Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
DRAHNA'DAN CİDE'YE TARİHİN SEYRİ DEĞİŞECEK

...

Okunma: 8871

16.05.2017 17:42

drahna, drahna cide yolu, drahna cide yolu için gezi, drahna yol, cide yol, pınarbaşı yol
Facebook'ta Paylaş

 

Drahna Çevre Kalkınma Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği (DRAHNADER) tarafından proje tabanlı toplantı ve doğa yürüyüşü düzenlendi. Ulus-Kurucaşile- Pınarbaşı-Cide bağlantı yolunu kapsayan proje kapsamında 7,5 kilometre yol yapılacak. Yolun ulaşıma açılmasıyla birlikte Ulus’ta 6 köy ve 15 mahalleden oluşan Drahna Bölgesi, Cide’de 12 köyden oluşan Güren Bölgesi ve Pınarbaşı’nda 20’ye yakın köyden oluşan Ayahna Bölgesi yol sorunu nedeniyle yaşadığı dezavantajlı bölge olmaktan çıkacak.

 

Tarihteki adıyla Tuz Yolu olarak bilinen ve Ulus-Kurucaşile- Pınarbaşı-Cide bağlantısını sağlayan yol projesinde bölge halkı adına sevindirici adımlar atılamaya başlandı. Yol projesi için Drahna Çevre Kalkınma Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği (DRAHNADER)  tarafından proje tabanlı toplantı ve doğa yürüyüşü düzenlendi.

 

Protokolden geniş katılım

 

Drahna festival alanında projeye ilişkin tanıtım toplantısı gerçekleştirilirken ardından gerçekleşen yürüyüş ile bağlantı yolunun yapılacağı alanın bir kısmında incelemelerde bulunuldu.

 

Tanıtım ve bilgilendirme toplantısına Bartın Valisi Nusret Dirim, AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç, , İl Jandarma Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Osman Arslan, Ulus Kaymakamı Recep Hasar, Ulus Belediye Başkanı Hasan Hüseyin Uzun, AK Parti Bartın İl Başkanı Hüseyin Manav,  Zonguldak Orman Bölge Müdürü Ahmet Sırrı Başel, Doğa Koruma ve Mili Parklar 10 Bölge Müdürü Hasan Başyiğit, Küre Dağları Milli Park Müdürü Ahat Deliorman, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri İbrahim Kayış, Ulus Orman İşletme Müdürü Mustafa Dağdeviren, DRAHNADER ve Bartın Dernekler Federasyonu temsilcileri ile köy muhtarları ve vatandaşlar katıldı.

 

Bartın Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı Öğretim Üyesi Mustafa Artar tarafından Peyzaj Mimarlığı Bölümü öğrencileri tarafından  hazırlanan festival alanı peyzaj projelerini tanıtımı sonrasında BARFED Genel Başkanı Ahmet Yılmaz, Ulus-Kurucaşile- Pınarbaşı-Cide bağlantı yolu ile KDMP ve Bölge Turizminin Geliştirilmesi projesi hakkında bilgiler verdi.

 

Başel: Yolun yapılabileceğine inanıyoruz

 

Zonguldak Orman Bölge Müdürü Ahmet Sırrı Başel bölgede incelemeler yaptıklarını ve yolun açılması için bir sorun olmadığını belirttiği konuşmasında, “Ulus’ta bu yıl 50 kilometrelik orman yolu yapacağız. Ulus-Kurucaşile- Pınarbaşı-Cide bağlantı yolunun yapılacağı arazide incelemelerde bulunduk. Araziyi arkadaşlarımızla ve muhatlarımızla birlikte gezdik.  Biz bu arazide bu yolun yapılabileceğine inanıyoruz. Projenin bir kısmı Küre Dağları Milli Parkı içerisinde yer alıyor. Doğa Koruma ve Mili Parklar 10 Bölge Müdürümüzle birlikte bu konuda bir rapor hazırlayıp onu da Genel Müdürlüğe sunacağız. Bizler bu yolun yapılabileceğine inanıyoruz.” Dedi.

