Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
EĞİTİM BİR-SEN’DEN BİRLİK VE KARDEŞLİK KAHVALTISI

Eğitim Bir-Sen Bartın Şubesi Kadın Komisyonu üyeleri, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla düzenlenen birlik ve kardeşlik kahvaltısında buluştu.

Okunma: 6122

11.03.2017 18:26

eğitim bir sen, muhammet akça, zehra canatan, yurdagül tosunoğlu,
Facebook'ta Paylaş

 

Programa Eğitim Bir-Sen Şube Başkanı Muhammet Akça, Memur-Sen ve Sağlık Sen Bartın Kadın Komisyonları Başkanı Zehra Canatan, Eğitim Bir-Sen Kadın Kolları Komisyonu Başkan Yardımcısı Yurdagül Tosunoğlu ve Eğitim Bir-Sen Kadın Komisyonu üyeleri katıldı.

 

Akça: “Zerre kadar sapma olmamıştır”

 

Eğitim Bir-Sen Şube Başkanı Muhammet Akça sendikal görevlerde geçen 10 yıllık süre içerisinde teşkilatların varlığının devam edebilmesi için en büyük gücün kadınlar olduğunu ifade edip, “Sizlerin sayesinde ve öncülüğünde teşkilatçılığın gereği olan birlikte ve beraber hareket etme mantalitesini inşallah daha iyi bir şekilde yerine getirmek için bir araya geleceğiz. Sizler bize bu birlik ve beraberlik projelerini sunun biz de uygulayalım. Teşkilatımızın bugün bin 180 üyesiyle bir arada yine birlikte güzel bir gün geçirmesi inancı oluşturalım. 2007’de Bartın Eğitim Bir Sen temsilciliğini toplam üye sayısı 140 idi. Şu anda buradaki arkadaş sayısı 115. O günle bugün arasında kıyaslama yapmayacağım. O gün yola çıkarken kuşandığımız davamızla bugün devam ettirdiğimiz davamız arasında zerre kadar sapma olmamıştır olmayacaktır da. Lakin bu ülkenin bazı gerçekleri söz konusu olduğu zaman bu ülkeyi en çok seven, bu ülkeye en çok sahip çıkan, bu ülke için canını veren bir kitlenin de bireyleri olduğunun bilincinde olduğumuzu ifade etmek istiyorum.” Dedi.

“Dürüstlükten taviz vermeyiz”

 

Akça konuşmasının devamında darbe girişime karşı Memur-Sen ve Eğitim Bir-Sen’in dimdik devletinin, milletinin yanında bulunduğunu kaydedip, “Hangi fikirde olursak olalım, hangi siyasi görüşte olursak olalım, hangi düşüncede olursak olalım Eğitim Bir-Sen, her zaman kol kola, dirsek dirseğe, zincirleyerek, kucaklayarak temsil eden bir camia olmuştur. Biz ayrıştırıcı değil, hizipçi değil, kucaklayıcı, ülke menfaatleri noktasında herkesle kol kola olabilmeyi bilen bir teşkilatız. Bizler asla yalan dolan, hile hurda bilmeyiz ve asla doğruluktan, dürüstlükten taviz vermeyiz. Ülkemizin geçirdiği bu kritik süreçte var olmamız gereken yeri çok iyi bilen insanlarız. Biliyorsunuz ki Memur-Sen de ‘evet’ konusunda tavrını net olarak ortaya koymuştur. Ülkemiz, bayrağımız, vatanımız, ilelebet Türkiye Cumhuriyeti için, güçlü olabilmek için gereken neyse biz de onu yapacağız, bunu yapabilmek için de kanımızın son damlasına kadar mücadele edeceğiz.” dedi.

 

Acar: “Bu direği sağlam tutmalıyız”

 

Bartın Eğitim-Bir Sendikası Kadın Kolları Başkanı Nazmiye Acar da konuşmasında Kur-an’ın birçok yerinde kadının önemi ve erkekle bir olduğunun belirtildiğini kaydederek, “Rehberimiz, önderimiz Hz. Peygamberimiz: ‘Sizin en hayırlınız, ehline (eşine ve çocuklarına) en hayırlı olanınızdır.’ der. Emeğin ve alın terinin hak ettiği karşılığı bulması için, insanın inandığı değerlere uygun yaşaması için, mücadele etmeyi amaç ve ilke edinen sendikamız Eğitim Bir-Sen adına şahsınızda bütün kadınlarımızın Dünya Kadınlar Günü’nü kutlar, hepinize sağlık, mutluluk ve başarılar dileriz. Bugün modern toplumların yaşadıkları sosyal, psikolojik ve kültürel krizlerin temelinde kadının aile hayatında merkezde olan rolünün değiştirilmesi yer almaktadır. Parasal kazancı ön plana alan, tüketimi baş tacı yapan ve kadını geleneklerinden ve kültürel değerlerinden uzaklaştırarak onu köleleştiren sistem bizim köklü kültürümüze uymamaktadır. Kadınlar toplumun temel direğidir. Başarılı olmak, aydınlık bir gelecek oluşturmak ve huzurlu bir yaşam tesis etmek istiyorsak bu direği sağlam tutmalıyız.” Dedi.

