Google+ Sayfamız Youtube Sayfamız Facebook Sayfamız
Bugun...
ELEŞTİRENLER BUNDAN HİÇ BAHSETMİYORLAR

MİLLETVEKİLİ TUNÇ CUMHURBAŞKANLIĞI SİSTEMİ İLE İLGİLİ KONUŞTU...

Okunma: 3918

21.03.2017 16:36

yılmaz tunç, referandum, meclis, cumhurbaşkanlığı seçimlerini yenileme yetkisi,
Facebook'ta Paylaş

 

AK Parti Bartın Milletvekili TBMM Adalet Komisyonu Üyesi Yılmaz Tunç, Amasra Ahatlar Köyünü, Amasra Belediye Başkanı M.Emin Timur, AK Parti Amasra İlçe Başkanı Bekir Karabacak, İl Genel Meclis Üyesi Hikmet Özdilkural, Amasra Belediye Meclis Üyesi Recep Işık ve bazı teşkilat mensupları ile birlikte ziyaret ederek, Anayasa değişikliği hakkında açıklamalar yaptı. Milletvekili Tunç bu Anayasa değişikliğinin amacının kalıcı siyasi istikrar, hızlı ve etkili icraat, güçlü yasama güçlü icraat,  güvenli ve huzurlu Türkiye, güçlü meclis güçlü temsil, birlik ve uzlaşma, güçlü yönetim güçlü Türkiye olduğunu söyledi.

 

Güneş balçıkla sıvanamaz

 

Anayasa değişikliğinin içeriğini olduğundan farklı gösterme çabası içerisinde olanların çabalarının boşuna olduğunu belirten Milletvekili Tunç; güneşin balçıkla sıvanamayacağını, rejim değişikliği yapılıyor eleştirilerinin artık bayat eleştiriler olduğunu ve milletin bu değişikliklerle rejimin değişeceğine inanmayacağını ve inanması için de bir sebep olmadığını söyledi.

 

 “Yapılan nedir? Yürütmede çift başlılık ortadan kaldırılmaktadır.

 

Anayasamıza göre yürütme çift başlıdır, bir tarafta halkın seçtiği Cumhurbaşkanı, diğer tarafta yine halkın seçtiği Başbakan. Şu anda uyum sorunu yok, ancak bunun ilanihaye böyle devam etme garantisinin olduğunu kimse söyleyemez. Bu nedenle önümüzdeki yıllarda ülkemizin çözümü mümkün olmayan siyasi krizlerle karşı karşıya kalmaması için yürütmeyi çift başlı olmaktan kurtarmak neden rejim değişikliği olsun, aksine rejimi daha da tahkim eden, güçlendiren bir değişikliktir.  

 

“Milletin, yürütme organını doğrudan seçmesi daha demokratik bir sistemdir”

 

Diğer önemli husus, Halkın yürütme organını, yani hükümeti, parlamento içinden dolaylı seçmesinin yerine  doğrudan seçmesini öneriyoruz. Halkın 5 yıllığına doğrudan seçtiği, 5 yıl sonra hesabını sorma imkanı bulduğu, beğenirse yeniden seçme imkanının olduğu, beğenmezse bir sonraki seçimde değiştirebildiği, koalisyon ihtimalinin artık ortadan kalktığı, istikrar üreten bir hükümet sistemine geçiş, Cumhuriyet rejimini daha da güçlendirecektir.

 

“Parlamenter sistemin ülkemize maliyeti ağır oldu”

 

Parlamenter sistemin ülkemize maliyetini burada yeniden tekrar etmeye gerek yok, tek başına iktidarlar dışında, siyasi krizlerle, ekonomik krizlerle, güvenlik sorunları ile vesayetçi anlayışlarla ve darbelerle anılan bu sistem Cumhuriyetimizin güçlenmesini, ülkemizin muasır medeniyet seviyesinin üzerine çıkmasını geciktirdiği tartışma götürmez bir gerçektir.”

