:48:33