 

“Mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz”

 

Eğitim seviyesinin yükselmesiyle birlikte sosyal hayatın her alanında varlığını gösteren kadınların baskı, zulüm ve haksızlığa uğradıklarına da değinen Acar, “Başta 28 Şubat süreci olmak üzere değişik zamanlarda, farklı şekillerde baskı ve engellemelere maruz kalan bu kadınların iş ve aile yaşamları olumsuz bir şekilde etkilenmiştir. Halen işyerinde psikolojik baskı gören kadınlarımız mevcuttur. Kadının aile içindeki eş, anne, evlat rollerini layıkıyla yerine getirmesi için örgütlenmek ve bu vesile ile hakkını aramak ve mevcut haklarını koruması gereğini ortaya çıkarmıştır. Ülkemizin, ailelerimizin, bireylerimizin daha mutlu ve huzurlu, daha güzel yarınlara ulaşması için zulmün, haksızlığın ve sömürünün karşısında güçlü bir şekilde durabilmek için dün olduğu gibi bugün de 200 bine yakın kadın üyemiz ile birlikte mücadelemizi kararlılıkla sürdüreceğiz. Eğitim-Bir Sen ailesi olarak sadece ülkemizde değil tüm dünyadaki kadınların 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü sorunların çözümüne vesile olması dileğiyle bir kez daha kutluyoruz.” Diye Konuştu.

 

Canatan: “Mücadeleci kadınlar ki buradalar”

 

Memur-Sen ve Sağlık Sen Bartın Kadın Komisyonları Başkanı Zehra Canatan ise 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nün Amerika’da bir fabrikada çıkan yangında vefat eden 220 kadının anısına ilan edilen bir gün olduğuna değinip, “Onlar haklarını arıyorlardı ve bu uğurda canlarını verdiler. Onların bu fedakârlıkları unutulmadı ve 8 Mart artık dünyada Kadınlar günü olarak kutlanıyor. Sendikacılığa gelince bu çalışma sendikacılığın da tabanını oluşturdu. Çünkü mücadele bilinci zaten kadında var olan bir bilinçti ve kadının bu mücadelesiyle ilgili de Kur’an-ı Kerim’de bir sure ayrılmıştır. Buradaki kadınlarımızın da hepsi mücadeleci kadınlar ki buradalar, sendikada mücadele ediyorlar. Bakın sadece sendikada mücadele değil bu sendikanın içinde de mücadele ediyoruz. Çünkü kadın üyelerin sayısı daha fazla olsa da yöneticilerimiz erkektir. Hangi teşkilatta olursa olsun bize kadın kolları komisyonunu verirler, kadın kolları başkanlığını verirler ama biz yine de mücadeleyi bırakmayız, bize yakıştığı gibi mücadelemizi veririz. Ben buradaki kadınların bu mücadeleyi kazandığını en azından kazanma yolunda ilerlediğini düşünüyorum. O nedenle burada olmak çok güzel. 15 Temmuz’daki mücadeleyi de yine kadınların öncülüğünde kazandık. Biliyorsunuz ki 15 Temmuz mücadelesinde de öncü olan kadınlardı ve önce de kadınlarımız meydanlara çıktı.” Dedi.

 

Tosunoğlu: “Güçsüz bedenlerin güçlü kahramanları”

 

Eğitim Bir-Sen Kadın Komisyonu Başkan Yardımcısı Yurdagül Tosunoğlu Dünya Kadınlar Günü’nün dünyanın her yerinde kadının anıldığı, sorunlarının çeşitli platformlarda tartışıldığı bir gün olduğunu söyleyip, “Bizler, kadın ve erkeğin, bir bütünün iki eşit yarısı olduğuna inanan bir gelenekten geliyoruz. Cinsiyetler arası adaleti şiar edinen bir dinin mensupları olarak, kadın ve erkeğin karşılıklı adalet ve hakkaniyet içinde yeryüzünü birlikte imar edeceğine inanıyor ve bunun için çabalıyoruz. Fikrini ve ruhunu, adalet ve hakkaniyet üzere yöneten biz kadınlar birbirimizi ötekileştirmeden, ne düşündüğümüze, ne yediğimize giydiğimize içtiğimize bakmadan, sadece bu ülkeyi paylaşan ortaklar olarak görüyor ve birbirimizin insan haklarına saygı duyuyoruz. Hayatın ağır yüklerini taşıyan, elinin emeğini gözünün nuru ile birleştiren, küçük yüreğine koskoca sevgiler sığdıran, güçsüz bedenlerin güçlü kahramanları kadınlar! Günümüz kutlu olsun.” Şeklinde konuştu.

 

Etiketler: eğitim bir sen, muhammet akça, zehra canatan, yurdagül tosunoğlu,
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.04095
0.04152020-07-13 19:39:33