 

Başyiğit: Yapılabilirliği konusunda mutabakatımızı sağladık

 

Doğa Koruma ve Mili Parklar 10. Bölge Müdürü Hasan Başyiğit’te yolun yapılabilirliği konusunda mutabakat sağladıklarını ifade ederek, “En son Sayın Vekilimiz bu yolla ilgili taleplerini Sayın Bakanımıza illetiler. Sayın Bakanımızın da bu yolla ilgili bizlere olumlu talimat verdi. Biz de o çerçevede çalışmalarımıza başladık. Bu konuda da aşağı yukarı son noktayı koyduk.  Bu yolun yapılabilirliği konusunda mutabakatımızı sağladık. Zonguldak Orman Bölge Müdürümüz orman standardında yolun yapılmasında bir sıkıntı olmadığını kaydetti. Bizim de belirlediğimiz bir güzergah var. Küre Dağları Milli Parkımız dünyada, ülkemizde ve bölgemizde çok önemli bir konuma sahip.  Buranın korunmasıyla ilgili herkesin bir hassasiyeti olduğunu biliyorum. Bölgede turizm adına yapılması gereken ne varsa hepsini gerçekleştireceğiz. Bunları yaparken bizim koruma ve kullanma dengesini iyi kurmamız gerekiyor.  Bu proje içinde yol güzergahını değerlendirdiğimizde mevzuatımız açısından bir problem görünmüyor. Zonguldak Orman Bölge Müdürümüz etüt çalışmalarına başladığında biz de gerekli çalışmalarımızı başlatacağız.” Diye konuştu.

 

Tunç: Ankara’da her fırsatta dile getirdik

 

Drahna-Cide bağlantı yolunu gerek Bartın’da gerekse Ankara’da her fırsatta dile getirdiklerini söyleyen AK Parti Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç ise, “Bölge Müdürlerimiz yolun yapılacağı alanı daha önce gezip görmüşler ve yapılabilirliği noktasında görüşlerini belirttiler. Bu bizim için müjdeli bir haber. Daha önce Sayın Bakanınız Veysel Eroğlu’ya konuyu ilettik. Drahna-Cide bağlantısının olması gerektiğini Bartın’da ve Ankara’da her fırsatta dile getirdik. Sayın Bakanımız Genel Müdürlere ve Bölge Müdürlerine talimatlarını verdi. Gerekli incelemelerin de bu talimatlar doğrultusunda yapıldığını görüyoruz. Drahna-Cide arasındaki bağlantıyı sağladığımızda gerçekten bölgemiz için önemli bir hizmeti yerine getirmiş olacağız.” Dedi.

 

Dirim: Bizler de bunun şahidiyiz

 

Bartın Valisi Nusret Dirim de tarihi Tuz Yolunun yıllar sonra yeniden çalışmaya başlayacağına olan inancını ifade ettiği konuşmasında, “Drahna Bartın’ın en güzel noktalarından birisi. Bölge Müdürlerimiz Ulus-Kurucaşile- Pınarbaşı-Cide bağlantı yoluyla ilgili yaptıkları çalışmaları bizlerle paylaştılar ve bunun olabileceğini söylediler. Bizler de bunun artık şahidiyiz. İnşallah önümüzdeki dönemde bu konu daha çok olgunlaşır ve tarihi Tuz Yolu da artık yıllar sonra yeniden çalışmaya başlar. İlk etapta yolun standardı orman yolu standardında olacak ama ileride tabi ki bu yol geliştirilecektir.  Bartın’ın geleceği turizmin gelişmesine ve turistik alanların çoğalmasına bağlı. Bartın’daki kısa turizm sezonunu uzatmamız ve çeşitlendirmemiz gerekiyor. Bölgemizde ihtiyaca göre turizm yerleri oluşturmamız gerekiyor.” Dedi.

 

Konuşmaların sonrasında DARAHNADER tarafından düzenlenen proje tabanlı doğa yürüyüşüyle bağlantı yolunun yapılacağı alanın bir kısmında incelemelerde bulunuldu.  Ulus İşletme Müdürü Mustafa Dağdeviren doğa yürüyüşü esnasında yol ve güzergahın özellikleri hakkında bilgiler verdi. 

Etiketler: drahna, drahna cide yolu, drahna cide yolu için gezi, drahna yol, cide yol, pınarbaşı yol
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.04902
0.049562019-08-24 07:51:10