Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
E-DEVLET UYGULAMALARI İLE SGK HİZMETLERİ CEBİNİZDE...

E-DEVLET UYGULAMALARI İLE SGK HİZMETLERİ CEBİNİZDE.

Okunma: 544

17.05.2019 16:42

Facebook'ta Paylaş

SGK İl Müdürü Ekrem Öztekneci, Sosyal Güvenlik Haftası kapsamında ABA Medya Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Aydın'ı ziyaretinde kurumun çalışamaları hakkında önemli açıklamalarda bulunurken E-Devlet uygulamalarına da dikkat çekti.

 

Öztekneci ziyarette yaptığı açıklamada, "Bilindiği üzere her yıl 16 Mayıs gününün içinde bulunduğu hafta, Sosyal Güvenlik Haftası olarak kutlanmaktadır. Bu yıl 11'incisi kutlanacak olan Sosyal Güvenlik Haftası nedeniyle düzenlediğimiz etkinlikler toplumumuzda farkındalık yaratma, bilgilendirme ve bilinçlendirme açısından büyük önem taşımaktadır. Düzenlediğimiz etkinliklerde; İletişimin her yöntemi kullanılarak toplumun bütün kesimlerine ulaşılmaya çalışılmaktadır. Bu kapsamda yazılı ve sözlü açıklamalarımız sivil toplum kuruluşları ziyaretlerimiz, sosyal medya çalışmaları ile haftamızı değerlendireceğiz. Hafta içerisinde 4 ana konuda SGK'yı anlatacağız. Kayıt Dışı İstihdam, emeklilik, GSS, teşvikler, ve E-devlet uygulamalarımızı öne çıkartarak hizmet kolaylığı ve sorun çözme hızımızdan bahsedeceğiz" dedi.

 

Ziyaretler devam edecek

 

Vatandaşlar ve işletmelerle ortak bağlarının bulunduğunu da kaydeden Öztekneci, "Haftayı bir fırsat bilerek yukarıda belirttiğimiz 4 ana konuda SGK'yı anlatacağız. Bu kapsamda kamu kuruluşları ve sivil toplum kuruluşları ziyaret edilecektir. Anayasamızın 60. Maddesi ile güvence altına alınan, işlevi ve etkinliği açısından tutarlı ve sürdürülebilir bir sosyal güvenlik sistemi, ülkede güçlü bir toplumsal dayanışma ve dolayısıyla güçlü bir gelecek yaratmanın en önemli unsurlarındandır. Sosyal Güvenlik Kurumu olarak vatandaşlarımıza sağladığımız hizmetlerin hızlı ve daha kaliteli olması için sürekli bir yenilenme ve gelişme anlayışı ile hizmetlerimiz aralıksız olarak devam etmektedir" diye konuştu.

 

E Devlette 116 uygulama var

 

Öztekneci şöyle devam etti: "Bu kapsamda; E-Devlet kapısında hâlihazırda 116 adet aktif uygulama ile hizmet vermekteyiz. Testi devam eden 7 adet uygulamamızı da en kısa sürede erişme açacağız. Bu uygulamalarla 2017 yılında tıklanma sayısı 427.871.092 ve tıklanma oranı yüzde 28,74 iken 2018 yılının son verilerine göre tıklanma sayısı 254.150.018 ve tıklanma oranı yüzde 26,44 göstermektedir. Bu kapsamda, sigorta uygulamaları, emeklilik uygulamaları, diğer hizmetler sağlık uygulamaları, ortak (4a/4b/4c) hizmetler, kimlik doğrulama hizmetleri, işveren uygulamaları, diğer uygulamalar alanlarında hizmet verilmektedir. 31.12.2019 tarihine kadar 4-b(BAĞ-KUR) yahut genel sağlık sigortası prim borcu olan vatandaşlarımızın kamu hastanelerinden ücretsiz sağlık hizmeti alabilmeleri hususunda düzenleme yapılmıştır.

 

Aylıklar 10 günde bağlanıyor

 

7143 Sayılı yapılandırma kapsamında SGK borçları yapılandırılmış, 4-b(BAĞ-KUR) kapsamında ayrıca 31.05.2018 tarihi itibariyle borcu olan sigortalıların sigortalılıkları askıya alınmıştır. Ayrıca yapılandırma kapsamındaki 4- b(BAĞ-KUR) prim borçları ihya edilerek bu borçlar indirimli haliyle tahsil edilmiştir. Emeklilik kapsamında sigortalı tescil servislerince emekliliğine 2 yıl kalan sigortalıların dosyaları incelenerek tüm bilgileri güncellenmiş ve emekliliğe hazır hale getirilmiştir. Buna istinaden de aylık bağlama başvurusu yapan kişinin aylığı en geç 10 gün içerisinde bağlanabilmektedir. Ayrıca sigortalılarımıza, tahsis başvurularını e-devlet üzerinden de yapabilme imkânı sağlanmıştır.

 

Desteklerimiz devam ediyor

 

2018 yılı ve 2019 yılında mevcut teşviklerin yanında yeni teşvikler de uygulamaya konulmuş olup bu teşvikler; Yeni İstihdama Ücret Desteği (3 ay, Mayıs 2019'a kadar), Yeni İstihdamın SGK Primine, Vergisine Destek (en az 12 ay), Kısa Çalışma Ödeneği, Asgari Ücret Desteği, Düzenli Ödemeye Devamlı Destek, Kalkınmaya İlave Destek, Önce İşbaşı Eğitim Sonra İstihdam Desteği, İhtiyacınız Uygun, Nitelikli İşgücü Eğitimine Tam Destek, olarak sıralanabilir. 2019 yılında "İstihdam Seferberliği" kapsamında her İlave İstihdam İçin, 30.04.2019 tarihine kadar başvurulması halinde bu istihdamın işverene maliyeti 0 TL olup İlk 3 ay ücreti, vergi ve SGK primlerini devlet ödemektedir. 2018 yılından itibaren emeklilerimize ve hak sahiplerine(hisseleri oranında) dini bayramlarda ödenmek üzere 1000 TL bayram ikramiyesi ödenmesine başlanmıştır. 10 günden az ev çalışanlarının iş kazası ve meslek hastalığı yönünden"İşveren Tckimlik No" yazıp 5510'a SMS gönderilerek işveren kayıtları kolayca yapılabilmektedir. 01.03.2019 tarihi itibariyle konut kapıcılığı işyerleri(apartman yönetimi işyerleri) de kolay işverenlik kapsamına alınmıştır.

Etiketler:
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.04122
0.041642019-09-18 09:59:56