 

“Dikta eleştirileri abesle iştigaldir”

 

Cumhurbaşkanlığı sisteminin tek adam rejimine ve diktaya yol açacağı eleştirilerinin tamamen bir algı yönetiminden ibaret olduğunu belirten Milletvekili Tunç; “Teklifin maddelerine bakıldığında, şu anda vatana ihanet dışında soruşturulamayan bir Cumhurbaşkanı vardır. Bu değişiklikle TBMM, Cumhurbaşkanını, yardımcılarını ve bakanları görevleri ile ilgili soruşturabilecektir. Milletvekilleri, yürütmeyi, meclis araştırması, genel görüşme ve soru önergeleri ile denetleyebilecektir. Kanunları yapmak, bütçeyi onaylamak Meclisin yetkilerindendir. Yasamayı güçlendiren, yürütmeyi yasamanın denetimine tabi tutan bir anayasa değişikliğinin dikta rejimine yola açacağını iddia etmek abesle iştigaldir.” Dedi.

 

“TBMM’nin Üstünlüğü Esastır”

 

Cumhurbaşkanı kararname çıkaracakmış, bu nedenle artık meclise gerek kalmayacak diyenler olduğunu belirten Milletvekili Tunç; “Kararname çıkarma yetkisi şu anda da var, kararnamenin kanuna aykırı olamayacağının, kanun çıkarılan bir konuda kararnamenin hükmünün kalmayacağının, temel haklar ve siyasi hakların kararname ile düzenlenemeyeceğinin, kısacası, Yasamaya, TBMM’ne üstünlük tanınacağının açıkça düzenleyen bu Anayasa değişikliğinin tek adam rejimine yol açacağını söylemenize bu millet hiç itibar etmeyecektir.” Dedi.

 

Milletvekili Tunç; “TBMM’nin çıkaracağı kanunlara tabi olan, TBMM tarafından soruşturulabilen, Ülkeye yapacağı hizmet için gerekli olan bütçede TBMM’nin onayına muhtaç olan ve yaptığı işlemler yargı denetimine tabi olan bir yürütme organının diktatörlüğe yol açacağını söylemenin hiçbir inandırıcılığı yoktur.” Dedi.

 

“Meclisin de Cumhurbaşkanı Seçimlerini yenileme yetkisi var, eleştirenler bundan hiç bahsetmiyorlar”

 

Cumhurbaşkanının meclis seçimlerini yenileme yetkisi üzerinden bir algı oluşturulmaya çalışıldığını belirten Milletvekili Tunç; “Sanki Cumhurbaşkanı canı istediğinde Meclisi feshedebilecek, böyle bir şey yok, aylarca meydan meydan seçim kampanyası yapan ve sonuçta halkın yüzde 50’den fazlasının oyunu alan bir Cumhurbaşkanı Meclisi feshettiğinde kendi görevi de sona erecek, o zaman bu yetkisini canı istediğinde kullanabilecek nasıl dersiniz, artık içinden çıkılamayan bir devlet krizi ile karşı karşıya kalındığında bu yetkiyi kullanacaktır. Bu yetkiyi önemli bir gerekçe yokken kullanan bir Cumhurbaşkanının yeniden seçilme durumu olabilir mi? 2001 krizinde Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile Merhum Başbakan Bülent Ecevit hükümeti arasında çıkan kriz, meclisin seçim kararı alması ile çözüldü ve AK Parti iktidarı yönetimi devraldı, ama asıl soruna yol açan Ahmet Necdet Sezer görevine devam etti. Bu sistem, krize neden olan tarafı sandığa gömecek bir sistemdir. O nedenle, Cumhurbaşkanının fesih yetkisinden bahsederken Meclisin de Cumhurbaşkanının görevini sona erdirebileceğini, devlet krizi ortaya çıktığında birlikte seçim ilkesi gereğince halkın hakemliğine başvurulmasından daha doğru ne olabilir?” dedi.

Etiketler: yılmaz tunç, referandum, meclis, cumhurbaşkanlığı seçimlerini yenileme yetkisi,
Okuyucu Yorumları

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan sitemiz sorumlu tutulamaz.

Facebook'da Bizi Takip Edin

0.5364
0.536772020-02-18 12:45:18